Kladivo na zloděje aneb tvrdě do nich!

Zloději byli, jsou a budou. To je fakt, se kterým bohužel nic nenaděláme a výjimkou není ani branže mobilních telefonů. Stále se hledají nápady, jak počet zlodějů co nejspolehlivěji eliminovat a vypadá to, že jedno řešení se našlo.
Kladivo na zloděje aneb tvrdě do nich!

Mobilní telefon je pro více než polovinu našeho národa věcí denní potřeby a stane-li se někdy ta nemilá věc, že je někomu ukradnut, je většinou nutné co nejdříve si koupit nový. Zvláště v případech, kdy si někdo koupí poměrně drahý a funkcemi nabitý telefon, se kterým se může pochlubit, je taková krádež důvodem maximální rozmrzelosti a mnoha výhružných myšlenek. To však telefon nikomu nevrátí a tak je pak stejně nutné koupit nový přístroj, protože pravděpodobnost jeho nalezení je minimální.

Samozřejmě existuje obecně mnoho různých nepsaných pravidel a rad, jak se zlodějům telefonů bránit. Psali jsme o nich již dříve a nebudeme se tedy opakovat. Zkuste se ale vžít do situace, kdy už je vám mobil ukradnut. Co udělat, abyste zloději znepříjemnili co nejvíce život? Jedno z dalších možných řešení objevili holandští policisté. Po vzoru „Unavte někoho  a pak ho snadno doženete (k zoufalství)“ se rozhodli, že ukradené telefony budou bombardovat spamy, tedy mnoha desítkami až stovkami textovek.

Amsterodam – město (téměř) bez zlodějů mobilů

Asi před čtyřmi měsíci začali policisté v Amsterodamu spolupracovat s mobilním operátorem KPN Telekom. Po nahlášení krádeže pak policisté požádali operátora o lokalizaci telefonního čísla a neustále pak ne něj posílali esemesku se slovy: „Upozornění! Toto je kradený telefon a jeho používání je proti právu – krádež je těžký zločin.“

Takových spamů posílá amsterodamská policie každý den minimálně na pět mobilů. A podle jejích slov tato metoda zabírá. Po tříměsíčním experimentu s bombardováním ukradených telefonů spamy zaznamenali v Amsterodamu pokles krádeží mobilů o více než polovinu ve srovnání se stejně dlouhým předchozím obdobím. Co taky s telefony bombardovanými drsnými esemeskami? Nechce je samozřejmě nikdo včetně zloděje.

Výborně, ale kde na to brát…

Policie je samozřejmě s výsledky pokusu spokojena, ale operátor KPN se nijak vesele netváří. Vadí mu hlavně náklady, které musí platit ze své kapsy. Ostatní operátoři zastávají tento názor také. Nejsou totiž přesvědčení, zda by Policie měla mít pravomoc posílat spamy na jakékoliv telefonní číslo a zda je to vůbec v souladu se zákonem. Navíc zatím nemají k dispozici technologii, která by umožnila lokalizovat mobil podle kódu IMEI a posílat pak spamy na jakoukoliv kartu SIM vloženou do kradeného mobilu.

I když Policie chce tuto metodu používat a rozvinout k dokonalosti, musí se především vyřešit otázka, zda je to vůbec legální. Policie doufá v to, že tato metoda „projde“ a je si téměř jistá, že s jejím dalším používáním mohou další krádeže mobilů ve městě téměř vyloučit.

O mobil se v Česku bojte

Je škoda, že podobné kroky se nepoužívají také u nás. Vždyť jen v Praze je měsíčně ukradeno téměř dva tisíce mobilních telefonů a metoda spamů by jistě zaznamenala velký úspěch. Ostatně naši operátoři toho proti zlodějům příliš nedělají, protože tzv. „Black List“ (tedy databázi čísel IMEI kradených mobilů) podporuje jen Eurotel a na zablokování karty SIM je často třeba mnoho času, za který si už zloděj může dlouho a vesele volat třeba na druhý konec světa.

A co si o amsterodamské metodě myslíte vy? Mělo by se u nás proti zlodějům mobilů postupovat podobným způsobem nebo je to nezákonné? Máte ještě jiná a lepší řešení?

Diskuze (71) Další článek: Návod: Jak se neutextovat k smrti a prázdné peněžence

Témata článku: Ostatní, Zablokování karty, Kradený telefon, Zloděj

Určitě si přečtěte