Konečně: Paegas spustí co nevidět EFR

Dnes ráno Paegas konečně oznámil zavádění technologie EFR do své sítě. Současně s ní má přijít i poměrně neznámá, ale údajně lepší, AMR. Ta by měla nabídnout vyšší kvalitu hovoru než EFR.
Konečně: Paegas spustí co nevidět EFR
Dnes ráno Paegas konečně oznámil zavádění technologie EFR do své sítě. Současně s ní má přijít i poměrně neznámá, ale údajně lepší, AMR. Ta by měla nabídnout vyšší kvalitu hovoru než EFR.

Nepřítomnost technologie EFR (Enhanced Full Rate) v síti Paegasu je RadioMobilu vytýkána už od té doby, co ji u nás spustil zadarmo EuroTel pro všechny zákazníky. I Oskar, krátce po spuštění EFR bez velkých cavyků a reklam automaticky zavedl. Ani u jednoho z operátorů za EFR samozřejmě neplatíte a službu není nutné nijak aktivovat. Funguje automaticky všem, kdo mají mobil, který EFR podporuje; to jsou všechny současně prodávané.

AMR za 500 milionů

Paegas s EFR ale otálí velmi dlouho. Podle něj totiž EFR vylepšuji kvalitu zvuku jen tehdy, je-li dobrý signál. Pokud máte signál slabý, je vám podle Paegasu EFR na nic. Proto se Paegas soustředí na vyspělejší technologii AMR (Available MultiRate), která by měla zlepšit kvalitu hovoru i v případě, že jste zrovinka v místě, kde je signál slabší.

Nakonec tedy EFR bude, ale jakou součást balíčku společně s AMR. Paegas uvedl, že do této technologie investoval 500 milionů a korun a AMR by společně s EFR by se měla do sítě Paeagsu implementovat už příští měsíc. Spuštění se plánuje někdy na léto, EFR bude dokonce údajně o krapítek dřív než AMR.

Vidíte, že to jde

Trošku mi to připomíná situaci okolo Twist roamingu. Paegas také říkal, že zákazníci odchozí roaming nepotřebují, a přesto jej rok po EuroTelu spustil. Paegas příliš sází na nové technologie a jejich zavedení trvá samozřejmě dlouho – proč to dělat jednoduše, když to jde složitě.

Nicméně, máme tu v dohledné době EFR (zaplať za ni!) a přibude také AMR. Podle Paegasu není AMR vázána na mobilní telefony (viz útržek tiskové zprávy) podobně jako EFR, takže vylepšení kvality hovoru by mělo nastat u všech mobilů. Jde prý jen o vylepšení sítě samotné. Podle našich zdrojů AMR na mobilu závislé bude stejně jako EFR. Pokud mobil nebude podporovat AMR, zapne se alespoň EFR; mobily s pravým AMR zatím na trhu nejsou.

Oživeno 12:42: Právě jsme dostali tiskovou zprávu Paegasu, v níž se mimo jiné praví:

„RadioMobil počítá s dalším rozšiřováním možností, které AMR přináší. Adaptive Multirate je zcela nový standard definovaný Evropským telekomunikačním institutem (ETSI), který výrazně převyšuje dosavadní standard enhanced full rate (EFR) a přináší velmi podstatné zlepšení kvality přenášených hovorů, a to i v místech se stíženým příjmem signálu, kde starší technologii EFR nelze využít. Díky AMR je navíc zlepšení hovorů patrné u všech typů mobilních telefonů, neboť jde o vylepšení funkčnosti celé sítě, které není vázáno na konkrétní mobilní telefony.

Na rozdíl od předchozích systémů kódování řeči (FR – Full Rate, EFR – Enhanced Full Rate a HR – Half Rate), které pracují s pevnou rychlostí a stejnou úrovní opravy chyb, se AMR dynamicky přizpůsobuje podle příjmových a kapacitních podmínek sítě GSM. Výrazné zlepšení oproti EFR nastává při nízké úrovni signálu, nebo při velkých interferencích. Tam AMR ukazuje své kvality, přechází na vyšší rychlost (FR kanál) a dynamicky zvyšuje opravy chyb (error correction). AMR zajišťuje velice slušnou kvalitu hovoru i v podmínkách, kdy u FR nebo EFR je hovor prakticky nepoužitelný.

AMR se vyznačuje:

  • vysokou odolností proti chybám ve standardním FR módu (zlepšení o 4 až 6 dB),
  • výrazným zlepšením při dynamických změnách příjmových podmínek (o 1,5 stupně z 5 oproti EFR),
  • za dobrých podmínek poskytnutím kvality na úrovni pevné telefonní linky při poloviční spotřebě kanálů (HR mód).“

A otázka na závěr: Proč ti zavádění EFR, Paegasi, trvalo tak dlouho?

Diskuze (21) Další článek: Go Chat: zájem o chatování předčil očekávání

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, EFR, Paegas


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15