Konec tisícových pokut a nechtěných smluv na dohled

Pětinové sankce a vyšší ochranna spotřebitele při uzavírání/prodlužování smluv. Kompromisní návrh zákona Jana Husáka má blízko ke schválení.
Konec tisícových pokut a nechtěných smluv na dohled

Odvážná novelizace Zákona o elektronických komunikacích (ZoEK) navržená skupinou poslanců v čele s Janem Husákem prošla v poslanecké sněmovně druhým čtením, avšak s kompromisním pozměňovacím návrhem (k dispozici zde), který reflektuje výhrady odpůrců původního znění. Jedná se o výpovědi smluv na dobu určitou, jejichž ukončení je nyní spojeno s vysokou pokutou v řádech až několika tisíc korun a které původní znění novely zákona prakticky zakazovalo.

Návrh zákona nyní stojí tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Maximální výše pokuty za ukončení smlouvy na dobu určitou má být omezena na jedno z následujících:

  1. jednu pětinu součtu měsíčních paušálů zbývajících do konce sjednané doby trvání smlouvy
  2. jednu pětinu součtu minimálního sjednaného měsíčního plnění (MMP) zbývajícího do konce sjednané doby trvání smlouvy.

Husák argumentuje tím, že tato praxe se osvědčila ve Francii a že i tak dojde k posílení konkurenčního boje, jelikož operátoři si budou muset zákazníky více hýčkat a nabízet lepší ceny. Zároveň ale ani operátor nebude škodný, jelikož návrh reflektuje skutečnost, že zákazník má nějaký závazek, že se upsal a dostal lepší podmínky.

Klepněte pro větší obrázek
Sněmovní tisk 836 čeká třetí čtení • hlasovat se má tuto středu

Navržená právní úprava tak chrání obě smluvní strany, jak spotřebitele, tak i podnikatele, tak aby ani jedna z těchto stran nebyla při ukončení smlouvy, ať již výpovědí, nebo dohodou, poškozena“, odůvodňují pozměňovací návrh předkladatelé novely.

Férové „smlouvičky“ dvakrát měř a jednou řež

Pokud by novela prošla, výrazně by se vylepšilo postavení zákazníků při uzavírání smluv s využitím prostředků komunikace na dálku. Typicky jde o uzavření smlouvy po telefonu. Mnozí by jistě mohli vyprávět, jakou mají s tímto zkušenost a že už by to nikdy neudělali. Nyní je běžné, že zákazník nedostane smluvní podmínky a ani nikde nemá dáno, za jakých podmínek smlouvu uzavřel. Nově by to fungovalo následovně:

  1. smluvní podmínky je podnikatel povinen předat až následně po uskutečnění komunikace s účastníkem
  2. ode dne předání těchto smluvních podmínek běží účastníkovi lhůta 14 dní k odstoupení od smlouvy v souladu s občanským zákoníkem.

Jinak řečeno: spotřebitel nebude zatracen tím, že po telefonu něco bez rozmyslu odkývl. Onu smluvní dokumentaci bude operátor moci poslat písemně i elektronickou cestou, a jakmile se dostane k zákazníkovi, rozběhne se dvoutýdenní lhůta, ve které lze souhlas vzít zpět (beztrestně).

Automatika s hláškou o výpovědi

Ožehavým bodem bylo i automatické prodlužování smluv. Pozměňovací návrh proto kompromisně nevylučuje, že by zákazník s tímto souhlasil už při podpisu první smlouvy, avšak operátor ho musí nejdříve tři a nejpozději jeden měsíc před datem prodloužení informovat o možnosti a způsobu jak smlouvu ukončit, a to takovou cestou, jakou si zákazník zvolil pro zasílání vyúčtování.

Pozměňovací návrh (ke čtení zde) v podobném duchu předložil i Michal Doktor (Jihočeši 2012), ten ještě navrhuje, ale se pokuta za odstoupení od smlouvy nehradila za víc než 18 měsíců. Na její výši se s Husákem shoduje. Odlišuje se například v tom, že chce, aby měl zákazník k dispozici podmínky ještě před uzavřením smlouvy a pokud ne, byla by taková smlouva považována za smlouvu na neurčito.

Střízlivý a dobrý návrh, doufejme, že projde

Osobně si myslím, že pozměňovací návrh Jana Husáka dělá z novely více než přijatelný kompromis na souboru opatření, které jak on sám zdůrazňuje zvyšují komfort pro zákazníka. Nezbývá než doufat, že se poslanci i přes tlak operátorů na jeho schození ze stolu k návrhu přikloní. Ve třetím čtení se má projednávat ve středu 15. května v rámci 53. schůze poslanecké sněmovny. Pak by novela případně mířila do Senátu.

Diskuze (6) Další článek: LG Optimus G: boří zažité předsudky [recenze]

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Hospodaření a finance, Kauzy, Právní úprava, Přijatelný kompromis, Tis, Občanský zákoník, Tisíc, Konec, Dohled, Maximální výše


Určitě si přečtěte

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

** Mapy Googlu nabízí nespočet užitečných funkcí ** Vybrali jsme 24 těch méně známých a skrytých ** Využijete je na počítači i v mobilu

Computer časopis, Jiří Kuruc | 7

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

** Samsung se letos zaměřil na střední třídu, a my jsme otestovali další výsledek jeho snažení ** Galaxy A50 vás naláká na skvělý displej, velkou baterii a trojitý fotoaparát ** Plastová konstrukce nevadí, vůbec poprvé jsme si Samsungů vyzkoušeli optickou čtečku otisků prstů.

Martin Chroust | 10

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

** 6,5" displej nemusí nezbytně znamenat nepoužitelně velkou plácačku ** Výbava nezklame, až na zastaralý microUSB konektor ** Zásadní inovace nečekejte, ale ve střední třídě to (zatím) nevadí

Martin Herodek | 62

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

** Xiaomi Mi 9 má ambice dobýt ty nejvyšší příčky za polovinu ceny ** Vůbec poprvé (v rámci značky) tak přichazí s trojitým fotoaparátem ** Snapdragon 855 mu pak zajišťuje bezprecedentní výkon

Milan Měchura | 50

Návod: Jak získat neomezený mobilní internet na léto za 100 Kč

Návod: Jak získat neomezený mobilní internet na léto za 100 Kč

** Jedinečná šance okusit neomezený internet v mobilu od T-Mobilu ** Twist karta s kreditrem 200 Kč aktuálně v Bille za 99,90 Kč ** Surfovat neomezeně můžete celé léto, dokonce i v roamingu

Filip Kůžel, Aleš Pospíšil | 50

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

** Displej 18 : 9 jde udělat bez výřezu, hurá! ** Zapomeňte na paměťovou kartu a jack ** Čistý Android One je hodně svižný

Ondrej Papánek | 49

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

** Nova 3 je smartphone pro mladé a náročnější uživatele ** Obsahuje špičkovou výbavu, nešetřilo se skoro nikde ** Potěší hlavně baterie s dobrou výdrží a 3,5mm jack

Jan Láska | 22