Kniha jízd a evidence spotřeby pro javové mobily

Kniha jízd je nutné zlo, práci s vyplňováním údajů si ale můžete ušetřit. Vyzkoušeli jsme javový program CarTools, který zastane všechny funkce papírových sešitků. Nad to ještě dokáže sledovat spotřebu.
Kniha jízd a evidence spotřeby pro javové mobily

Stejně jako každý, kdo v zaměstnání používá služební automobil, musím vést knihu jízd. Pro někoho je vypisování otrava všech otrav, já ale k tomuto účelu už několik let používám kapesní počítač, takže pokaždé jde jen o několikasekundové zdržení, na které jsem si zvykl.

Postupně, jak používám chytřejší a chytřejší telefony, jsem ale zjistil, že PDA v tašce už vozím pouze pro evidenci jízd a pro sledování spotřeby. K ničemu jinému už kapesní počítač nepoužívám. Začal jsem proto pátrat po aplikacích pro chytré mobily, které by zvládly i tyto dvě činnosti. Dlouho jsem nebyl úspěšný, žádný z dostupných programů mi nevyhovoval a po zkušenostech jsem se zpočátku díval zle i na český program CarTools. Ten však nabízí přesně to, co jako řidič potřebuji.

Žádné složitosti

Javová aplikace CarTools má dvě základní funkce: pomůže při evidenci cest služebním nebo i soukromým automobilem a lze s ní také zaznamenávat návštěvy čerpacích stanic. Z těchto dat lze posléze počítat statistiky, typicky například průměrnou spotřebu.

 
Ikona programu ve správci aplikací na chytrém telefonu Siemens SX1 • hlavní nabídka programu

V okamžiku, kdy máte knihu jízd odevzdat kvůli evidenci nebo kontrole, jsou ale údaje v mobilním telefonu k ničemu. Potřebujete je dostat do počítače a potom na papír. Aplikace CarTools proto dokáže data exportovat ve formátu CSV, který lze snadno načíst třeba do Microsoft Excelu.

Kniha jízd

CarTools počítá se svědomitými řidiči, kteří záznam do knihy jízd udělají ještě před vyjetím a po návratu jen doplní kilometry. Přesně takhle by to mělo vypadat. Program ale můžeme snadno používat i my, kteří všechny údaje dopisujeme až před vystoupením. Nepořádníkům, kteří si na konci měsíce vzpomenou, že existuje něco jako kniha jízd, ale doporučím zůstat u papírového sešitku; vymýšlení tras je v něm jednodušší.

Javová aplikace se chvilku spouští, pro záznam do knihy jízd stačí potvrdit hned první položku „Cesta“. Hned se doplní aktuální datum a čas, z posledního záznamu se vezme konečný stav tachometru. Stačí doplnit pouze účel cesty. Časté destinace si můžete uložit do paměti a potom je rychle vyvolat bez dlouhého psaní.

  
Na začátku dopíšete jen cíl cesty • v kontextové nabídce lze ukládat
a potom vybírat nejčastější trasy, abyste je nemuseli pokaždé vypisovat 

Po uložení se opět ocitnete v hlavní nabídce a program čeká, až docestujete a před konečným zaparkováním doplníte aktuální stav tachometru. Pokud knihu jízd vytahujete až v tomto případě, jednoduše denní záznam vyplníte nadvakrát. Jelikož ale počátek i konec jízdy zadáte ve stejnou dobu, přijdete o statistiku doby jízdy a průměrné rychlosti. Vzhledem k zastávkám ale stejně ve většině případů není nijak přesná.

 
V závěru doplníte aktuální stav tachometru • na displeji se zobrazí rekapitulace zadané cesty

Spotřeba

Při každé návštěvě čerpací stanice stačí zvolit položku Tankování. Opět se vypíše aktuální datum a čas, z posledního záznamu v knize jízd se vezme stav tachometru. V případě potřeby ho ale můžete změnit. Zadáte množství paliva, které jste natankovali, a kvůli výpočtu průměrné spotřeby označíte, jestli jste nádrž doplnili až po okraj. Do samostatného políčka napíšete zaplacenou částku, do popisu patří název čerpací stanice, můžete sem ale doplnit i cokoli dalšího.

 
Zadávání údajů při tankování 

Prohlížení a statistiky

Záznamy v knize jízd nebo v evidenci tankování lze prohlížet, mazat a upravovat. Raději než současný pohled, kdy je na jedné stránce jeden záznam a k dalším se lze dostat jen přes kontextovou nabídku, bych ale uvítal přehled všech údajů v tabulce, kde by se potvrzením dalo dostat k podrobnostem.

  
Zadané položky lze prohlížet jen v podobě jednoho záznamu na jedné stránce.
Jejich řazení je navíc trochu podivné a pohyb mezi položkami komplikovaný

Statistika tankování ukáže průměrnou spotřebu na sto kilometrů, celkový počet litrů, které jste do svého vozu nalili, částku, kterou jste za ně zaplatili a kilometry, na které to všechno stačilo. V případě knihy jízd se ukáže celková vzdálenost a také doba cestování. Navíc si můžete stanovat počáteční a konečný den, mezi nimiž se statistika počítá.

 
Statistika spotřeby a cest

Export je nutný

Mobilní telefony nemají velkou paměť, proto je záznamy vhodné čas od času promazávat. Abyste o ně nepřišli, dají se zálohovat. Přímo z aplikace se volbou Export nahrají na vzdálený server, který vám data pošle na zadanou e-mailovou adresu.

   
Nastavení a průběh exportu dat

Při mých testech ale tato možnost nebyla funkční; data se odeslala, ale na e-mail už nedorazila. Provozovatel služby ale podle svých slov nemá s exportem problémy, možná by tedy mohlo jít o problém s testovaným telefonem (smartphone Series 60). Funkčnost aplikace je ověřena na Sony Ericssonu T610 (tedy i T630 a Z600) a na Nokii 6610 a dalších telefonech řady Series 40.

   
Další nastavení: zřejmě formátování řádků (v testovaném telefonu tato volba
nebyla funkční) • mazání dat • informace o aplikaci • detaily programu

Kde a za kolik?

Program CarTools splňuje téměř všechny požadavky, které po knize jízd a evidenci spotřeby vyžaduji. Jeho obsluha není komplikovaná, nechce po mně tuny zbytečných údajů, má ale všechno, co je potřeba. Výhrady mám jen k drobnostem, například k nastavenému zadávání znaků místo čísel v políčkách pro objem paliva a cenu. Zde se musím vždycky na čísla přepnout manuálně.

Nejdůležitější otázka ale zatím ještě zůstane nezodpovězená, program CarTools v době, kdy jsem připravoval tento článek, ještě neměl distributora. Snad už během dneška by se ale na stránce www.alarex-group.com měly objevit konkrétní informace k distribuci. Cena programu se odhaduje na 70 až 90 Kč, což je naprosto vynikající. Za tři litry benzínu tato aplikace opravdu stojí.

Oživeno: Program CarTools lze za 80 Kč koupit na této stránce

Ale co teď budu dělat s kapesním počítačem? O tom až v nějakém dalším článku.

Diskuze (47) Další článek: Blokování mobilů je přežitek (ale všichni na to ještě nepřišli)

Témata článku: Software pro mobily, Siemens SX1, Spot, Kniha, Mobil, Nejdůležitější otázka

Určitě si přečtěte