Koncepty: fantastická budoucnost mobilů

Jak to vypadá, když se fantazie designérů zaměří na mobilní telefony a s čím možná jednou budeme telefonovat?

Ať už jste zarytým ekologem, dřevorubcem, hudebníkem či milovníkem nevšedních tvarů a myšlenek, novinky ze světa designu mobilů vás rozhodně zaujmou.

V oblasti mobilních telefonů jsme již zažili mnohé. Po všech diskuzích na téma „který mobil je nejmenší, nejlehčí, nejlevnější, nejvybavenější…“ se naskýtá další otázka: „který mobil je nejpodivnější?“ Zkusme se podívat na pár vybraných kousků z designérských dílen, odpověď již nechám na každém z vás.

Tatung VOIP

Z dílny Nova Design pochází moderní a přesto tvarově, stylisticky i funkčně jednoduchý VOIP telefon, jehož hlavním úkolem je zpříjemnit vám telefonování přes Skype či jinou hlasovou službu. K jeho výbavě patří bluetooth, WiFi, dotyková klávesnice a ve jménu retro stylu nechybí ani malá anténka. O tom, že se Tatung ve světě líbil, svědčí mimo jiné několik ocenění za užitý design z roku 2008 (Red Dot, IDEA…). Doufejme tedy, že tento kousek půjde do sériové výroby a konečně budeme moci volat přes Skype stylově

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Prohnutý vysouvák

Andy Kurovets, ukrajinský návrhář, který již na poli designu sklidil potlesk za některé své nápady (mimo jiné prsten ve tvaru viru HIV), přišel tentokrát s návrhem mobilního telefonu. Na první pohled zaujme prohnutý tvar celého telefonu, mající za úkol usnadnit zasouvání a vysouvání mobilu z kapsy. Potěší také velký dotykový displej pokrývající celou přední stranu telefonu. Další překvapení čeká pod povrchem – tedy druhý displej, který se dá v případě potřeby či chuti vysunout a znásobit tak celkovou velikost zobrazovací plochy. Samozřejmostí je kamera (taktéž vysouvací) a malý reproduktor. O tom, zda se tento telefon bude vyrábět, nenajdeme nikde ani zmínku, a tak zřejmě nezbývá, než si na tento netradiční telefon nechat zajít chuť.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Když je telefon zelený

Skutečně vám záleží na životním prostředí? A chcete být při jeho ochraně in? Pokud ano, Siemens nabízí elegantní řešení v podobě bezdrátového domácího a firemního telefonu, přátelského k životnímu prostředí - Gigaset Eco Visions. Byly představeny dvě verze – Solar a Leaf.

Jako zdroj energie byl použit solární systém, celý telefon je vyroben z přírodních materiálů (eko-plasty, pryskyřice, sklo...) s minimálním obsahem nerecyklovatelných a přírodě cizích látek a tzv. eko-index vám řekne, nakolik bylo životní prostředí zatíženo při jeho výrobě a při jeho užívání.

Provedení Leaf tvarem a barvou připomíná jarní list, použité materiály jsou voleny tak, aby byly příjemné na omak, a pod povrchem skrývají zapuštěný „neviditelný“ OLED displej, který dotváří celkový futuristický dojem. K telefonu patří stejně laděný dobíjecí podstavec.

Provedení Solar vyniká svým řešením nabíjení. Pod průsvitným povrchem celého telefonu jsou umístěny solární články, které na slunci dobíjejí baterie a telefon se tak stává energeticky soběstačným. Spolu se dotykovou OLED technologií zapuštěnou pod skleněným povrchem, starající se o ovládání telefonu, dělají tak z Gigaset Solar absolutní špičku v nabídce ekologických telefonů od Siemensu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Mluvící dřevo

Skutečnou raritou je výtvor návrhářského dua Hyun Jin Yoona a Eun Hak Leeho – výsuvný multimediální mobilní telefon, který si snadno spletete s kusem dřeva na podpal. Pod tenkou dřevěnou vrstvou je umístěna podsvícená dotyková klávesnice, na zadní straně dřevěného bloku je umístěna čočka fotoaparátu a chcete-li využít multimediálních funkcí telefonu, poslouží vám barevný displej na výsuvné části. Celý telefon je prý příjemný na dotek, nemusíte se tedy bát, že byste si zadřeli třísku.

