Komunikátor HipTop: spousta obrázků naší budoucnosti

Spojením funkcí mobilních telefonů a kapesních počítačů vznikají oblíbené komunikátory. HipTop se řadí mezi ty povedenější, víte proč?
Komunikátor HipTop: spousta obrázků naší budoucnosti

Trh s komunikátory se těší značné oblibě, vzpomeňme úspěšné modely jako Handspring Treo, Sagem WA3050, Trium Mondo, Motorola Accompli nebo první vlaštovku v podobě komunikátoru od Nokie. Cílem každého takového projektu bylo skloubit funkčnost kapesního počítače s komunikačními schopnostmi mobilních telefonů.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Podařený kousek vytvořila americká společnost Danger, ta se úkolu zhostila se ctí a její komunikátor Hiptop mne doslova uchvátil.

Hip hop, Hiptop 

Hiptop skloubil to nejlepší z obou skupin a přidal ještě něco navíc. Mimo jiné styl. Už to není jen placička displeje, do které se musí „píchat“ tužkou nebo obrovský kvádřík, který musíte tahat v batohu, ale kompaktní přístroj v moderních barvách.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Displej jako Brno

Dominantou přístroje je nepřehlédnutelný velký displej, který však není barevný. Zobrazí „pouze“ šestnáct odstínů šedi, které jsou pro běžnou práci postačující. Rozlišení, které by mu i některé modely kapesních počítačů mohly závidět, je 240 x 160 bodů. Vtipným otočením celého displeje se dostaneme k plnohodnotné klávesnici QWERTY. Otočení má za následek přehození zobrazení, jinak bychom se dívali na převrácený obraz. Použitý způsob otáčení displeje ve mně nevzbuzuje moc důvěry.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

K displeji musí vést nějaký plochý vodič, kterému podobné kousky určitě nedělají dobře na žaludek. Ačkoli výrobce provedl testy, kdy byl displej otočen dvacet tisíckrát a stále zůstal funkční. Druhé riziko, se kterým se u displeje setkáme, je jeho nechráněnost. Nemá žádné ochranné sklíčko a bude tak náchylný k poškrábání či rozbití. Výrobce použil řešení čtyř šroubků. Ty vymontujete a vyměníte displej za nový, jak snadné. Náhradní displej by měl stát přibližně tři tisíce korun. 

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Na klávesnici je navíc jen navigační tlačítko, které supluje kurzorová tlačítka klasické klávesnice. Pro jednoduché a rychlé ovládání je na pravé straně přístroje mačkací kolečko, které je podsvíceno a může zářit až 24 bitovou hloubkou barev. Používá se totiž i jako indikační „dioda“. K ruce mu jsou tři rozsáhlá tlačítka (Menu, Jump a Back), dva na levé straně a jedno pod kolečkem.

Pro lepší plánování

Hlavní devizou přístroje jsou jeho organizační schopnosti. Najdete zde vše podstatné jako u kapesních počítačů. Adresář, úkolovník, poznámky a samozřejmě kalendář. Výhodou je celková provázanost údajů mezi všemi aplikacemi i samotným telefonem. Volat můžete klidně z adresáře.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Samozřejmě Hiptop umí i telefonovat. Kontakty jsou přehledně uspořádány a lze je opatřit i fotografií dotyčné osoby. Hezké.

Internet v kapse

Všechny tyhle vymoženosti by ale nestačily, lidé se chtějí bavit a zjišťovat informace. A k tomu je Hiptop primárně určen. Internet, fenomén dnešní doby, poskytuje tuny zábavy. Začneme klasickým brouzdáním po stránkách. Jelikož komunikátor podporuje protokol html, nic nám nebrání surfovat po zcela běžných stránkách. Na velkém displeji je to prostě paráda. Stránky jsou zobrazeny plnohodnotně i s obrázky. Není mi známo, zda jsou podporovány také rámce nebo různé javascriptové maličkosti, předpokládám, že ne.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Email je prioritou

Práci s emailem zvládá Hiptop velmi dobře, nejen že lze přijímat a odesílat emaily, to by nebylo dneska nic zvláštního, ale dokáže pracovat také s přílohami. Podporované jsou formáty PDF, soubory vytvořené ve Wordu a některé typy obrázků. Vzhledem k tomu, že příslušenství obsahuje digitální fotoaparát, který se připojí do speciálního portu na boku přístroje, lze snadno získat a následně odeslat jako přílohu emailu, jakýkoli pořízený obrázek. Ačkoli obrázek vypadá na displeji hodně kostrbatě a černobíle, příjemci se zobrazí barevně v celkem rozumném rozlišení. Aby toho email neuměl málo, můžete pracovat s celkem se třemi různými emailovými účty.

Klepněte pro větší obrázek

Je libo ICQ?

Stejným pokrokem, jakým byl email vůči klasické papírové obálce, je v dnešní době komunikace přes programy fungujícími stejným způsobem jako všem dobře známé ICQ. Díky podpoře GPRS můžete být stále na příjmu, aniž byste museli na konci měsíce, při úhradě účtu za telefon, spáchat sebevraždu. Sami vidíte, kdo je právě připojen a můžete s ním prohodit řeč. Použitý software pro tenhle typ komunikace bude nejspíš kompatibilní pouze s obdobou, kterou provozuje americký gigant AOL, ale je to jen moje domněnka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Veškeré aplikace, použity v Hiptopu, jsou napsány v jazyce Java.

Klepněte pro větší obrázek

Pro jízdu v autě využijeme bondovku, která se stejně jako digiťák zasune do portu po příslušenství.

Šílená cena !!

A to nejlepší nakonec, jak se ostatně sluší. Ačkoli se nový Hiptop bude prodávat nejdříve v Americe, výrobce plánuje i expanzi na evropské trhy. Není proto žádný důvod, proč by se neměl objevit i u nás. A teď se posaďte, cena byla stanovena na pouhých 7 500 korun. Podle dostupných informací se opravdu jedná o zdařilý kousek se spoustou užitečných funkcí a v příjemném kabátku. Na pultech v USA se objeví každým okamžikem.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Základní parametry:

 • Síť: GSM (CDMA)
 • Displej: 2,6“, 240 x 160 pixelů, 16 odstínů barev, podsvětlený
 • Paměť: 16 MB RAM, 4 MB flash ROM
 • Rozměry: 116 x  65 x 28 mm
 • Hmotnost: 150 g
 • Baterie: Li-Ion
 • Porty: USB, IrDA, port pro příslušenství a handsfree
 • Zvuk:  8 hlasý MIDI syntetizer
 • Vyzvánění: vibrační, MIDI vyzvánění, mačkací kolečko zářící několika barvami
 • Email: 3 účty, přílohy formátu PDF, Word a obrázky
 • Příslušenství: osobní handsfree, digitální fotoaparát
 • Další funkce a vlastnosti: GPRS, html  
Diskuze (20) Další článek: Český Telecom: proč vyhořela ústředna v Blanické?

Témata článku: Speciální port, Budoucnost, Komunikátor, Spousta, Obr, Žaludek


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31