Končí ten, který to začal. Google uvolní VR brýle Cardboard jako Open Source

Rok 2019 bude znám jako rok, v němž došlo k výraznému ústupu mobilní virtuální reality ze scény. Začalo to oznámením šéfa Oculusu, jehož firma spolupracovala na brýlích Gear VR společně se Samsungem. Ten již s podporou Gear VR u nejnovější řady Galaxy Note10 nepočítá, tím pádem se, z kdysi velmi nadějného počinu, stává mrtvý projekt.

Koncem října procitl i Google, který si uvědomil, že mobilní virtuální realita nemá budoucnost a tak ukončil vývoj aplikace Daydream pro Android a přestal prodávat brýle Daydream View. S odstupem několika týdnů se dostalo i na Google Cardboard, který mobilní virtuální realitu v roce 2014 prakticky odstartoval. Na dnešní poměry to nebylo nic luxusního, kartonové brýle jste si složili doma, telefon do nich upevnili gumičkou a „headset“ jste museli na hlavě držet jednou rukou. Google však touto jednoduchostí přiměl vývojáře k vývoji her a aplikací pro segment VR, který si v Cardboardu mohl vyzkoušet každý.

Google Cardboard, který otevřel dveře vývojářům a dalším výrobcům brýlí, však  k dnešnímu dni končí. Resp. Google se v jeho vývoji už příliš angažovat nebude, a tak celou platformu, společně s Cardboard SDK, uvolní komunitě jako Open Source. Na Androidu a iOS tak bude možné i nadále programovat aplikace pro Cardboard s podporou sledování pohybu, stereoskopického renderování a interakcí s uživatelem přes magnetické „tlačítko“ na levé straně brýlí. Jen už u Cardboardu nepočítejte s žádnými dalšími přídavky.

Cardboard Plastic. Aprílový žertík od Googlu měl hlubší smysl:

Podle oficiálního vyjádření prodal Google na celém světě 15 milionů Cardboardů, jejich využití postupem času klesalo i díky tomu, že se na trhu postupně objevily daleko kvalitnější plastové brýle s tlačítky, větráčky a popruhy přes hlavu. Výraznější vývoj v segmentu virtuální reality bude pokračovat jen na platformě PC, kde si dominancí drží brýle Oculus Rift a HTC Vive.

Zdroj Googleblog

Váš názor Další článek: Černá je fialová, modrá je zelená. Co se skrývá za novou barvou Icelandic Frost u Honoru 20 Pro?

Témata článku: Google, Android, Aplikace, Gear VR, Příslušenství, VR brýle, Oculus, HTC Vive, Google Cardboard, Virtuální realita, Brýle, Cardboard, Daydream, Pro vývojáře, Realita, Oculus rift, Daydream View, Cardboardu


Určitě si přečtěte

Jako dveře do budoucnosti! Xiaomi Mi Mix Alpha je ze všech stran obalený displejem

Jako dveře do budoucnosti! Xiaomi Mi Mix Alpha je ze všech stran obalený displejem

** Xiaomi dnes ukázalo, jak si představuje smartphone budoucnosti ** Displej je skoro všude, tělo je vyrobeno z titanu ** Focení obstarává trojitý snímač s hlavním 108MPx foťákem, pro focení selfie stačí telefon otočit zády k vám

Martin Chroust | 119

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

** V Česku máme mnoho možností, jak platit bezkontaktně ** Na výběr jsou různé platformy i typy zařízení ** Co je potřeba udělat, abyste mohli platit taky?

Jan Láska | 73

RECENZE: Xiaomi Mi 9 SE – odlehčená špička s ještě zajímavější cenovkou

RECENZE: Xiaomi Mi 9 SE – odlehčená špička s ještě zajímavější cenovkou

** Kompromisy ve výbavě nejsou omezující ** Čtečka v displeji překvapí rychlostí i minimem chybných čtení ** Telefonu chybí nějaká specialita, kterou by se dokázal blýsknout

Martin Herodek | 5

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 128