Kauza Česko vs. Huawei: Babiš vykázal mobily čínské značky z Úřadu vlády

Kauza Česko vs. Huawei: Babiš vykázal mobily čínské značky z Úřadu vlády

Včerejší oznámení, ve kterém Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost označil software i hardware společností Huawei a ZTE za bezpečnostní hrozbu, dalo celé věci punc oficiality.

Co na tom, že nikdo neviděl důkazy, kterými se úřad ohání? Už samotné varování například pro mobilní operátory (jako součást kritické informační infrastruktury státu) znamená „povinnost zabývat se popsanými hrozbami a přijmout adekvátní opatření“. Problém je, že hrozby nikdo nepopsal, takže není zřejmé, co lze považovat za adekvátní opatření.

Zato Premiér Andrej Babiš neváhal a jednal. Nařídil, aby se Úřad vlády ČR zbavil mobilů značky Huawei. Platí to i pro telefony značky Honor, které rovněž vyrábí společnost Huawei? Používá někdo na Úřadu vlády mobily značky ZTE, které se varování také týká? Otázky, na které zatím neznáme odpověď.

Zákazem používání telefonů značky Huawei bude reagovat také ministerstvo průmyslu a obchodu. Soukromé mobily zaměstnanců ztratí přístup do systémů ministerstva.

Ostatní ministerstva a úřady vesměs čekají na právně závazný dokument, který by měl vydat NÚKIB. Počty zařízení značky Huawei používaných v některých institucích mapuje článek na E15.cz.

Diskuze (123) Další článek: VYZKOUŠENO: Samsung Wireless Charger Duo dobije souběžně hodinky i telefon

Témata článku: Huawei, Bezpečnost, Kauzy, Andrej Babiš, NÚKIB, Hrozba, Celá věc, Včerejší oznámení, Úřad vlády, Bezpečnostní hrozba, Kybernetická bezpečnost, Úřad vlády ČR, Čínská značka, Informační bezpečnost, Národní úřad, Česká republika, Mobilní operátor, Soukromý mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

** Otestovali jsme nový model spadající do nejnižší řady Galaxy J ** Část funkcí si bere od Galaxy A6, kovové tělo však nahradil kvalitní plast ** I tak se ale novinka prodává za 6 500 Kč. Není to trochu moc?

Martin Chroust | 22

RECENZE: Honor 7A — dobrá volba, když nechcete utrácet

RECENZE: Honor 7A — dobrá volba, když nechcete utrácet

** Honor 7A je ideální smartphone pro děti či začátečníky ** Nestojí moc a systém na něm jede hezky plynule ** Má rozumně nastavené parametry, zabezpečení a hezké barvy **

Jakub Vrbacký | 20

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

** 6,5" displej nemusí nezbytně znamenat nepoužitelně velkou plácačku ** Výbava nezklame, až na zastaralý microUSB konektor ** Zásadní inovace nečekejte, ale ve střední třídě to (zatím) nevadí

Martin Herodek | 60