Kde levně koupit mobil

Pokud si kupujete nový mobil, nemusíte ihned utíkat do prodejny některého z operátorů. Můžete využít několika dalších prodejních kanálů, kde se dá k mobilu přijít leckdy levněji.
Pokud si kupujete nový mobil, nemusíte ihned utíkat do prodejny některého z operátorů. Můžete využít několika dalších prodejních kanálů, kde se dá k mobilu přijít leckdy levněji.

Velký velkoobchodní distributor

Pokud máte živnostenský list nebo kupujete mobil na firmu, je pro vás určitě lepší využít služeb velkoobchodního distributora. Ten navíc nabízí velký sortiment zboží a až na výjimky u něj nakoupíte prakticky cokoliv včetně příslušenství. Samozřejmostí jsou velkoobchodní ceny, které jsou ve většině případů nižší než ceny operátorů – řeč je o nedotovaných mobilech. Tito distributoři se samozřejmě neomezují pouze na velkoobchodní prodej, můžete u nich nakoupit i za maloobchodní ceny, ty však už nemusí být tak výhodné.

Vzhledem ke specializaci těchto distributorů můžete věřit v jejich solidní jednání. V případě závady na telefonu je vám většinou vyměněn telefon i do 24 hodin, a to třeba kurýrní službou, pokud je potřeba – předpokládá se, že nakupujete telefony k dalšímu, maloobchodnímu prodeji, proto se počítá rychlost.

Tyto firmy také mohou mít pro podporu prodeje určitého výrobku speciální nabídky, ty však mohou být omezeny velikostí nákupu. Můžete tak např. dostat slevu, pokud koupíte několik telefonů daného typu nebo uděláte celkový nákup nad určitou částku. Při větších nákupech bývá také doprava zboží až na místo zdarma.

Tip: Zkuste distributory Celadon Group nebo Cellular Star.

Výhody a nevýhody:

+ solidní jednání, dobré zázemí, profesionalita

+ možný i nákup přes Internet
+ různé akce podporující prodej určitého výrobku
+ velkoobchodní ceny pro majitele živnostenského listu, firmu
+/- velkoobchodní prodej je většinou určen pro živnostníky, kteří telefony prodávají dál, proto se je nehodí k odběru jednoho přístroje

Velký maloobchodní distributor

Na největší masu kupujících jsou orientovány firmy, které se specializují na koncového zákazníka. Tyto společnosti mají omezenější záběr než distributoři a velkoobchody, protože komunita koncových zákazníků preferuje cenu před velkým výběrem – v nabídce těchto firem dominují předplacené sady (případně dotované mobily). Celý proces nákupu předplacených sad je totiž podstatně zjednodušen tím, že není nutné podepisovat žádné smlouvy jako při koupi tarifového programu, jednoduše zaplatíte a jdete. Předplacené sady mají také mnohdy levnější volání než tarify a navíc se také lépe kontrolují náklady na telefonování – s tím vším tyto firmy počítají.

Tyto maloobchodní firmy sice prodávají sady a předplacené karty za stejné ceny, za jaké je koupíte u operátora, k nákupu však nabízejí mnoho dalších výhod nebo dárků. Můžete tak dostat zdarma obal na telefon, stolní nabíječku, ale také dárkové předměty (čepice, tričko aj.), nebo i hovorné zdarma např. ve formě přeplaceného kupónu. Nákupem nad určitou částku, popř. některého konkrétního výrobku se také můžete stát účastníky různých soutěží nebo slosování o ceny. Proto je vždy výhodnější nakupovat telefony a předplacené sady zde než u operátora, který žádné z uvedených výhod nenabízí.

Tip: Můžete zkusit např. prodejnu The Phone House.

Výhody a nevýhody:

+ solidní jednání, dobré zázemí, profesionalita

+ možný i nákup přes Internet
+ různé akce či výhody podporující prodej

Malý webový obchod

Nemáte-li možnost koupit za velkoobchodní (distributorskou) cenu a požadujete nový telefon a záruku, můžete také zkusit bezpočet malých firem či jednotlivců, kteří většinou prodávají přes Internet. Provoz živnosti na Internetu je poměrně levný, proto nejsou nutné vysoké marže. Prodej telefonů a příslušenství také nebývá hlavní způsob obživy majitelů obchodů, proto mají velice přijatelné ceny, které jsou srovnatelné s těmi velkoobchodními. Někdy také mohou být dokonce i nižší. V těchto obchůdcích většinou nakoupíte výhodně přeplacené sady, lze je koupit i o 15 procent levněji než u operátora.

Další fintou, kterou webové obchody používají, bývá také nabízení levných telefonů z předplacených sad – ty jsou v případě nutnosti odblokovány. Karty SIM (Go, Twist) s kreditem jsou poté prodány zvlášť.

Velice oblíbeným trikem je také prodej bez daňového dokladu. V takovém případě jsou ceny ještě o něco nižší, přitom dostanete nové a plně funkční zboží, které rozhodně nepochází z žádného šedého kanálu. Nevýhodou pro vás může být nemožnost uplatnit takový nákup jako náklad v účetnictví.

Asi největší bodem proti webovým obchodům je hůře uplatnitelná záruka. Pokud se majitel obchodu nenachází fyzicky někde poblíž, je lepší rovnou zajít do autorizovaného servisu dané značky. Ušetříte si spoustu času a starostí.

Tip: Mnoho takových obchodů s mobily najdete na webu Vltava 2000, další obchody jsou na adresách mobilni.misto.cz, www.comtelmobil.cz nebo www.webshop.cz.

Výhody a nevýhody:

+ většinou nižší ceny než u předchozích prodejních kanálů

+ různé akce či výhody podporující prodej
+/- nákup pouze přes Internet
- při nákupu přes Internet hůře proveditelné záruční i pozáruční opravy - není jisté solidní jednání
Diskuze (17) Další článek: Umí Nokia 7110 ze zahraničí česky?

Témata článku: Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21