Komunikátor TS 2200: když telefon nestačí

Švédský výrobce inteligentních mobilních telefonů - Spectronic je v našich končinách celkem neznámý. Přesto získal již spoustu světových ocenění za inovaci na poli mobilních telefonů. Nejnovější kousek předvedl na letošním CeBITu. Model s velkým barevným displejem TS 2200.
Komunikátor TS 2200: když telefon nestačí

Pamětníci si vzpomenou na historické modely jako Siemens NT911 nebo Ericsson FH212. Jaké to bude překvapení, když ale zjistí, že výrobcem nebyly žádné zavedené značky, ale jedna firma ze Švédska - Spectronic. Ta za své působení nasbírala již spoustu ocenění a proto není důvod se jejím produktům nějak vyhýbat.

Barva z CeBITu

Revoluční řešení přinesl již model TS 2000 (na obrázcích to je ten s dlouhou anténou). Ovšem pořádný nářez přinesl až poslední počin švédské společnosti Spectronic - barevný model TS 2200. Model s označením TS 2200 se bude vyrábět ve dvou provedeních: s černobílým displejem (bude k sehnání už v dubnu) a s barevným displejem (ke konci roku).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Barevná verze TS 2200 s GPRS a MMS představená na CeBITu.

Sakra, ten má displej

První rozdíl oproti konkurenčním telefonům je v opravdu rozměrném VGA displeji s rozlišením 640 x 200 pixelů. Ačkoli by mnozí očekávali, že se telefon bude ovládat stylusem, nemají pravdu. Displej není dotykový. K ovládání neslouží joystick ani kurzorové tlačítko. Při podrobném prozkoumání přiložených obrázků zjistíte, že na telefonu nenajdete jediné tlačítko. Telefon se ovládá tzv. Sidetouch systémem, jeho princip nám není znám, ale předpokládáme, že na bocích budou nějaké senzory, které budou převádět tlak na ně vyvinutý. Řešení, se kterým se snaží prorazit Spectronic, ušetří uživateli až 68 procent času, než s použitím stylusu na dotykovém displeji nebo klasických numerických tlačítek. Nezkoušeli jsme to, tak to nemůžeme ani potvrdit ani vyvrátit. Zní to ale velmi zajímavě.   

Klepněte pro větší obrázek
Způsob ovládání a psaní na TS 2200

Pojďme si stručně nastínit co můžeme od TS 2200 očekávat.

Obrázková komunikace

V éře mobilní komunikace je emailový klient u tohoto druhu zařízení již standardem a jinak tomu není ani u TS 2200. K odesílaným emailům můžete připojit obrázky, ale také hlasové soubory, které jste si pořídili přímo v telefonu. Druhý, méně rozšířený způsob komunikace je fax. Můžete fax přijímat, ale také sami vytvořit a odeslat.

Digitální fotoaparát

Na zadní straně telefonu najdete digitální fotoaparát, se kterým můžete pořídit barevné obrázky v rozlišení 640 x 480 pixelů a to i makra ve vzdálnosti od 20 cm. Obrázky si můžete uložit v telefonu, odeslat v emailu nebo pomocí MMS zpráv či odfaxovat.

Internet

Byla by škoda nevyužít potenciálu velkého barevného displeje k pohodlnému prohlížení internetových stránek. Stránky se zobrazují stejně jako na stolním počítači, nemusíte stále rolovat, aby jste je viděli celé. Můžete ale využít i služeb wapového prohlížeče. Komu by se znaky na displeji zdály moc malé, může si je zvětšit pomocí zoomu, stejně jako na kapesních počítačích Psion.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Verze s černobílým displejem, který zobrazí několik úrovní šedi.

Hlasové ovládání

Telefon má hlasové ovládání, to by ještě nebyla taková novota. Za novinku lze považovat systém, který vám oznamuje jaké písmeno jsme právě napsali. Jeho výhody oceníte například v autě, když nebudete moci zrakem kontrolovat, co právě píšete.

Klepněte pro větší obrázek
TS 2000, předchůdce CeBITové novinky

Organizace

Osobní organizér v telefonu je lépe pojmenovat jako elektronickou knihovnu, ve které můžete organizovat veškerá data - emaily, faxy, obrázky, zvuky, jména, adresy, telefonní čísla, poznámky a upomínky. Synchronizace s počítačem probíhá jedině pomocí kabelu. Výrobce tvrdí, že při práci s daty si vystačíte pouze se třemi příkazy: Yes, New a Basket.

Spojení

Pro komunikaci s okolním světem můžete využít 14,4 datový modem nebo modernější technologii GPRS. O Bluetooth výrobce mlčí, uvidíme.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

U nás se s TS 2200 nesetkáte. Proto vás nebude trápit ani cena, která je v tuto chvíli neznámá, přestože se má model s černobílým displejem objevit na trhu už v dubnu.

Diskuze: Uvažujete o koupi komunikátoru ať už jakékoli značky?

Diskuze (6) Další článek: Oživeno: Oskar brzy získá milion zákazníků

Témata článku: Komunikátor, NEST, Telefon


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11