Kompletní přehled: řidič s mobilem v roce 2001

O tom, že mobilní telefon do rukou řidičů nepatří, se mluví už odjakživa. Proto se v novém zákoně o silničním provozu objevila pasáž omezující telefonování v automobilu. Co dělat, abyste se ve svém autě nedopustili přestupku?
Kompletní přehled: řidič s mobilem v roce 2001
Ivan Lukáš: O tom, že mobilní telefon do rukou řidičů nepatří, se mluví odjakživa. Při telefonování klesá soustředění, pozornost, snižuje se reakční doba. Proto se v novém zákoně o silničním provozu objevila pasáž omezující telefonování v automobilu a my vám v tomto článku řekneme, co dělat, abyste se ve svém autě nedopustili přestupku.

I když statistiky neříkají, kolik procent nehod zaviní řidiči s mobilem, stačí chvíli za nějakým takovým jet a i bez typické siluety ruky u ucha poznáte, že něco není v pořádku. Mobilní řidiči nepoužívají směrová světla, často jim dělá problém udržet se v přímém směru, pomalejší reakce se projevují neplynulou jízdou. Bylo jen otázkou času, kdy téma telefonování v autě podobně jako v civilizovaných zemích definitivně vyřeší zákon.

Vypadá to, že řešení je tady. Nový zákon o provozu na pozemních komunikacích již vyšel ve Sbírce zákonů pod označením 361/2000 Sb. a v platnost vstoupil první den roku 2001. Ještě stále se však najde mnoho lidí, kteří neví, co zákon vlastně nařizuje. Pojďme se tedy podívat konkrétně na jeho část, věnovanou mobilním telefonům.

Mobil v ruce řidičů je minulostí

Zákon v paragrafu 7, odstavci 1c doslova říká: „Řidič nesmí držet při jízdě s vozidlem v ruce telefonní přístroj nebo jiné hovorové zařízení.“ Jak ale zákonu vyhovět, pokud při řízení potřebujete zrovna nutně vyřídit hovor? Máte několik možností:

 • Zastavit u krajnice vozovky, zapnout výstražná světla a telefonát vyřídit klasicky s mobilem v ruce.
 • Telefonáty vůbec nezvedat, vše vyřídit až po zaparkování vozidla, popř. cestovat s vypnutým mobilem.
 • Používat pomůcky pro telefonování v automobilu, tzv. hands-free.
K prvním dvěma možnostem není třeba nic dodávat, jsou určitým kompromisem, který nemusí být vždy nejvhodnější. Na dálnici nezastavíte, blokovat dopravu ve městě také není nejlepší řešení a často – zejména v pracovní době – prostě musíte být na příjmu, mobil není možné vypnout. V takových případech je ideálním řešením poslední možnost: použití pomůcek pro telefonování v automobilu – handsfree

Pomůcek existuje několik druhů a za jejich pořízení zaplatíte několik set až tisíců korun v závislosti na typu, značce a komfortu modelu.

Jak porozumět hodnocení

Každou vlastnost hodnotíme jedním až pěti body – čím je hvězdiček více, tím je hodnocení lepší.
 • Náročnost instalace: jak je snadné nebo obtížné pomůcku nainstalovat do vozu a připojit k ní telefon.
 • Všestrannost: některé pomůcky pro bezruké telefonování lze používat i mimo automobil.
 • Komfort při používání: hodnocení vyjadřuje, jak je telefonování s pomůckou pohodlné
 • Kvalita zvuku: srovnání s běžným telefonováním, při kterém máte přístroj v ruce
 • Cena: zhodnocení ceny (i zde platí čím více hvězdiček, tím je hodnocení lepší)

Hlasitý reproduktor

V tomto případě se nejedná o pomůcku, kterou dovybavíte svůj mobilní telefon. Hlasitým reproduktorem některé mobily přímo disponují, po aktivaci této funkce můžete přístroj položit před sebe a volajícího slyšíte jako z rádia. Zároveň se zvýší citlivost mikrofonu, takže ze stejné vzdálenosti můžete rovnou hovořit. Telefonů vybavených hlasitým reproduktorem není mnoho: prakticky to jsou jen modely značek Alcatel a Sagem, hlasitý reproduktor má ale i Nokia 9110 Communicator.

Telefonování v automobilu prostřednictvím hlasitého reproduktoru je ale pouze provizorní řešení. Mobil nesmí být příliš daleko od úst a je proto problém s jeho upevněním. I přes zvýšení citlivosti mikrofonu vás protější strana nikdy neuslyší tak dobře jako při běžném telefonování.

