Kde je mé nebohé dítko?

Bojíte se o své nezdárné dítko? Chcete vědět, kde se celé noci toulá? Není problém - v zahraničí jej můžete sledovat díky jeho hodinkám. A co takhle jej sledovat přes mobil, půjde to i u nás?
Kde je mé nebohé dítko?
Bojíte se o své nezdárné dítko? Chcete vědět, kde se celé noci toulá? Není problém - v zahraničí jej můžete sledovat díky jeho hodinkám. A co takhle jej sledovat přes mobil, půjde to i u nás?

Zázračné hodinky

V Amerických sítích totiž můžete používat zvláštní náramkové hodiny. Tento zázrak mobilní techniky obsahuje dvě rozdílná zařízení - miniaturní GPS přijímač používaný pro získání přesné polohy a samozřejmě digitální mobilní telefon. Malé velikosti bylo dosaženo díky společnosti SiRF, která vyrábí zvláštní počítačové čipy, které při velikosti pouhé jedné dopisní známky obsahují kompletní GPS mobilní telefon.

Kdepak to mé dítko je

Pokud své dítko vybavíte těmito hodinkami, můžete pak kdykoli prostřednictvím internetové brány zjistit jeho přesnou zeměpisnou polohu s přesností na několik metrů. Pokud nemáte přístup k internetu, můžete využít telefonní systém, kde tyto informace máte možnost zjistit také.

Hodinky však mohou posloužit jako záchranný prostředek - nezmění se sice v záchranný člun nebo v zapomenutý padák - dokáží přivolat pomoc stisknutím jediného tlačítka. Možnost sledování jde ale dále - pokud sledovaná osoba sundá hodinky z ruky (třeba aby unikla vašemu pohledu), budete okamžitě upozornění kde se tak stalo. Pro případ krádeže lze hodinky na dálku aktivovat i deaktivovat. Teď mne ale napadá myšlenka - kdo by takové sledované zařízení vlastně kradl.

Trochu velké, ale praktické

Jednu velkou nevýhodu tyto zajímavé náramkové hodinky však mají - jsou poměrně velké a váží také nějaký ten gram. Jsou vodotěsné do hloubky 8 metrů a vyrobeny jsou z odolné pryže. Výdrž na baterii se nám sice zjistit nepodařilo, ale troufnu si odhadnout, že nebude nikterak závratná.

V našich sítích se s podobnými zařízeními asi hned tak nesetkáme. Přesto v čechách podobná služba funguje - jmenuje se Paegas Locator a pomocí speciální SIM toolkitové aplikace dokážete zjistit přibližnou polohu (v praxi několik desítek až stovek metrů) mobilního telefonu vybaveného touto kartou. Bohužel vzhledem k vysoké pořizovací ceně programového vybavení je toto řešení určeno především firmám a jeho nasazení pro běžné uživatele se hned tak nedočkáme.

Diskuze (6) Další článek: Minuta, půlminuta nebo sekunda? Jaká tarifikace je nejlepší?

Témata článku: Ostatní

Určitě si přečtěte