Kolik Nokia vytěží ze spolupráce s Microsoftem?

Nokia žije už dva roky ve zvláštním partnerství s Microsoftem. Kdo komu a za co vlastně platí? Výsledek leckoho překvapí.

Od počátku spojení mezi Nokií a Microsoftem, ke kterému došlo v roce 2011, bylo jasné, že Nokia neopustila Symbian a plně nevsadila na Windows Phone jen tak zbůhdarma. Pouze se do dnešní doby nevědělo, kolik jedna strana platí té druhé. Nyní však Nokia leccos poodhalila ve formuláři, který musela jako zahraniční společnost nabízející akcie na americké burze odevzdat Americké komisi pro cenné papíry.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Uvedení Lumií 820 a 920 stojí za dosud nejúspěšnějších čtvrtletím v nové éře . Oproti konkurenci je to stále žalostně málo 

Finská společnost v tomto formuláři mj. popisuje své dlouhodobé cíle, jimiž zůstávají tradiční fráze, jako např. dosažení většího růstu tržeb než ostatní na trhu, či dosažení růstu provozního zisku o 10 a více procent. Také však poskytuje několik málo informací o spolupráci s Microsoftem. Z nich vyplývá, že Nokia, stejně jako ostatní výrobci využívající platformu Windows Phone, platí Microsoftu licenční poplatky v blíže nespecifikované výši za užívání jeho mobilního systému. Na oplátku ale tento softwarový gigant platí pouze a jen Nokii „poplatky za podporu systému Windows Phone“, jejichž výše by se měla pohybovat kolem 250 miliónů dolarů za každé čtvrtletí.

Pod touto podporou si lze představit zejména poskytování mapových podkladů pro zařízení s WP (ale třeba i Windows RT). Ve výsledku pak Nokia stejně jako v loňském, tak i v letošním roce na této spolupráci finančně profituje. Jak velký tento profit bude, ale zůstává tajemstvím. Velmi zajímavý je také dovětek k této spolupráci obou společností. Finský výrobce totiž dodává, že ve chvíli konce platnosti této pětileté smlouvy se nejen že součet vložených finančních prostředků obou společností nebude rovnat, ale dokonce poplatky Nokie za toto partnerství budou přibližně o nezanedbatelných 650 miliónů dolarů vyšší než součet poplatků ze strany Microsoftu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia Lumia 520, 620 a 720. Tři dostupné smartphony, které by měly Finům pozvednout prodeje.

Když budeme trochu počítat, zjistíme, že Nokia za svou éru s Windows Phone od posledního čtvrtletí 2011 do konce roku 2012, tedy za rok a čtvrt prodala okolo 15 miliónů Lumií. Se zvyšujícími se prodeji těchto telefonů se dá očekávat, že za celou dobu trvání smlouvy prodá alespoň 100 miliónů (ale spíše více) telefonů Lumia. Když tedy 650 miliónů dolarů, o které na poplatcích přeplatí Microsoft, vydělíme hrubým odhadem počtu prodaných zařízení, vyjde nám, že za každou prodanou Lumii tak Nokia Microsoftu zaplatí přes 6 dolarů. Pro srovnání lze dodat, že podobnou částku platí podle odhadů výrobce HTC společnosti Apple za využívání jeho patentů ve svých zařízeních.

Diskuze (34) Další článek: Nejlepší aplikace pro spolupráci Androidu s počítačem

Témata článku: Microsoft, Nokia, Windows, Hospodaření a finance, Nokia Lumia 520, Cenné papíry, Spolupráce, Zahraniční společnost, Micro


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 137

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 26

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 117