 • Náročnost instalace: ****
 • Všestrannost: ***
 • Komfort při používání: **
 • Kvalita zvuku: ***
 • Cena: –

Osobní sada hands-free (bondovka, headset)

Osobní sada hands-free je nejjednodušší přídavná pomůcka k mobilu. Je to kablík, na jehož dvou koncích je sluchátko a konektor, kterým se připojí k mobilu, uprostřed je na kabelu ještě připevněna pecka s mikrofonem. Velkou výhodou této pomůcky je cena: neznačkové výrobky seženete za pár stovek, cena značkových se pohybuje kolem tisícovky. Bondovky se nabízejí pro všechny běžné mobilní telefony.

Použití bondovky není vázáno jen na automobil. Můžete ji mít pomocí klipsny uchycenou za límec nejen při jízdě, ale také při procházce, v kanceláři apod. Při hovoru jen zasunete do ucha sluchátko. Kvalita zvuku je ucházející, i když rozdíl mezi běžným hovorem pocítíte – na vině je mikrofon, který snímá kromě vašeho hlasu i zvuky okolí.

 • Náročnost instalace: ****
 • Všestrannost: *****
 • Komfort při používání: ***
 • Kvalita zvuku: ****
 • Cena: *****

Náhlavní souprava

Tato pomůcka je velice podobná předchozímu typu, také se jedná o sluchátko, které je připevněno k uchu. Rozdíl je však v provedení mikrofonu, který v tomto případě nevisí na kablíku, ale v podobě tyčinky je natažen až před ústa (resp. k tváři). Tím je zaručena lepší kvalita hovoru než u bondovek a vzhledem k neměnné pozici mikrofonu můžou některé modely používat fintu tzv. odčítání zvuku. V takovém případě jsou mikrofony na tyčince dva: jeden snímá váš hlas, druhý na opačné straně okolní hluk. Když se od záznamu prvního mikrofonu odečte rušení, výsledkem je vynikající kvalita hovoru; volající ani nemusí poznat, že jedete stotřicítkou po dálnici. Touto funkcí však disponují jen lepší modely náhlavních souprav za cenu přesahující tisíc korun, u levnějších a neznačkových modelů je kvalita srovnatelná s bondovkami.

Náhlavní soupravy jsou trochu méně univerzální než bondovky, ale jen z toho důvodu, že málokdo půjde městem s nepřehlédnutelnou tyčinkou u tváře a upevňovacím mechanismem za uchem. Kromě tohoto omezení lze náhlavní soupravy používat kdekoli, jejich delší přítomnost na uchu ale může být pro někoho nepohodlná. V automobilu může někdy vadit trochu složitější nasazování na ucho, než je tomu například v případě bondovek.

 • Náročnost instalace: ***
 • Všestrannost: *****
 • Komfort při používání: ****
 • Kvalita zvuku: ****
 • Cena: ****

Sada hands-free do cigaretového zapalovače (typ plug-in)

Tato pomůcka je v našem výčtu první, kterou lze používat pouze v automobilu. Je totiž napájena ze zásuvky pro cigaretový zapalovač, do kterého se před použitím zasune. Ke kabelu, který ze sady vede, se připojí mobilní telefon. V některých případech se využívá mikrofonu mobilu, jindy k sadě dostanete externí mikrofon; hlasitý reproduktor je ve všech případech umístěn v těle sady.

Výhodou sady plug-in je, že řidič není k telefonu nijak připoután, nevýhodou je menší zvuková kvalita, protože mikrofon, přestože je v případě externího provedení směrový, snímá kromě hlasu i veškeré ruchy z okolí. Vzhledem ke snadné instalaci lze tento typ sady používat ve více automobilech, snadno jej ukryjete před zloději. Cena začíná u tisíce korun, u značkových výrobků však může být i několikanásobná. Pro některé telefony je tento typ sady jedinou možností, jak v automobilu hlasitě telefonovat.

 • Náročnost instalace: ***
 • Všestrannost: **
 • Komfort při používání: ****
 • Kvalita zvuku: ***
 • Cena: ***

Pevná (instalační) sada hands-free

Poslední typ sady je určen k pevné montáži do automobilu. Hands-free se skládá z několika součástí a musí se připojit k elektroinstalaci vozidla. Po propojení s autorádiem dokáže k hovoru využívat jeho reproduktory. Všestrannost použití je tedy minimální: nejenže si pevnou sadu nevezmete s sebou na procházku, nepřenesete ji ale ani do jiného automobilu. Co však tento typ ztrácí na všestrannosti a na ceně (ano, je bezkonkurenčně nejdražší a ceny začínají na několika tisících), vynahradí si na pohodlnosti používání. Před jízdou stačí mobil vložit do držáku a telefonovat.

