Kolem licencí na UMTS v Česku začíná být hodně horko

UMTS, síť třetí generace, která by v Česku měla běžet snad už v roce 2005, má u nás problémy. Vláda požaduje horentní peníze za licence, operátoři se bouří a na krku máme aukci. K tomu všemu ČTÚ upravil podmínky prvního kola, tendru. Jak to všechno skončí?
Kolem licencí na UMTS v Česku začíná být hodně horko

Tendr s novými podmínkami

Před pár dny jsem upustil stručnou poznámku, že Paegas by nejraději za licenci na UMTS zaplatil pouze jednu miliardu, což podle něj odpovídá dění v Evropě a tamním cenám, za které byly licence prodány. Protože se Oskar prvního kola, tendru, nezúčastnil a protože Eurotel a Paegas si kladou pro ČTÚ nepřijatelné podmínky (splácení 20 let, spuštění UMTS ne dříve než v roce 2005, žádné další licence na UMTS alespoň 20 let apod.), upravil ČTÚ podmínky tendru. Jak?

ČTÚ připravil pro operátory dvě nabídky, ovšem obě počítají se ziskem 20 miliard do státního rozpočtu. Hlavní důvod, proč operátoři nechtějí koupit, tedy vysoká cena, zůstává. Nové návrhy jsou následující:

  • první počítá se zaplacením 3,35 miliardy korun ještě v letošním roce a doplacením zbytku během následujících pěti let,
  • druhá pak se zaplacením pěti milard a doplacením zbytku během dalších deseti let.

Čeká se do konce října, pak přijde aukce

Je to kompromis? Ano, bezesporu. Ale s ohledem na to, co jaké podmínky si kladou Eurotel a Paegas, velmi chabý a pro operátory určitě nepřijatelný. Všichni tři operátoři by stejně nakonec museli zaplatit stejné peníze a oproti miliardě, kterou chce dát Paegas, je to opravdu velký rozdíl. Jen pro úplnost, v prvním návrhu chtěl ČTÚ částku 6,7 miliardy na dvakrát, část letos a zbytek příští rok. Ani v tomto případě by nebyl schopen do státní pokladny dodat vládou požadovaných 20 miliard. A vláda s těmito penězi v rozpočtu už dávno počítá.

Paegas a Oskar si již tuto nabídku na ČTÚ vyzvedli, Eurotel tak hodlá učinit až příští středu. Na vyjádření mají čas necelých 14 dní, tedy do konce října. Eurotel i Paegas se k novým podmínkám rozhodli nevyjadřovat, dokud nabídku podrobně neprozkoumají. Oskar však už naznačil, že se prvního kola ani nyní s velkou pravděpodobností nezúčastní; změny nabídky jsou prý zanedbatelné.

Umoudří se vláda?

Pokud po prvním kole zbudou nějaké licence, bude na ně vyhlášena aukce (můj soukromý odhad: volné zůstanou všechny). A pozor - vyvolávací cena za jednu licenci v aukci je opět 6,7 miliardy korun! Vláda se prostě nehodlá  vzdát svých dvaceti miliard a zuby nehty se o ně bude rvát. Otázkou ovšem je, zda je někdo bude ochoten tvrdohlavému Zemanově kabinetu zaplatit. Prodej licencí v aukci musí skončit do konce listopadu. ČTÚ se mimochodem nechal slyšet, že má kromě stávajících operátorů další čtyři zájemce.

Jak to celé dopadne, těžko můžeme nyní přesně odhadnout. Cena 6,7 miliardy za jednu licenci je pro všechny operátory prakticky nepřijatelná a těžko si dokážu představit, že ji koupí někdo další, kdo nemá v Česku již vybudovanou GSM síť. Pro takovou firmu bude výstavba kompletně nové infrastruktury velmi nákladná a naděje na rychlý zisk velmi mizivé.

 

Diskuze (62) Další článek: Návod: Jak s Psionem na Internet přes GPRS (Oskar)

Témata článku: Ostatní, UMTS

Určitě si přečtěte