Klepněte pro větší obrázek 

Yamaha, Yamaha, s tyčinkami námaha…

Už jste si někdy vybrnkali telefonní číslo na kytaru? A už jste si někdy napsali SMS trumpetou? Že ne? Yamaha a designérská společnost KDDI vyvinuli šest hudebních telefonů. A zapomeňte na přehrávání MP3...

Jako první se podívejme na projekt Band in my pocket. Jedná se o vlastní telefon a sadu pěti různých zásuvných částí, které z vašeho mobilního telefonu udělají trumpetu, basu či jiný syntetizátor. A jakkoliv vypadá mobilní telefon s trumpetovými klapkami na boku zvláštně, neubírá to na funkčnosti jak telefonu tak i hudebního nástroje. Název tedy vystihuje celou myšlenku – celá bigbítová kapela se vám vejde do jedné kapsy.

Klepněte pro větší obrázek

Další v pořadí je Trio in your Hand. Jedná se o mobil složený ze tří částí, které se dají rozložit a zase zpátky složit do kompaktního balení. Tyto části tvoří displej, klávesnice a jakýsi mixážní a skrečovací pult (či snad lépe touchpad) pro dotváření vašich vlastních hudebních stop. Jste-li DJ, můžete si cestou autobusem předpřipravit set pro večerní technopárty...

Klepněte pro větší obrázek

Ještě dál zašel koncept Box to play. Jedná se o telefon ve tvaru krychle. Pravda – do kapsy se příliš nehodí, zato však má šest stěn osazených různými funkcemi – displej, klávesnice, kamera, skrečovací disk a dva reproduktory.

Klepněte pro větší obrázek

Paličky na buben (Sticks in the air) dokážou zastoupit celé bicí, a to jen tím, že jimi máváte ve vzduchu a podle síly a polohy generují zvuk právě tak, jako byste právě seděli „za škopkama.“ Mobil se skládá ze dvou oddělitelných částí, po jejichž spojení máte plnohodnotný telefon s displejem a dvousloupcovou klávesnicí.

Klepněte pro větší obrázek

Key to touch je unikátní mobil ve tváru „Véčka“ – pokud jej otevřete, objevíte dvě oktávy klasické klaviatury. Rachmaninova na ní sice zřejmě nezvládnete, stanete se ovšem mistrem odrhovaček typu Skákal pes či Halí belí...

Klepněte pro větší obrázek

A nakonec můj nejoblíbenější - Strings for Fingers. Stačí odsunout displej bokem a máte k dispozici deset kytarových strun. Nevíme sice, jak asi toto kombo hraje, nápad je to ovšem úžasný a i kdybyste vybrnkali jenom prvních pár tónů Nothing else matters, sklidíte obdiv všech přihlížejících.

Klepněte pro větší obrázek

Stále si nedokážete představit, jak asi tyto stroje mohou fungovat a jaký asi tak mohou vydávat zvuk? Nevadí. Samotní tvůrci společnosti KDDI předvedli, co všechno umí. Ke shlédnutí zde.


Yamaha Mobile Orchestra at the KDDI Designing Studio in Tokyo
Uploaded by AkihabaraNews

Vybrat z této nabídky ten nejponější či nejinovativnější mobil zřejmě nebude jednoduché. Všechny překročily mez klasického náhledu na mobilní telefon. A když se tak dívám na všechny ty nápady, něco mi říká, že se v oblasti mobilní komunikace máme ještě na co těšit.

Diskuze (6) Další článek: O2: Vánoční SIM karty skýtají několik háčků

Témata článku: Nokia, Ostatní, Koncept, Prohnutý tvar, Kompaktní balení, Skleněný povrch, Dotyková klávesnice, Anténka, Přírodní materiál, Zelený telefon, Firemní telefon, Budoucnost, Mobil, Malý reproduktor


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82