KODi CE: česko-anglický slovník v Javě zdarma!

Překladový slovník téměř do každého mobilu úplně zdarma. Netahejte s sebou těžké knížky, stačí mít telefon s Javou.

S cizími jazyky se dnes setkáváme denně a občas se může stát, že ne každému slovíčku rozumíme. Komu by se ale chtělo tahat s sebou po kapsách různé slovníky a pak v nich ještě dlouho a nepohodlně listovat. Pokud občas používáte angličtinu, mohl by se vám hodit slovník přímo v mobilu. Že máte úplně jednoduchý telefon s malou pamětí? Nevadí. Stačí, aby si váš přístroj rozuměl s Javou a můžete zdarma vyzkoušet prográmek KODi CE Česko-anglický slovník.

Aplikace je ke stažení na www.kodi.cz a vybrat si můžete rovnou ze dvou verzí. První vyhledá požadované slovo rychleji, ale je paměťově náročnější, druhá verze zase tolik místa nezabere, ale na výsledek dotazu si budete muset počkat o pár sekund déle. Slovník disponuje 142 tisíci hesel, což je úctyhodné číslo. V papírové podobě by to znamenalo knihu o zhruba 1 500 stránkách.

Spustím ho?

Na webu v sekci Spustím ho? naleznete seznam již odzkoušených telefonů, se kterými slovník funguje. Pokud ten svůj mezi nimi nenajdete, nezoufejte. Finální verze softwaru se stále vyvíjí a počet podporovaných přístrojů se s každou novou verzí rozšiřuje. Slovníček můžete sami vyzkoušet aktuálně ve verzi 0.5. Vývojáři slibují, že dokud nebude uvedena finální verze softwaru, budou všechny beta verze ke stažení a užití zdarma.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Proces instalace a spuštění zabere jen chvíli

My jsme slovník vyzkoušeli na Nokii N95 8GB. Instalace proběhla rychle a bezproblémově, po jejím skončení se ihned objevilo prostředí překladače. Menu je jednoduché a přehledné, ovládání intuitivní. Postupným zadáváním znaků do vyhledávacího políčka se zobrazují odpovídající hesla, podobně jako jména v adresáři kontaktů. Česká nebo britská vlaječka určuje, kterým směrem bude překlad probíhat. Pokud chcete směr obrátit, stačí stisknout středové potvrzovací tlačítko (joystick, OK – záleží na typu telefonu) a překlad okamžitě proběhne v opačném směru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Obrazovka po spuštění • česko-anglický a anglicko-český překlad 

Pokud hledaný výraz není nalezen, vybarví se červeně a slovník nabídne nejbližší podobné slovo. Procházet slovníkem je možné po jednotlivých přeložených výrazech. Tato funkce je užitečná při hledání synonym, zjišťování výslovnosti slova nebo určování jeho přesnějšího významu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V menu si můžete nastavit mj. velikost písma nebo způsob vyhledávání
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jednoduchý návod k ovládání • slovník obsahuje spoustu výrazů, i těch méně spisovných 

I když slovník obsahuje dostatečný počet hesel, nevýhodou je, že není editovatelný. Není možné do něj přidávat nové výrazy a vytvářet tak vlastní databázi. Zatím poslední verze 0.5 by měla podporovat i zařízení s dotykovým displejem a komunikátory s QWERTY klávesnicí. Nejvhodnější verzi slovníku pro svůj telefon si vyberete pomocí formuláře v záhlaví stránky produktu, funkce je možné vyzkoušet na jednoduchém simulátoru.

Ve zkratce

  • Název: KODi CE
  • Typ: Česko-anglický překladový slovník
  • Počet hesel: 142 000
  • Požadavky na telefon: Java, paměť na aplikace alespoň 64 kB
  • Web: www.kodi.cz
Diskuze (17) Další článek: TomTom One V3: pozor na informace od prodejců

Témata článku: Software pro mobily, Zdarma, Kodi, Přehledné ovládání, Česko

Určitě si přečtěte