Konec tajností: Eurotel a rychlý internet přes EDGE

Nedávno jsme na MobilManii psali, že Eurotel pravděpodobně plánuje spuštění technologie EDGE. Nyní jsme získali podrobnější informace z toho nejvěrohodnějšího zdroje – od generálního ředitele Eurotelu, Terrence Edwarda Valeskiho.
Konec tajností: Eurotel a rychlý internet přes EDGE

Co je to EDGE?

Enhanced Data for GPRS Evolution je zatím poslední kapkou ve vývoji sítí GSM. Pomocí změny modulace z GMSK na 8PSK a několika softwarovými upgrady sítě lze zněkolikanásobit přenosovou rychlost vytáčených i paketových datových přenosů. Přenosová rychlost na jeden timeslot se u EGPRS pohybuje mezi 8,8 kbit/s (při MCS-1) až po 59,2 kbit/s (při MCS-9). Maximální přenosová rychlost sahá u EDGE až k hranici 384 kbit/s. Implementaci technologie EDGE již oznámil maďarský operátor Pannon a testuje ji několik světových operátorů. Problémem číslo jedna je u této technologie nedostatek dostupných mobilních telefonů a zatím nejasná podpora ze strany výrobců.

Co na to Eurotel

Podle vyjádření Terrence Valeskiho, generálního ředitele společnosti Eurotel, operátor situaci kolem EDGE již delší dobu monitoruje. EDGE je poměrně zajímavá technologie a Eurotel o ni má zájem. V současné době probíhají první testy zařízení tří dodavatelů této technologie. To, zda Eurotel bude implementovat EDGE, však závisí na vývoji v oblasti koncových zařízení. Eurotel by měl navíc příští týden oznámit, mezi kterými dodavateli si u EDGE vybírá. Jeden z nich je podle našich informací Nokia. Na otázku, zda je Nokia při výběru favoritem, však Terrence Valeski odpověděl, že šance jsou vyrovnané.

Data Nonstop na EDGE?!

Eurotel věnuje na propagaci tarifu Data Nonstop nemalé finanční prostředky. V současné době má něco přes dvanáct tisíc uživatelů tohoto tarifu a s výhledem do konce letošního roku očekává jejich zdvojnásobení. V okamžiku, kdy by ale Eurotel disponoval technologií EDGE a byl přitom ochotný nabídnout Data Nonstop za stejných podmínek (což se poměrně dá předpokládat), znamenalo by to bezdrátový přístup odkudkoli s rychlostí mnohdy přesahující současné možnosti ADSL v podání Českého Telecomu.

Témata článku: Operátoři, O2, EU, Euro, Edge, Internet, Konec

Určitě si přečtěte

O2 v říjnu: iPhone 8, Xperia XZ1 Compact a tajné tisícové slevy [ceník]

O2 v říjnu: iPhone 8, Xperia XZ1 Compact a tajné tisícové slevy [ceník]

** Nový iPhone 8 srazil ceny starších modelů zhruba o 4 000 Kč ** Další podzimní novinkou je nejmenší superphone Sony Xperia XZ1 Compact ** Nepřehlédněte slevy s programem Extra výhod, třeba na Nokie 3 a 5

16.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

Roaming už padnul, teď se EU zaměří na předražené volání do zahraničí

Roaming už padnul, teď se EU zaměří na předražené volání do zahraničí

** V roamingu konečně využíváme služby za domácí ceny ** EU se chce nyní zaměřit na drahé volání z domova za hranice ** Jde o další škodlivou regulaci EU? Nebo není jiná cesta?

3.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 44

O2 v září: Špičkový Samsung Galaxy Note 8 a četné slevy [ceník]

O2 v září: Špičkový Samsung Galaxy Note 8 a četné slevy [ceník]

** O 2 800 Kč šel s cenou dolů iPhone 7 s pamětí 256 GB ** O 2 500 Kč levnější můžete mít CAT S60 s termokamerou ** Sleva 2 300 Kč pak platí na loňský Samsung Galaxy S7

9.  9.  2017 | Pospíšil Aleš | 1