Když babička potřebuje mobil

Senioři mají při výběru specifické potřeby. Jak se změnily jejich šance koupit ideální mobil s příchodem Motofonu?
Kapitoly článku

Příchod Motofonu F3 na český trh nás znovu donutil zapřemýšlet nad vhodným mobilem pro seniory. Technologie elektronického inkoustu, která je použita na jeho displeji je zdá se ideální, ale co telefon jako celek?

Na úvod bych ještě rád uvedl, že účelem tohoto článku není někomu připomínat jeho věk, nebo jej urážet. Možná právě vaše babička čile komunikuje prostřednictvím Skypu, svého osobního notebooku a lokální Wi-Fi sítě. Jsou však lidé, kteří se prostě nic takového nenaučí a pro komunikaci s okolím potřebují přístroje, které jim tento proces co možná nejvíce ulehčí.

Pomáháme slábnoucím smyslům

Někomu dříve, někomu později, ale obecně můžeme říct, že ve vyšším věku začínají smysly vypovídat službu. Ze známé pětice rovnou vynechejme chuť a čich, které s telefonováním přímo nesouvisí. Jak můžeme pomoci zbylým smyslům, které bezpodmínečně potřebujeme?

  • Hmat

    Tady jde především o velikost a to zejména u klávesnice. S titěrnými tlačítky se špatně manipuluje. Nutné je jejich prostorové odlišení, dostatečná velikost, znatelný stisk. Pohromou jsou klávesnice s mikrospínači, tlačítka schovaná pod jednolitou fólií, nebo drobné knoflíky, které známe z některých miniaturních telefonů.

  • Sluch

    Tento bod je bez dlouhého komentáře. Se sílící nedoslýchavostí je nutné, aby byl zvyk sluchátka nekompromisně kvalitní a hlasitý. S tím souvisí také volba místa pro telefonování. Na rušné ulici s projíždějícími tramvajemi to nebude to pravé ořechové. Mnohem lépe poslouží tichý pokoj.

  • Zrak

    Také slábnoucí zrak potřebuje podpořit. Zapomeňte na rozdíl mezi 65 a 262 tisíci barvami, nesejde na tom, má-li zobrazovač rozlišení QVGA, větší, nebo menší. Tady jde především o velikost písma a kontrast, potažmo sílu podsvícení displeje. To však není všechno, na co je potřeba vidět. Jak se později dočtete, někteří výrobci zapomínají na popisky kláves, písmenka pro psaní SMS, ale i jednotlivá čísla jsou nepoužitelně malá.

Nejen smysly slábnou

S postupující senilitou slábne paměť a staří lidé obecně neměli možnost získat vztah k elektronice. Proto je nemyslitelné učit je složité procedury moderní komunikace. Rovnou zapomeňte na e-mailového klienta, posílání rychlých zpráv (instant messaging), internetový prohlížeč a datové přenosy obecně. Vaší babičce vystačí prosté hlasové volání, v lepším případě zvládne použít telefonní seznam a napsat SMS. Další funkce jsou v menu telefonu naopak na obtíž a ztěžují orientaci.

Budu mluvit z vlastní zkušenosti, když napíšu, že moji prarodiče byli dlouho zvyklí na pevný telefon s kruhovým číselníkem. Když zazvonil, zvedli sluchátko a mluvili. Když pocítili potřebu spojit se se svými blízkými, sluchátko zvedli a podle vypracovaného telefonního seznamu vytočili číslo. Nic víc, nic složitého.

Když pak přestoupili na mobilní telefon, bylo složité naučit je nové procedury. Například, že je před fyzickým položením telefonu na podložku nutné ukončit hovor stisknutím červeného tlačítka. Velké patálie nastaly se zámkem klávesnice a ještě vetší s baterií, která se po několika dnech bez nabíječky vybila. Jednoduše řečeno věci, které považujeme za samozřejmost mohou pro naše seniory znamenat problém.

S postupem času jsme prarodiče naučili číst i posílat SMS. Velice se osvědčil návrat k papírovému telefonnímu seznamu. Čísla sice byla uložena i v telefonu, ale sloužila pouze k identifikaci volajícího (což funguje pouze v případě, že jsou po ruce brýle).

Favorit č. 1: Motofone F3

Placatá, jednoduchá a levná Motorola má podle svého výrobce spasit třetí svět. Hodí se ale pro seniory? Má rozměrný a kontrastní displej s dostatečným podsvícením a hlavně velkými písmeny. Výborná je zcela neobvyklá funkce hlasové navigace, vizuální orientace je tak navíc podpořena zvukovými povely.

Potěší také dlouhá výdrž na jedno nabití a větší rozměry. Telefon je sice tenký, ale svými ostatními rozměry se v dlani neztratí. Velkou devizou je jednoduché prostředí telefonu. Pro nás ostatní navyklé na špičkové přístroje může Motofone působit trochu nepřehledně, ale pro seniory je jednoduchý k naučení. Příznivá je cena přístroje a je zde předpoklad, že se již za několik měsíců dostane pod tisíc korun.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Motofone F3 • klávesnice je jedna velká rovina

Kamenem úrazu je klávesnice, kazí celý dojem ideálního mobilu pro seniory. Jednotlivé řady kláves jsou sice oddělené gumovými proužky, ale mikrospínače tlačítek jsou schované pod jednolitou fólií, což není dobré pro hmatovou orientaci. Ideální velikost nemají ani popisky klávesnice. Číslo má ještě přijatelnou velikost, ale jemu přiřazená trojice písmen se už bude ztrácet v mlze. Motofone disponuje i možností hlasitého odposlechu, tedy hovoru bez sluchátka přiloženého k uchu. Nejsem si však jist dostatečnou kvalitou pro naši věc.

Témata článku: Motorola, Nokia, Motorola C139, Nokia 1112, Sony Ericsson J100i, Mobil, Rovina, Pot, Ideální velikost

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

** Klasické tlačítkové mobily se stávají okrajovou záležitostí ** Některým lidem k používání přitom bohatě postačují ** Ze zhruba stovky dostupných modelů vybíráme 11 nejlepších

24.  11.  2017 | Láska Jan | 9

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

** Nebudeme mluvit o iPhonu, ale o tom, co udělal se světem smartphonů ** Představíme obrněné Androidy, dvojčata iGet Blackview ** Chybět nebude ani Pavlač s komentářem toho nej z uplynulého týdne

14.  1.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 7

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

** Nokia 6 je první smartphone legendární značky v nové éře ** Má však slabý procesor a bude se prodávat pouze v Číně ** Berme ji pouze jako předehru před veletrhem MWC (konec února)

8.  1.  2017 | Kůžel Filip | 50

Lenovo Moto Z: netuctová modelka Twiggy [recenze]

Lenovo Moto Z: netuctová modelka Twiggy [recenze]

** Moto Z je velmi štíhlý smartphone s podporou přídavných modulů ** Nešetří ani na vlastní výbavě ** Kladů je většina, chyb jen několik

8.  1.  2017 | Láska Jan | 1