Kolik už nás vlastně je?

Možná jste zaznamenali v tisku informace o tom, kolik je u nás mobilních uživatelů. Ono magické číslo je v současnosti 3 miliony. Ale jde o uživatele, nebo prodané karty SIM?
Když sečtete počty uživatelů, kterými se ohání všichni tři naši operátoři, dojdete k číslu 3 miliony. 1,5 milionu připadá na EuroTel (z toho je 60 tisíc zákazníků v síti NMT), 1,35 milionu zákazníků se rozhodlo pro síť Paegas a za pořádný úspěch lze považovat přibližně 150 tisíc uživatelů sítě Oskar. Jenže když se zamyslíte nad těmito čísly hlouběji, začne ve vás hloubat červík pochybnosti.

Nemá náhodou většina uživatelů Oskara jeho kartu SIM jen kvůli dvěma neuvěřitelně výhodným tarifům (Oskarta 30000 a Slyším Vás) jako doplněk ke svému hlavnímu operátorovi? Nenabízel RadioMobil o prázdninách možnost získat až 3 další karty SIM – pro jednoho zákazníka? Co jeho speciální tarif Paegas Partner? Nepořizuje si spousta lidí předplacené karty jako zálohu do míst, kde není signál jejich hlavního operátora?

Samozřejmě každý uživatel nemá několik karet SIM, jako např. já (2 x Paegas, 2 x Oskar, 1 x EuroTel – a to znám i horší případy), nebo nemá služební a soukromé telefonní číslo, ale rozhodně je takových uživatelů spousta. Rád bych posloužil přesným číslem, kolik nás, mobilních uživatelů, vlastně je, ale bohužel nemůžu. A nemůžou to udělat ani naši operátoři, protože pokud neporovnají seznamy svých zákazníků (a u předplacených karet to dost dobře udělat nejde), k žádným přesným číslům se nedoberou. Když se však nad čísly pořádně zamyslím, přihlédnu k jistě nereprezentativními průzkumu ve svém okolí a budu souhlasit s tvrzením operátorů, že jimi zveřejňovaná čísla jsou pouze aktivní karty SIM (tedy ty, ze kterých se v poslední době volalo), přesto mi vychází, že přibližně 500 tisíc karet SIM je používáno vedle karet jiných.

Což by znamenalo, že skutečný počet uživatelů našich mobilních sítí je někde mezi 2,35 a 2,7 miliony osob. A uznejte, to vůbec není špatné číslo. Když si totiž od velikosti naší populace odmyslíme malé děti a spoustu starších lidí, které ještě mobily nestačily přesvědčit, tak zjistíme, že mezi produktivní částí populace bude mít mobil zanedlouho každý druhý. A tento podíl určitě bude dále růst.

Diskuze (3) Další článek: Olympiáda aneb jaké australské karty do mobilu?

Témata článku: Ostatní, Špatné číslo, Skutečný počet, Mobilní uživatel, SIM, Operátor, Oskar, Paegas, Hlavní operátor, RadioMobil, Speciální tarif, Karta, Předplacená karta, Mobilní síť, Přesné číslo, Uživatelé, Aktivní karta, Poslední doba, Číslo, Paegas partner, Výhodný tarif, Zákazníci

Určitě si přečtěte