Kauza Huawei: Babiš proti Zemanovi a Čína se začíná ohrazovat proti „výmyslům“

Kauza Huawei: Babiš proti Zemanovi a Čína se začíná ohrazovat proti „výmyslům“

Kauzu „Česko vs. Huawei“ jsme opustili s tím, že prezident Zeman varuje před odvetnými kroky čínské strany. ČTK později doplnila, že také zástupci společnosti Home Credit, která na čínském trhu nabízí finanční produkty, vyjádřila obavy o své podnikání.

Premiér Babiš kontroval, že Vláda nemá informace o čínských protiopatřeních, připustil ale, že je možné, že firma Huawei podnikne právní kroky proti Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Na mezinárodní úrovni hodlá Babiš situaci kolem Huawei řešit za necelé dva týdny na ekonomickém fóru v Davosu.

Také se objevila zpráva, že v Polsku zadrželi jednoho ze zaměstnanců tamní pobočky Huawei. Firma jej okamžitě propustila a uvedla, že jeho údajné činy nemají se společností Huawei nic společného, ale incident poškozuje pověst firmy.

 

Čína se ozývá

Nejčerstvější zprávou je, že Čína vyzvala k ukončení výmyslů kolem Huawei. Tamní ministerstvo zahraničí v Pekingu uspořádalo tiskovou konferenci. Mluvčí současnou situaci interpretovala tak, že se některé země snaží využít nepodložená obvinění ohledně bezpečnostního ohrožení k omezení čínských firem.

Vyjádření tedy nemíří přímo proti České republice, jmenovitě se na tiskové konferenci mluvilo hlavně o polské části kauzy, ale určitě i my jsme jednou z těch zemí, které bylo sdělení cíleno.

Z čínské strany jde o první a velmi opatrný krok, ale je velmi pravděpodobné, že další a razantnější budou následovat.

Diskuze (63) Další článek: Nechcete připlácet za data? Virtuál Eri vás sice zpomalí, ale neúčtuje nic navíc

Témata článku: Huawei, Kauza Huawei, Bezpečnost, Čína, Kauzy, Tisková konference, Polsko, Česká tisková kancelář, Výmysl, Čínský trh, Home Credit, Zeman, Kauza, První krok, Čínská strana, Davos, Peking, Současná situace, Finanční produkt, Obvinění, Kybernetická bezpečnost, Necelý týden, Česká republika, Právní krok, Babiš


Určitě si přečtěte