Každá Nokia bude mít foťák - ale chceme je?

Za několik let se bude prodávat polovina mobilů s digitálním foťákem. Je ovšem nejisté, zda budou uživatelé houfně fotit, chybí kvalita i služby. Nokia ovšem tvrdí, že už příští rok bude téměř každý mobil z její produkce foťákem vybaven.
Každá Nokia bude mít foťák - ale chceme je?

Mobily s foťákem prý zaplaví svět

Mobilní telefony se zabudovaným digitálním fotoaparátem se mají stát víceméně standardem, prostě obvyklou výbavou většiny nejprodávanějších modelů. K tomuto závěru došly nezávisle na sobě dvě analytické firmy, IDC a In-Stat/MDR, které se mírně liší pouze v odhadovaných číslech. Zatímco IDC míří k roku 2007, In-Stat počítá s rokem 2008, kdy „fotomobily“ obsadí zhruba polovinu celkového trhu.

Loni se prodalo celosvětově 19 miliónů mobilů s foťákem a toto číslo má postupně narůstat až na 297 miliónů (v roce 2007, IDC), respektive 366 miliónů (v roce 2008, In-Stat). Výrobci mobilů totiž budou nahrazovat ve svých běžných řadách mobily bez foťáku modelem s foťákem kvůli dosažení konkurenční výhody, kterou uživatelé dovedou dobře vnímat. Pro výrobce mobilů to bude časem celkem bezbolestná a nenákladná operace – do telefonů namontují čipy a další prvky, které představují oproti špičce vývoje v samostatných fotoaparátech až o několik generací zastaralou technologii (nezapomeňme ovšem, že „generace“ v digitálech znamená dnes zhruba pouze rok a půl vývoje).

Proč nefotíš, když můžeš?

Polovina lidí bude mít tedy mobil s foťákem, ale budou s ním intenzivně fotit a mobilem fotky také posílat? IDC tvrdí, že to není zdaleka jisté. Výzkumy u stávajících uživatelů ukazují, že tato služba přestává značnou část uživatelů po pár měsících bavit. Přitom mobily s foťákem jsou zatím drahé a lidé si tyto modely kupují právě kvůli foťáku.

Hlavní důvody nevyužití jsou dva. Nákup fotomobilu byl impulzivní, uživatel běžně nefotí a ani teď se nestane nadšeným fotografem jen proto, že má foťák najednou všude s sebou. Druhým důvodem je to, že zatím stále chybí kvalitní služby. S vícemegapixelovými fotomobily už bude mít smysl nechat si fotky vytisknout a poslat; tato služba je zcela přirozená, protože prohlížení fotografie v odrazném světle bude vždy nenahraditelné, lepší než prohlížení na sebekvalitnějším a sebevětším displeji.

Nokia hodila rukavici do ringu

V tomto směru vyznívá překvapivě nedávné prohlášení šéfa Nokie – firma chce už v příštím roce vyrábět „téměř každý“ (!) mobil s foťákem. Konvergence mobilů s foťáky považuje firma za „nevyhnutelné“, a šéf Nokie Jorma Ollila říká, že se jeho firma brzy stane „největším světovým producentem digitálních fotoaparátů“. Nad tím se představitelé opravdových výrobců digitálů poněkud zakuckají, ale řekl bych, že stoprocentně si jisti nejsou, zda jim výrobci mobilů časem neukradnou bolestně velký kus jejich trhu.

Pořádný fotoaparát bude mít ovšem ovládání, které vybrousilo sto let výzkumů a které mobil nikdy mít nemůže. Ale výrobci „značkových“ fotoaparátů sami uvedli na trh a propagovali nesmírně jednoduché fotoaparáty s jedním tlačítkem – a tady mobil zřejmě plní stejnou úlohu, a ještě se z něj bude dát telefonovat.

Není tedy samozřejmě nic špatného na tom, když výrobci mobilů položí v ruletě na políčko „fotomobil“ nějakou sázku, ale Nokia, jak se zdá, na toto málo ověřené pole sází všechno. A dokonce i analytici z IDC jsou v hodnocení tohoto kroku Nokie poměrně opatrní, když jej hodnotí slovy „Nokia má určité šance“. Tržní lídr by ale měl jet vždy na jistotu.

Diskuze (58) Další článek: Siemens ST55: to není příslušník rodu! (test)

Témata článku: Nokia, Ostatní, Samostatný fotoaparát, Polovina lidí, Foťák


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21