Konec chaosu v názvech nových Nokií

Máte zmatek v označování mobilních telefonů Nokia? Protože asi nejste sami, Nokia své nové telefony začala nově číslovat podle nového systému. Prozkoumejte schéma v článku a vše bude jasné.
Konec chaosu v názvech nových Nokií

Nokia loni uvedla na trh téměř dvacet nových mobilních telefonů. Člověk, který chtěl mít přehled, si musel zapamatovat dvacet číselných označení a správně je zařadit do souvislostí, což mnohdy nebylo jednoduché. Je snad Nokia 7210 nástupce staršího modelu 7110? Bude Nokia 3650 nový telefon základní řady? A co třeba Nokie 6100, 6610, 6650? Zmatek nad zmatek.  

Přichází zákon

Při současném počtu mobilů Nokia nelze očekávat, že se názvosloví mávnutím kouzelného proutku zpřehlední. Nokia ale postupně zavádí systém, který do chaosu vnese alespoň trochu řád.

Klikněte na následující obrázek, otevře se nové okno, se kterým budeme pracovat:

Klepněte pro větší obrázek

Pro koho a co?

Nokia své mobilní telefony třídí vždy podle dvou kritérií. Poprvé podle stylu, nebo lépe řečeno zaměření na určité uživatele, druhým rozřazovacím kritériem jsou funkce.

Podle stylu se telefony dělí na tyto třídy, podle nichž se přiřazuje první číslice číselného označení: Basic, Expression, Active, Classic, Fashion, Premium. Pokud má nový telefon například označení 5100, z pětky na počátku je hned jasné, že patří do kategorie Active; je to mobil pro aktivní život.

Funkce mají vliv na druhou číslici v označení. Většina zde bude mít jedničku nebo dvojku, což značí obyčejné telefony. Potom zde ale je ještě kategorie Zábava, Obraz, Média a Pracovní nástroje. Máme-li potom například Nokii 3650, z názvu je zřejmé, že jde o telefon kategorie Imaging (Obraz).

Do políček v tabulce jsou dopsány současné mobilní telefony. Protože ale Nokia s novým označováním mobilů teprve začíná, mnohé modely do tohoto systému nezapadají. Dal jsem je proto do závorky, novému značení odpovídají jen tučně uvedené telefony.

Zajímavosti a výjimky

První mobily s novým označením mají na konci dvě nuly (2100, 5100 apod.). Pro odlišení jejich nástupců bude k číslu přičteno deset a potom zase deset a ještě deset ... Co to znamená? Brzy se pravděpodobně setkáme s novou Nokií 5110 nebo 6110 a tyto telefony nebudou mít nic společného s legendami posledních let. Bude to stejné jako když Škoda Auto své vozy pojmenovává po dávných veteránech.

Z tabulky je už také jasné, že nástupce komunikátoru 9210 už nebude v devítkové řadě, která už neexistuje, a jeho označení bude například (pravděpodobně) 6900.

Pokud označení telefonu končí na 50 (7650, 7250, 3650), znamená to, že mobil má vestavěný digitální fotoaparát. Výjimkou v pravidlech mohou být také herní telefony typu N-Gage, které nemusejí mít číselné označení.

Zatím ještě nebyl představen telefon řady 1xxx, stane se tak ale ještě letos. Bude postaven ještě níže než právě uváděný model 2100 (přečtěte si jeho recenzi), zatím ale není stoprocentně jisté, že se dostane i na náš trh.

Příliš složité 

Nové značení mobilních telefonů Nokie nemá pro běžného uživatele žádný užitek. Telefonů je příliš mnoho a pravidla velmi strukturovaná. Nokia včera svůj nový systém prezentovala novinářům, pro které je užitečný, a věřím, že informace z článku ocení i někteří čtenáři MobilManie.

Diskuze (38) Další článek: Alcatel OT 715: levnější, než jsme čekali (test)

Témata článku: Nokia, Nokia 3650, Nokia 7210, Nokia 7210 Supernova, Nokia N-Gage, Konec, Chaos, Chao


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 11

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39