Komunikátor BenQ P50: konkurence pro Treo?

BenQ P50 je komunikátor s hardwarovou klávesnicí postavený na platformě Windows Mobile. Poprvé jsme ho viděli už před rokem, ale až nyní byl oficiálně uveden na trh. Chcete znát podrobnosti?
Komunikátor BenQ P50: konkurence pro Treo?

Přesuňme se zpět do minulosti na loňský veletrh CeBIT. V záři reflektorů obdivují návštěvníci i novináři komunikátor BenQ P50, který je svou koncepcí podobný známému Treu. Má stejný rozpoznávací znak: malou hardwarovou klávesnici. Avšak teprve po roce odkladů a čekání se BenQ dostává na trh, navíc zatím pouze do Itálie.

Pod drobnohledem

BenQ P50 je po stránce vzhledu vcelku nevýrazný komunikátor. Vše je podřízeno funkcím. Základem je operační systém Windows Mobile 2003 SE ve verzi Phone Edition. Komunikátor v mnoha ohledech připomíná MDA Compact: má stejný displej o úhlopříčce 2,8 palce, stejnou kapacitu paměti, vestavěný fotoaparát, procesor a podobně. Větší rozměry a vyšší hmotnost P50 jsou nutným ústupkem hardwarové klávesnice. Srovnejme: BenQ – 122 × 60 × 20 mm, Compact – 109 × 58 × 18 mm a Treo 650 – 113 × 59 × 23 milimetrů. I když se zdají být rozdíly malé, obávám se, že P50 již nebude kapesním komunikátor pro každou příležitost, jakým je právě Compact.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
BenQ P50 ve srovnání s Treo 650 

Po technické stránce BenQ neohromí. Podporuje sice čtyři frekvenční pásma 850/900/1800/1900 MHz a GPRS třídy 10, chybí ale podpora EDGE. Dnes ji najdete i v obyčejných mobilech nižší cenové kategorie, proto by v komunikátoru, kde je datová komunikace prioritou, rozhodně neměla chybět.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Treo je vyšší zejména díky externí anténě

Potěší integrace bezdrátové síťové karty, ovšem ani zde nebude BenQ první. Již delší dobu je na trhu MDA/Dataphone III. Bluetooth je v dnešní době samozřejmostí, vestavěný megapixelový fotoaparát pak spíše doplňkem pro chvíle zábavy.

Hardwarová klávesnice

BenQ P50 je vybaven hardwarovou klávesnicí typu QWERTY pro rychlejší zadávání textu. Dle prvních zkušeností uživatelů se na klávesnici píše vcelku dobře. Na fotografiích si můžete všimnout dvou tlačítek po stranách pětisměrného ovladače, které možná zpříjemní ovládání.

 Klepněte pro větší obrázek
Vedle ovladače jsou dvě speciální tlačítka

Majitelé komunikátoru Treo 650 nedají na hardwarovou klávesnici dopustit. U MDA Compact se bez ní obejdu, jsem ale toho názoru, že je lepší jakákoli hardwarová klávesnice nežli žádná (dokonce i ta u MDA/Dataphone III). Klávesnice ale není všespasitelná a u platformy Windows Mobile to platí dvojnásob.

Zásadním problémem tohoto operačního systému ve verzi Phone Edition je totiž takřka macešský přístup k ovládání jednou rukou. Telefon je přístroj určený do jedné ruky a nevidím důvod, proč by tomu nemohlo být i u komunikátoru. Pokud chce Microsoft označit nový operační systém Magneto za pokrokový, měl by přijít s jednoduchým ovládáním operačního systému pomocí hardwarových tlačítek. Tato výtka samozřejmě náleží Microsoftu, s komunikátorem P50 ale úzce souvisí.  Nezapomínejme také na silnou konkurenci v podobě blížícího se iPAQu hw6500, který také disponuje klávesnicí, navíc zvládá EDGE a několik funkcí navíc.

Dostane se k nám?

V naší zemi má BenQ oficiální zastoupení, je tedy možné, že se nový komunikátor objeví i na našem trhu – rozhodně ale nejde o jistotu. Pravdou zůstává, že BenQ P50 není v současné době nijak výjimečným zařízením a bude-li chtít uspět, musí zaujmout především cenou.

Technické parametry:

 • operační systém: Windows Mobile for Pocket PC 2003 SE - Phone Edition
 • rozměry a hmotnost: 122 × 60 × 20 mm, 170 g
 • displej: 2,83 palce, 240 × 320 bodů
 • sítě: 850/900/1800/1900 MHz, GPRS třídy 10
 • procesor: Intel PXA270, 412 MHz
 • komunikace: Bluetooth, Wi-Fi, IrDA, USB
 • paměť: RAM/ROM - 64/64 MB
 • fotoaparát: 1,3 MPix

Zdroj: BargainPDA, Engadget

Témata článku: Benq, Windows, Smartphony, Software pro mobily, Palm Treo 650, T-Mobile MDA Compact

2 komentářů

Nejnovější komentáře

 • PAMET 21. 4. 2005 13:34:34
  Navrhuji takovato zarizeni ovladat obema rukama ci kombinaci rukou a...
 • Spacer 20. 4. 2005 9:40:54
  Microsoft vydal rozdilne os shelly pro ovladani jednou rukou a oboma. ...
Určitě si přečtěte

Recenze Essential PH-1: „Zkouší vystoupit z řady, ale...“

Recenze Essential PH-1: „Zkouší vystoupit z řady, ale...“

** Essential Phone od Andyho Rubina jde konečně do prodeje ** Zahraniční redakce oslovil nejen svým futuristickým vzhledem ** Špičkovou výbavu přitom nabídne za velmi sympatickou cenu **

Dnes | Miksa Martin | 7

První smartphone slaví 23 let. Některé jeho triky používáme dodnes

První smartphone slaví 23 let. Některé jeho triky používáme dodnes

** Uměl neuvěřitelné věci, nebyl drahý, přesto díru do světa neudělal ** Simon měl některé prvky, které dodnes používají moderní smartphony ** Začal se prodávat v létě 1994, tedy před 23 lety

Včera | Kůžel Filip, Láska Jan | 2

Letošním cenám EISA kraluje Huawei. Smartphone roku má Samsung

Letošním cenám EISA kraluje Huawei. Smartphone roku má Samsung

** Evropské ceny odborníků na spotřební elektroniku mají své vítěze ** V mobilní sekci převládá Huawei, nejcennější trofej získal Samsung ** Ceny také objevují jednu neznámou značku

Včera | Láska Jan


komerční sdělení

Komerční sdělení