Klonování pro nenáročné: dvojitý test

Oskar své nové firemní zákazníky obdarovává zařízením v podobě kalkulačky, které dovede kopírovat kontakty z jedné karty SIM na druhou. Před několika týdny jsme podobné udělátko získali od Eurotelu, pojďme se tedy na obě dvě podívat. Vyhlášení výherců
Klonování pro nenáročné: dvojitý test
Říkáte si, že v dnešní době obrovských vícepoložkových adresářů, které najdeme už i ve velmi levných mobilech, je nabídka kopírek karet SIM trochu opožděná? Pravda, před lety by tento produkt našel větší uplatnění – i dnes ale mnoho lidí (nebo snad většina?) své kontakty stále vytáčí ze simek.

Červený trojúhelníček patří Oskarovi. Dostanou ho všichni jeho noví firemní zákazníci, aby mohli jednoduše zkopírovat své staré karty na nové. Modré ucho s přívěskem jsme dostali na invexové tiskovce Eurotelu a Českého Telecomu. Jde jen o dárkový předmět, který normálně asi nijak neseženete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kopírka Oskara • zálohovátko Eurotelu 

Jednoduchý trojúhelníček

Práce s kopírkou Oskara je krásně jednoduchá. Z horní strany vysunete šuplíček a do každé jeho zásuvky, které jsou označené ODSUD a SEM, vložíte jednu kartu. Šuplík zasunete zpět a stisknete tlačítko vypínače. Pokud jsou karty chráněny kódy PIN, postupně je zadáte. Pak už jen stačí stisknout tlačítko OK a adresář se začne kopírovat z jedné karty na druhou (ta se automaticky přemaže). Celá operace kopírování trvá nanejvýš pár desítek sekund.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Trojúhelníček z přední a ze zadní strany • vysunutá zásuvka pro karty SIM

Nic jiného už kopírka karet SIM neumí, jde pouze o jednoúčelové zařízení. Napájejí jej čtyři baterie LR44, se kterými vydrží průměrně 16 měsíců. Výrobcem je firma Gemplus, v jejím internetovém obchodě se produkt dá koupit za 15 eur.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detaily: klávesnice • displej • karta v šuplíčku

Složitější ucho

Zatímco Oskarovu kopírku zvládne používat i příslovečná blondýnka, u modrobílého zařízení Eurotelu je potřeba trochu přemýšlet. Nejde totiž jen o prosté zkopírování, přívěsek si navíc dokáže vaše kontakty zapamatovat. Udělá tedy zálohu pro případ, kdybyste o kartu přišli.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zálohovátko zepředu • zezadu • detail tlačítek

Ovládání je složitější. Zařízení má jen jeden slot pro kartu SIM, a ta se do něj navíc vkládá způsobem, na který stoprocentně přijdete až po vyčerpání všech možností.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Karta se musí vložit čipem nahoru a seříznutým koncem ven • zařízení je připraveno

Pro zálohu se napřed dvě sekundy podrží tlačítko B (backup) a potom se ještě stejným tlačítkem dvakrát krátce potvrdí. Na segmentovém displeji začne běhat „had“ a během několika desítek sekund (trvá to tak dvakrát-třikrát déle než u Oskara) se provede záloha SIM. Jakmile je vše hotovo, na displeji se ukáže počet položek, který byl zálohován. Bohužel je k dispozici jen jeden znak, takže u tříciferného čísla postupně za sebou probliknou všechny jeho číslice.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Průběh zálohování

Při obnovování zálohy se dvě sekundy podrží tlačítko R (restore) a potom se dvakrát potvrdí. Pokud cílová SIM není prázdná, ještě se objeví požadavek na potvrzení operace, při které budou všechna data smazána. Další kroky už potom probíhají stejně jako u zálohování.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Průběh obnovy dat: otázka na přepsání SIM • zapisování • na displej se vejde jen jedno číslo

Do zařízení se vejde až 255 telefonních čísel. Pokud je v jeho paměti víc položek než se vejde na SIM, při obnovení se zkopíruje jen část. Data udržuje naživu jedna baterie CR2025, pro vymazání paměti stačí strčit tenký drátek do otvoru Reset na zadní straně.

Výrobce tohoto produktu se mi nepodařilo objevit, na internetu jsem ale našel cenu: 14 eur.

Složte básničku

Když chcete zkopírovat dvě karty SIM, je použití podobných jednoúčelových zařízení jednodušší, než data přetahovat do počítače. Cena v běžném prodeji je dosti vysoká, když ale kopírku dostanete od operátora, může se hodit.

Nedostali jste zálohovátko od svého operátora? Třeba ho budete mít od nás, obě dvě testovaná zařízení totiž věnujeme dvěma čtenářům. Musí si je ale samozřejmě trochu zasloužit. Písničku nám přes internet zazpívat nemůžete, tak co kdybyste složili básničku? Nechť je jejím tématem „zálohování karet SIM“, k dispozici máte čtyři verše (řádky). Dvě básně z diskuse pod článkem, které se nám budou nejvíc líbit, zítra vybereme a jejich autoři od nás dostanou testované produkty. Nezapomeňte se zaregistrovat, nebo alespoň uvést funkční e-mail.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obě dvě zařízení mohou být vaše – složte báseň o zálohování SIM


Oživeno neděle, půlnoc: Už jste nám párkrát dokázali, že vás nesmíme podceňovat. Předpokládal jsem, že jednoduše vyberu nejlepší z pěti-šesti básniček – jenže vy jste jich napsali pár desítek! Na tohle nestačím, pro výběr dvou nejlepších musí zasednout redakční rada. Prosím proto o strpení, už v pondělí by mělo být jasno.


Vyhlášení výherců, pondělí: Nebylo to lehké, ale nakonec jsme v redakčním kruhu vybrali dvě básničky, které nám připadají nejlepší.

1. místo: Asspenn

Vezmu kartu, vložím kartu,
zkopíruju celou partu.
Eurotel i Oskárek:
děkujeme, nazdárek

2. místo: Katy

Na topole nad jezerem
na svém oušku stříbrošedém
Vodník v jívy stínku
zálohuje simku...

Oběma výherců právě píšu e-mail. První místo si může zálohovačku vybrat, druhá poputuje k druhému výherci.

Diskuze (59) Další článek: Motorola MPx200 za šest tisíc

Témata článku: Ostatní, Test, Celá operace, Kopírka, Klon


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14