Pro hodnocení kvality zvuku je nutné oddělit skvělý zvuk v automobilu od toho, co slyší příjemce. Protože mikrofon je několik desítek centimetrů od úst, ani digitální obvody jej nedokážou odrušit tak, abyste nepoznali, že vám někdo volá z automobilu.

S pevným umístěním sady v automobilu se objevil nový problém: zloději, které výrobek za mnoho tisíc korun vystavený za sklem láká. Škoda, že výrobci zatím na nenechavce příliš nepomýšlí a nenabízejí sady, u kterých by bylo možné držák, jenž je nejvíc na očích, jednoduše odejmout a ukrýt.

 • Náročnost instalace: * (instalace sady), **** (instalace mobilu)
 • Všestrannost: *
 • Komfort při používání: *****
 • Kvalita zvuku: ****
 • Cena: **

Příslušenství k příslušenství

Pomůcky pro telefonování v automobilu je vhodné zkombinovat s dalším příslušenstvím, které řidiči usnadní život.

V prvé řadě to jsou držáky na telefon. Rozdělují se na aktivní, které se dodávají k pevným sadám handsfree a obsahují konektory pro propojení mobilu se sadou, a na pasivní, které mobilní telefon pouze drží. Každý automobil nemá vhodnou přihrádku, kam je možné telefon při jízdě položit, aby byl chráněn proti setrvačným silám při brždění, rozjíždění a zatáčení. V případě, když používáte handsfree, která využívá interního mikrofonu mobilu, je držák téměř podmínkou úspěchu. Bude-li v takovém případě mobil položený na sedadle spolujezdce, protější strana vás moc neuslyší. Držáky existují v mnoha provedeních, zpravidla jsou nastavitelné do potřebné polohy, do automobilu se připevní pomocí vrutů, lepí se, existují i nejrůznější nedestruktivní způsoby upevnění.

Protože automobil funguje jako nedokonalá Faradayova klec, která tlumí signál mobilní sítě, je vhodným doplňkem některých sad handsfree přídavná anténa. Opět existuje několik typů lišících se zejména způsobem upevnění: na střechu automobilu, na sklo zvenčí i zevnitř atd.

Se sadou, která je propojena s elektroinstalací automobilu dostáváte zároveň nabíječku. Po připojení mobilu, případně po nastartování, se baterie začne automaticky dobíjet.

Jak vyhovět zákonu

Mohu volat z auta zaparkovaného u krajnice?

Ano, pokud při zastavování a stání neohrozíte bezpečnost silničního provozu. Měli byste také zapnout výstražné směrovky.

Mohu při řízení auta vytáčet telefonní číslo?

Pokud je přístroj upevněn v držáku a nebudete jej držet v ruce, můžete číslo vytáčet. Berte ale v úvahu, že tím na chvilku spustíte silnici z očí, a to může být osudné.

Mohu v autě používat ruční radiostanici?

Vysílačky jsou řazeny do stejné kategorie přístrojů jako mobilní telefony a platí pro ně stejná pravidla. Budou ale zřejmě existovat výjimky pro některé zaměstnance státních služeb a vybrané profese.

Musí být sada hands-free schválená–homologovaná?

Sada nemusí být schválená, ovšem je nutné počítat s tím, že nehomologované sady nemusí být kvalitní.

Musí mi pevnou sadu hands-free do vozu nainstalovat odborník?

Bez patřičných znalostí týkajících se zejména elektrických rozvodů automobilu to nedoporučujeme, aby výsledkem nebylo více škody než užitku.

Mohu v automobilu používat sluchátka na obě uši?

Tuto možnost zákon nezakazuje, vaší povinností je ale sledovat v plné míře dění na silnici. Musíte tedy být schopni slyšet např. píšťalku dopravních policistů, sirény či klaksony.

Diskuze (10) Další článek: Sleva na mobily Oskara od naší redakce

Témata článku: Příslušenství, Nový problém, Přehled, Komplet, Provizorní řešení, Bezruké telefonování, Mobil, Kompletní přehled, Skvělý zvuk, Určitý kompromis, První mikrofon, Řidič, Instalační sada, Interní mikrofon, Osobní sada


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10