Konec tisícových pokut a nechtěných smluv na dohled

Pětinové sankce a vyšší ochranna spotřebitele při uzavírání/prodlužování smluv. Kompromisní návrh zákona Jana Husáka má blízko ke schválení.
Konec tisícových pokut a nechtěných smluv na dohled

Odvážná novelizace Zákona o elektronických komunikacích (ZoEK) navržená skupinou poslanců v čele s Janem Husákem prošla v poslanecké sněmovně druhým čtením, avšak s kompromisním pozměňovacím návrhem (k dispozici zde), který reflektuje výhrady odpůrců původního znění. Jedná se o výpovědi smluv na dobu určitou, jejichž ukončení je nyní spojeno s vysokou pokutou v řádech až několika tisíc korun a které původní znění novely zákona prakticky zakazovalo.

Návrh zákona nyní stojí tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Maximální výše pokuty za ukončení smlouvy na dobu určitou má být omezena na jedno z následujících:

  1. jednu pětinu součtu měsíčních paušálů zbývajících do konce sjednané doby trvání smlouvy
  2. jednu pětinu součtu minimálního sjednaného měsíčního plnění (MMP) zbývajícího do konce sjednané doby trvání smlouvy.

Husák argumentuje tím, že tato praxe se osvědčila ve Francii a že i tak dojde k posílení konkurenčního boje, jelikož operátoři si budou muset zákazníky více hýčkat a nabízet lepší ceny. Zároveň ale ani operátor nebude škodný, jelikož návrh reflektuje skutečnost, že zákazník má nějaký závazek, že se upsal a dostal lepší podmínky.

Klepněte pro větší obrázek
Sněmovní tisk 836 čeká třetí čtení • hlasovat se má tuto středu

Navržená právní úprava tak chrání obě smluvní strany, jak spotřebitele, tak i podnikatele, tak aby ani jedna z těchto stran nebyla při ukončení smlouvy, ať již výpovědí, nebo dohodou, poškozena“, odůvodňují pozměňovací návrh předkladatelé novely.

Férové „smlouvičky“ dvakrát měř a jednou řež

Pokud by novela prošla, výrazně by se vylepšilo postavení zákazníků při uzavírání smluv s využitím prostředků komunikace na dálku. Typicky jde o uzavření smlouvy po telefonu. Mnozí by jistě mohli vyprávět, jakou mají s tímto zkušenost a že už by to nikdy neudělali. Nyní je běžné, že zákazník nedostane smluvní podmínky a ani nikde nemá dáno, za jakých podmínek smlouvu uzavřel. Nově by to fungovalo následovně:

  1. smluvní podmínky je podnikatel povinen předat až následně po uskutečnění komunikace s účastníkem
  2. ode dne předání těchto smluvních podmínek běží účastníkovi lhůta 14 dní k odstoupení od smlouvy v souladu s občanským zákoníkem.

Jinak řečeno: spotřebitel nebude zatracen tím, že po telefonu něco bez rozmyslu odkývl. Onu smluvní dokumentaci bude operátor moci poslat písemně i elektronickou cestou, a jakmile se dostane k zákazníkovi, rozběhne se dvoutýdenní lhůta, ve které lze souhlas vzít zpět (beztrestně).

Automatika s hláškou o výpovědi

Ožehavým bodem bylo i automatické prodlužování smluv. Pozměňovací návrh proto kompromisně nevylučuje, že by zákazník s tímto souhlasil už při podpisu první smlouvy, avšak operátor ho musí nejdříve tři a nejpozději jeden měsíc před datem prodloužení informovat o možnosti a způsobu jak smlouvu ukončit, a to takovou cestou, jakou si zákazník zvolil pro zasílání vyúčtování.

Pozměňovací návrh (ke čtení zde) v podobném duchu předložil i Michal Doktor (Jihočeši 2012), ten ještě navrhuje, ale se pokuta za odstoupení od smlouvy nehradila za víc než 18 měsíců. Na její výši se s Husákem shoduje. Odlišuje se například v tom, že chce, aby měl zákazník k dispozici podmínky ještě před uzavřením smlouvy a pokud ne, byla by taková smlouva považována za smlouvu na neurčito.

Střízlivý a dobrý návrh, doufejme, že projde

Osobně si myslím, že pozměňovací návrh Jana Husáka dělá z novely více než přijatelný kompromis na souboru opatření, které jak on sám zdůrazňuje zvyšují komfort pro zákazníka. Nezbývá než doufat, že se poslanci i přes tlak operátorů na jeho schození ze stolu k návrhu přikloní. Ve třetím čtení se má projednávat ve středu 15. května v rámci 53. schůze poslanecké sněmovny. Pak by novela případně mířila do Senátu.

Diskuze (6) Další článek: LG Optimus G: boří zažité předsudky [recenze]

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Hospodaření a finance, Kauzy, Maximální výše, Tis, Konec, Tisíc, Dohled, Přijatelný kompromis, Občanský zákoník, Právní úprava


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 16

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 4

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 16

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 8

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 11