Komentář Petra Koubského: O co opravdu jde ve sporu Google vs. Evropská komise

Představte si, že máte na účtu sto tisíc a za nějaký sporný přestupek dostanete pokutu pět tisíc. Zničí vás to? Jistě ne. Naštve? To ano. Přiměje k důkladnému zamyšlení? Nejspíš by mělo.

Namísto sebe si dosaďte Google (přesněji jeho mateřskou společnost Alphabet), namísto tisíců korun miliardy dolarů, a máte přibližný obrázek o tom, jak vypadá nejnovější srážka technologického obra s Evropskou komisí. Nejnovější, nikoli první. Pokutu 2,8 miliardy dolarů dostal Google od komise už loni, ještě ji ovšem nezaplatil, projednává se jeho odvolání. Kvůli té současné se odvolá taky.

Co Google provedl tentokrát? Víceméně totéž co vždy – podle komise zneužil svého monopolního postavení. Když si dnes koupíte telefon s Androidem, jsou na něm předinstalované aplikace Googlu, především prohlížeč Chrome, Gmail, mapy a funkce Google Search. To má Google s výrobci telefonů smluvně ošetřeno a podmiňuje tím dostupnost některých jiných služeb.


Google ukazuje, jak jednoduché je zbavit se předinstalovaných aplikací a nahradit je alternativou

Eurokomisaři požadují, aby měl spotřebitel na výběr; aby si sám mohl po rozbalení telefonu zvolit, jestli bude používat základní aplikace od Googlu či od někoho jiného. Google ani výrobci telefonů samozřejmě nezakazují uživatelům, aby si instalovali alternativní aplikace. Ale také jim to neusnadňují. Když už telefon jednou máte a uspokojivě funguje, je dost pravděpodobné, že alternativy hledat nebudete. Technicky zdatných jedinců se to netýká, ale zase se jich týká povinnost uvědomit si, že tvoří nepatrnou menšinu.

Jiná věc je, že mnoho alternativ ani neexistuje. Jedinou zemí EU, kde se vyskytuje domácí producent softwaru, který by z takové změny mohl opravdu profitovat, je Česko. Seznam nabízí svůj vyhledávač, mapy, prohlížeč i mail. Aby to bylo složitější, technickým základem vyhledávače provozovaného Seznamem je Google. To stojí za zapamatování – ilustruje to, jak jsou vztahy mezi firmami v digitálních technologiích propletené. (Oprava 24. července, za vyhledávačem Seznamu Google nestojí.)

A jak hrubým a nedostatečným nástrojem je běžné antimonopolní právo. Androidu patří asi 80 procent trhu s chytrými telefony. To je dost, aby se s drobným přimhouřením oka dalo hovořit o monopolu. Situace je podobná jako v době velkých antimonopolních procesů s Microsoftem na přelomu tisíciletí.

Je tu však i několik rozdílů: pro spotřebitele je dnes daleko jednodušší zvolit si vlastní sadu aplikací a dominantní Google ignorovat. Zároveň je to pro něj ale méně žádoucí – opravdu se chcete obejít bez vyhledávače od Googlu? Microsoft byl navíc souzen ve své domovské zemi, kdežto proti Googlu zasahuje EU a chtě nechtě se to musí číst i jako součást zesilující obchodní války.

A konečně: Evropanům leží v žaludku, jak šikovně se americké korporace dovedou vyhnout evropským daním. V konečných důsledcích jde víc o peníze do kasičky než o blaho spotřebitelů. A to oběma stranám sporu.

  • Autor je analytikem IT
  • Článek vyšel na E15.cz

Jak se zbavit předinstalovaných aplikací:

Diskuze (30) Další článek: CEO Googlu reaguje na pokutu od Evropské komise. Překlad + anketa. Na které straně stojíte vy?

Témata článku: Google, Android, Aplikace, Kauzy, Chytrý telefon, Evropská unie, Evropská komise, Gmail, Chrome, Technický základ, Alphabet, Zdatný jedinec, Dolar, Jediná země, Telefon, Technologický obr, Alternativní aplikace, Předinstalovaná aplikace, Vyhledávač, Mateřská společnost, Konečný důsledek, Digitální technologie, Domovská země, Petr Koubský, Spotřebitel


Určitě si přečtěte

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 116

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 11

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 8

RECENZE: Xiaomi Redmi S2 — osvědčený koktejl dobré ceny i výbavy

RECENZE: Xiaomi Redmi S2 — osvědčený koktejl dobré ceny i výbavy

** Výbavou i vzhledem připomíná jiné modely, přesto je originální ** Hlavní důraz je kladen na foťák a selfie s umělou inteligencí ** Pochvalu zaslouží zejména za skvělý poměr ceny a výbavy

Martin Miksa | 7