Keňa řeší chudobu platbami mobilem, tvrdí studie

  • Platby mobilem přispívají k odstranění chudoby ve třetím světě
  • S takovým závěrem přišel časopis Science
  • Studie zkoumala vliv mobilního bankovnictví na životní podmínky v Keni

Zaplatit mobilním telefonem je v Nairobi jednodušší než v New Yorku, napsal kdysi týdeník The Economist. Keňa za to vděčí platebnímu systému M-Pesa, který před 10 lety spustil největší mobilní operátor Safaricom. Milionům obyvatel tak poskytl do té doby jen těžko přístupné bankovní služby. Na odeslání či přijetí peněz nyní stačí tlačítkový telefon a SMS zpráva.

Studie renomovaného časopisu Science zkoumala, zda mobilní bankovnictví mohlo Keňanům zlepšit životní standard. „Zajímalo nás, jestli mobilní služba v dlouhodobém horizontu něco změnila. Výsledky nás ohromily,“ prohlašuje autorka studie vědkyně Tavneet Suriová.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Mobilní bankovnictví M-PESA (obr.: Profimedia.cz)

Celkem 194 tisícům nejchudších keňských domácností se v letech 2008 až 2014 prokazatelně zvýšil životní standard právě díky mobilnímu bankovnictví, odhalila studie. Domácnosti, které svěřily své peníze službě Safaricomu, se jednoduše naučily lépe pracovat s penězi a ušetřily až o čtvrtinu více než ty, které službu nevyužívaly. 

„Je to psychologický efekt. Účet u M-Pesa mi svým způsobem zabránil ke snadnému přístupu k penězům,“ řekl NPR.org jeden z uživatelů Geoffrey Ombati. „M-Pesa chrání moje peníze před mým utrácením, přede mnou samým,“ dodává Ombati.

Pozitivní roli sehrála služba například u žen, pokračuje studie. Větší úspory vedly k jejich osamostatnění a v řadě případů nastartovaly vlastní drobné podnikání. 

Systém M-Pesa nyní využívá téměř 18 milionů Keňanů. Jak tvrdí studie, v každé domácnosti v zemi je minimálně jeden člověk, který má účet M-Pesa. Přes platební bránu služby proudí zhruba čtvrtina HDP země.

Klepněte pro větší obrázek
 (obr.: Profimedia.cz)

Obdobu mobilního bankovnictví z Keni nyní zkoušejí také v Tanzanii, Ugandě, Rwandě, ale také v Afghánistánu nebo Bangladéši. Kritici však namítají, že mobilní peněženka nemůže být řešením kdekoliv. Keňa na africké poměry mimořádně dbá na bezpečnost bezhotovostních plateb. Navíc Safaricom se svou službou uspěl mimo jiné proto, že v podstatě nemá v zemi konkurenci. Například v Indii nebo Jižní Africe se podobná služba nesetkala s úspěchem, upozorňuje upozorňuje The Washington Post.

 

Bill Gates: Mobilní bankovnictví ničí chudobu

Podle Billa Gatese se lidé musejí vzdát některých služeb nebo vzdělání svých dětí jen proto, že nemají dostatek financí. „Důvodem není jen nedostatek finančních prostředků. Nemají také přístup k bance, aby jim pomohla spravovat jejich majetek efektivně, prohlásil už před časem Gates.

Podle Gatese je právě řešení v mobilní peněžence v telefonu, mimo jiné i proto, že tradiční banky jsou pro nejchudší příliš drahé a nedostupné. Byznys to může být výhodný i pro poskytovatele mobilní peněženky - za nízké náklady mohou získat miliony drobných transakcí. Gates argumentuje například Bangladéšem, kde je poskytovatel mobilních peněz bKash nejrychleji rostoucí finanční firmou v zemi.

 
Váš názor Další článek: Premiér si došlápne na drahé telekomunikace: „Je nepřijatelné, aby lidé dopláceli na firmy“

Témata článku: Platba mobilem, Mobilní bankovnictví, Keňa, Economist, Washington post, Peněženka, Mobil, Platba, Mobilní peněženka, SMS zpráva, Science, Podobná služba, People, Tlačítkový telefon, Ken, Platební systém, Washington, Mobilní služba, Afghánistán, T Bank, Bangladéš, Billa, HDP


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 29

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

** Nokia 7.1 je povedená stylovka vyšší střední třídy ** Znovu láká na čistý systém zapojený do programu Android One ** Lákavou funkcí může být i podpora HDR10 u videa.

Martin Miksa | 23

Vybrali jsme 12 nejlepších levných smartphonů do 6 tisíc. Který si nadělíte?

Vybrali jsme 12 nejlepších levných smartphonů do 6 tisíc. Který si nadělíte?

** I když je cena limitem, dá se vybrat rozumný smartphone ** Levný smartphone umí víc než obyčejný mobil ** Připravte si alespoň 2 tisíce korun

Jan Láska | 32

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

** Konec teorie, často skloňovaná eSIM se v ČR konečně dostává do praxe ** eSIM jsme si poprvé vyzkoušeli u LTE verze hodinek Samsung Galaxy Watch (46mm) ** Jak eSIM vypadá, a jak probíhá její samotná „instalace“?

Martin Chroust | 45

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 120