Konec tisícových pokut a nechtěných smluv na dohled

Pětinové sankce a vyšší ochranna spotřebitele při uzavírání/prodlužování smluv. Kompromisní návrh zákona Jana Husáka má blízko ke schválení.
Konec tisícových pokut a nechtěných smluv na dohled

Odvážná novelizace Zákona o elektronických komunikacích (ZoEK) navržená skupinou poslanců v čele s Janem Husákem prošla v poslanecké sněmovně druhým čtením, avšak s kompromisním pozměňovacím návrhem (k dispozici zde), který reflektuje výhrady odpůrců původního znění. Jedná se o výpovědi smluv na dobu určitou, jejichž ukončení je nyní spojeno s vysokou pokutou v řádech až několika tisíc korun a které původní znění novely zákona prakticky zakazovalo.

Návrh zákona nyní stojí tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Maximální výše pokuty za ukončení smlouvy na dobu určitou má být omezena na jedno z následujících:

  1. jednu pětinu součtu měsíčních paušálů zbývajících do konce sjednané doby trvání smlouvy
  2. jednu pětinu součtu minimálního sjednaného měsíčního plnění (MMP) zbývajícího do konce sjednané doby trvání smlouvy.

Husák argumentuje tím, že tato praxe se osvědčila ve Francii a že i tak dojde k posílení konkurenčního boje, jelikož operátoři si budou muset zákazníky více hýčkat a nabízet lepší ceny. Zároveň ale ani operátor nebude škodný, jelikož návrh reflektuje skutečnost, že zákazník má nějaký závazek, že se upsal a dostal lepší podmínky.

Klepněte pro větší obrázek
Sněmovní tisk 836 čeká třetí čtení • hlasovat se má tuto středu

Navržená právní úprava tak chrání obě smluvní strany, jak spotřebitele, tak i podnikatele, tak aby ani jedna z těchto stran nebyla při ukončení smlouvy, ať již výpovědí, nebo dohodou, poškozena“, odůvodňují pozměňovací návrh předkladatelé novely.

Férové „smlouvičky“ dvakrát měř a jednou řež

Pokud by novela prošla, výrazně by se vylepšilo postavení zákazníků při uzavírání smluv s využitím prostředků komunikace na dálku. Typicky jde o uzavření smlouvy po telefonu. Mnozí by jistě mohli vyprávět, jakou mají s tímto zkušenost a že už by to nikdy neudělali. Nyní je běžné, že zákazník nedostane smluvní podmínky a ani nikde nemá dáno, za jakých podmínek smlouvu uzavřel. Nově by to fungovalo následovně:

  1. smluvní podmínky je podnikatel povinen předat až následně po uskutečnění komunikace s účastníkem
  2. ode dne předání těchto smluvních podmínek běží účastníkovi lhůta 14 dní k odstoupení od smlouvy v souladu s občanským zákoníkem.

Jinak řečeno: spotřebitel nebude zatracen tím, že po telefonu něco bez rozmyslu odkývl. Onu smluvní dokumentaci bude operátor moci poslat písemně i elektronickou cestou, a jakmile se dostane k zákazníkovi, rozběhne se dvoutýdenní lhůta, ve které lze souhlas vzít zpět (beztrestně).

Automatika s hláškou o výpovědi

Ožehavým bodem bylo i automatické prodlužování smluv. Pozměňovací návrh proto kompromisně nevylučuje, že by zákazník s tímto souhlasil už při podpisu první smlouvy, avšak operátor ho musí nejdříve tři a nejpozději jeden měsíc před datem prodloužení informovat o možnosti a způsobu jak smlouvu ukončit, a to takovou cestou, jakou si zákazník zvolil pro zasílání vyúčtování.

Pozměňovací návrh (ke čtení zde) v podobném duchu předložil i Michal Doktor (Jihočeši 2012), ten ještě navrhuje, ale se pokuta za odstoupení od smlouvy nehradila za víc než 18 měsíců. Na její výši se s Husákem shoduje. Odlišuje se například v tom, že chce, aby měl zákazník k dispozici podmínky ještě před uzavřením smlouvy a pokud ne, byla by taková smlouva považována za smlouvu na neurčito.

Střízlivý a dobrý návrh, doufejme, že projde

Osobně si myslím, že pozměňovací návrh Jana Husáka dělá z novely více než přijatelný kompromis na souboru opatření, které jak on sám zdůrazňuje zvyšují komfort pro zákazníka. Nezbývá než doufat, že se poslanci i přes tlak operátorů na jeho schození ze stolu k návrhu přikloní. Ve třetím čtení se má projednávat ve středu 15. května v rámci 53. schůze poslanecké sněmovny. Pak by novela případně mířila do Senátu.

Diskuze (6) | LG Optimus G: boří zažité předsudky [recenze]

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Hospodaření a finance, Kauzy, Právní úprava, Konec, Tis, Tisíc, Dohled, Přijatelný kompromis, Maximální výše

Určitě si přečtěte

T-Mobile chystá miliardové investice do optických sítí

T-Mobile chystá miliardové investice do optických sítí

13.  1.  2018 | E15.cz , Gallistl Vladan | 11

Glukometr, umělá inteligence a další. České start-upy v roce 2017 dobývaly svět

Glukometr, umělá inteligence a další. České start-upy v roce 2017 dobývaly svět

30.  12.  2017 | E15.cz , Stingl Tomáš, Vítek Jiří

Kurvítko? Apple se omlouvá, vysvětluje a nabízí levnou výměnu baterie

Kurvítko? Apple se omlouvá, vysvětluje a nabízí levnou výměnu baterie

** Apple reaguje na aféru ohledně snižování výkonu starších iPhonů ** Hlavním viníkem jsou starší baterie, ze kterých již nejde „ždímat“ maximum ** Apple od ledna sníží poplatek za výměnu baterie a do iOS přidá nové funkce pro monitorování jejího stavu

29.  12.  2017 | Chroust Martin | 218