Kompletní přehled všech virů pro Symbian

Mobilní viry už nelze přehlížet. Ve více než čtyřiceti různých druzích havěti se však člověk snadno ztratí. Vytvořili jsme proto kompletní přehled všech zatím existujících mobilních virů, červů a trojských koní. Podívejte se, jak škodí.
Kompletní přehled všech virů pro Symbian
Kapitoly článku

Chytré telefony jsou už chytřejší, než by kdokoli z nás před lety čekal. S rozvojem technologií se však začaly vyvíjet i s nimi spojené neduhy. Objevily se také mobilní viry, červi a trojští koně. Zatím jsou sice ještě poměrně nedokonalé, měsíc od měsíce ale zákeřnější.

Protože se počet potenciálních hrozeb zvyšuje, připravili jsme pro vás kompletní přehled existujících virů, červů a trojských koní napadajících chytré telefony se Symbianem Series 60. Pro jiné platformy dnes v podstatě nic neexistuje.

Zatím vám tuto databázi nabízíme „jen“ formou článku. V blízké budoucnosti se však na tuto oblast chceme více zaměřit a na MobilManii vytvoříme sekci věnovanou právě bezpečnosti mobilních telefonů. Samozřejmostí je, že s každou novou hrozbou bude seznam aktulizován tak, abyste vždy měli kompletní informace o tom, jak vzniklý problém řešit.

Terminologie

Všechny výše jmenované druhy havěti jsou nejčastěji shrnovány pod jeden název – viry. Pod stejným názvem je označuji i já v tomto článku. Viry v původním slova smyslu jsou však jen jednou z několika skupin. Další nákazy se dělí podle způsobu chování nebo šíření. Článek na toto téma jsme už na našem serveru publikovali. Stejně tak v něm najdete i přehled několika antivirových programů. Opakování je však matka moudrosti, a proto není od věci základní pojmy ještě jednou vysvětlit.

Virus

Z hlediska struktury je virus určitou sekvencí binárního kódu. Tento kód je schopen sebereplikace, tedy samostatného množení. Aby mohla sebereplikace probíhat, musí být virus připojen k hostitelské proveditelné jednotce – v případě počítačových virů např. souborům EXE, COM, v oblasti mobilních telefonů s operačním systémem Symbian nejčastěji SIS. Jakmile je tato jednotka spuštěna, virus započne svojí sebereplikaci. Současně s tímto procesem probíhá i vykonání kódu programu, který je součástí těla viru. Tento program nejčastěji tvoří soubor destruktivních činností způsobujících problémy při chodu samotného operačního systému.

Trojský kůň

Tento typ havěti je nejčastěji naprogramován počítačovými piráty. Těm pak spuštění takového kódu může zpřístupnit důvěrné informace bez vašeho vědomí. Trojan např. sleduje stisky kláves a všechny zaznamenává. Soubor se zaznamenanými údaji se bez vědomí uživatele odesílá zpět k autorovi koně. Na rozdíl od viru nemá trojský kůň možnost sebereplikace. Pokud se tedy dostane do systému, nijak se už se nešíří.

Červ

Červy lze považovat za menší podskupinu virů. Jsou to samostatné programy, jejichž hlavním znakem je rychlé šíření svých kopií do dalších počítačů a počítačových systémů. Tyto kopie jsou kromě dalšího rozesílání schopné spustit svůj nebezpečný kód, podobně jako viry. Nejčastěji jsou počítačové červy přenášeny elektronicky pomocí e-mailů, v případě mobilních telefonů přes Bluetooth nebo multimediální zprávy MMS.

Kromě základních druhů vznikají ještě tzv. mutace. Mutace jsou většinou označovány přidáním písmene k názvu původního viru, červa nebo trojského koně. Jejich kód je téměř totožný s kódem původním, jsou však přidány některé další prvky, které tvoří tento program ještě zákeřnějším. Velice často je sloučeno několik infiltrací do sebe.

Zdroje

Při tvorbě našeho přehledu jsme vycházeli z databází společností, které se zabývají počítačovou bezpečností, tedy F-Secure a Symantec. Odkazy do těchto záznamů je ostatně celá naše databáze prostoupena. Pokud se tedy setkáte s některým z mobilních virů, podrobnější informace lze hledat i v záznamech těchto společností.

Než se ale pustíte do studování přehledu, projděme si ještě pár základních detailů k jednotlivým položkám:

Alternativní názvy: Jednotlivé antivirové společnosti mají vytvořenou vlastní terminologii, podle níž viry pojmenovávají. Proto se u jednoho typu můžete setkat i s několika možnými názvy. Různá pojmenování jsou uvedena právě v této sekci.

Typ: Pod položkou typ najdete jednu z možností zmiňovanou v odstavci Terminologie.

První informace: Datum, kdy byl virus detekován antivirovou společností Symantec. Je tedy možné, že se u F-Secure nebo jiných společností setkáte s jiným datem. Údaje se však neliší o více než několik dní.

Způsob šíření: Popisuje možnosti, jak se virus přenáší na další mobilní zařízení.

Chování: Stručný popis toho, jak může napadený soubor mobilnímu telefonu ublížit a jakými vlastnostmi se navenek projevuje. Čím dál častěji se objevují viry, které v sobě kromě vlastního škodlivého kódu nesou i dalšího trojského koně či červa. Tyto nesené druhy nákazy se projevují stejným způsobem, jakoby se šířily samy o sobě. Proto už jejich škodlivost nepopisuji. Pro podrobnější informace si tedy nalistujte příslušnou položku.

Poslední odkazy vedou přímo do databází zmiňovaných antivirových společností, kde kromě podrobnějšího popisu a obrázků displeje najdete i způsoby jak danou havěť z mobilního telefonu odstranit.


V další kapitole už najdete samotný přehled mobilních virů

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Vir, Vzniklý problém, Komplet, Počítačový systém, Kompletní přehled, Telefon bluetooth, Infikace, Přehled


Určitě si přečtěte

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) už nedodává pouze data, má dvě aplikace pro Android Těšit se můžete na jednoduché uživatelské rozhraní a dostatek informací Chybí naopak jakékoliv možnosti nastavení a postrádáme také widgety

Filip Kůžel, Jozef Cmar | 9

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

** Ano, pro kartu s neomezeným tarifem musíte za hranice ** U nás byste se nedoplatili, v Polsku je to ale jiné, pohádkové ** Jak může být tak levný? Ptejte se, jak jinde můžou být tak drazí...

Aleš Pospíšil | 47

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 113