Konečně: Paegas spustí co nevidět EFR

Dnes ráno Paegas konečně oznámil zavádění technologie EFR do své sítě. Současně s ní má přijít i poměrně neznámá, ale údajně lepší, AMR. Ta by měla nabídnout vyšší kvalitu hovoru než EFR.
Konečně: Paegas spustí co nevidět EFR
Dnes ráno Paegas konečně oznámil zavádění technologie EFR do své sítě. Současně s ní má přijít i poměrně neznámá, ale údajně lepší, AMR. Ta by měla nabídnout vyšší kvalitu hovoru než EFR.

Nepřítomnost technologie EFR (Enhanced Full Rate) v síti Paegasu je RadioMobilu vytýkána už od té doby, co ji u nás spustil zadarmo EuroTel pro všechny zákazníky. I Oskar, krátce po spuštění EFR bez velkých cavyků a reklam automaticky zavedl. Ani u jednoho z operátorů za EFR samozřejmě neplatíte a službu není nutné nijak aktivovat. Funguje automaticky všem, kdo mají mobil, který EFR podporuje; to jsou všechny současně prodávané.

AMR za 500 milionů

Paegas s EFR ale otálí velmi dlouho. Podle něj totiž EFR vylepšuji kvalitu zvuku jen tehdy, je-li dobrý signál. Pokud máte signál slabý, je vám podle Paegasu EFR na nic. Proto se Paegas soustředí na vyspělejší technologii AMR (Available MultiRate), která by měla zlepšit kvalitu hovoru i v případě, že jste zrovinka v místě, kde je signál slabší.

Nakonec tedy EFR bude, ale jakou součást balíčku společně s AMR. Paegas uvedl, že do této technologie investoval 500 milionů a korun a AMR by společně s EFR by se měla do sítě Paeagsu implementovat už příští měsíc. Spuštění se plánuje někdy na léto, EFR bude dokonce údajně o krapítek dřív než AMR.

Vidíte, že to jde

Trošku mi to připomíná situaci okolo Twist roamingu. Paegas také říkal, že zákazníci odchozí roaming nepotřebují, a přesto jej rok po EuroTelu spustil. Paegas příliš sází na nové technologie a jejich zavedení trvá samozřejmě dlouho – proč to dělat jednoduše, když to jde složitě.

Nicméně, máme tu v dohledné době EFR (zaplať za ni!) a přibude také AMR. Podle Paegasu není AMR vázána na mobilní telefony (viz útržek tiskové zprávy) podobně jako EFR, takže vylepšení kvality hovoru by mělo nastat u všech mobilů. Jde prý jen o vylepšení sítě samotné. Podle našich zdrojů AMR na mobilu závislé bude stejně jako EFR. Pokud mobil nebude podporovat AMR, zapne se alespoň EFR; mobily s pravým AMR zatím na trhu nejsou.

Oživeno 12:42: Právě jsme dostali tiskovou zprávu Paegasu, v níž se mimo jiné praví:

„RadioMobil počítá s dalším rozšiřováním možností, které AMR přináší. Adaptive Multirate je zcela nový standard definovaný Evropským telekomunikačním institutem (ETSI), který výrazně převyšuje dosavadní standard enhanced full rate (EFR) a přináší velmi podstatné zlepšení kvality přenášených hovorů, a to i v místech se stíženým příjmem signálu, kde starší technologii EFR nelze využít. Díky AMR je navíc zlepšení hovorů patrné u všech typů mobilních telefonů, neboť jde o vylepšení funkčnosti celé sítě, které není vázáno na konkrétní mobilní telefony.

Na rozdíl od předchozích systémů kódování řeči (FR – Full Rate, EFR – Enhanced Full Rate a HR – Half Rate), které pracují s pevnou rychlostí a stejnou úrovní opravy chyb, se AMR dynamicky přizpůsobuje podle příjmových a kapacitních podmínek sítě GSM. Výrazné zlepšení oproti EFR nastává při nízké úrovni signálu, nebo při velkých interferencích. Tam AMR ukazuje své kvality, přechází na vyšší rychlost (FR kanál) a dynamicky zvyšuje opravy chyb (error correction). AMR zajišťuje velice slušnou kvalitu hovoru i v podmínkách, kdy u FR nebo EFR je hovor prakticky nepoužitelný.

AMR se vyznačuje:

 • vysokou odolností proti chybám ve standardním FR módu (zlepšení o 4 až 6 dB),
 • výrazným zlepšením při dynamických změnách příjmových podmínek (o 1,5 stupně z 5 oproti EFR),
 • za dobrých podmínek poskytnutím kvality na úrovni pevné telefonní linky při poloviční spotřebě kanálů (HR mód).“

A otázka na závěr: Proč ti zavádění EFR, Paegasi, trvalo tak dlouho?

Témata článku: Operátoři, T-Mobile

21 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Hugo z hor 17. 7. 2001 19:07:35
  Lup tam s tim
 • BURY 17. 7. 2001 19:07:35
  SUPER!!!
 • Mike 17. 7. 2001 19:07:35
  Pravda.... s tím na 100% souhlasím...

  A celkem mne udivuje,že žijí...
Určitě si přečtěte

Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

** Internet věcí už není prázdná fráze ** Čekali byste chytrou elektroniku ve vinohradu na jihu Moravy? ** Čerstvé informace každých 30 minut umožní šetrně pracovat s chemií

17.  8.  2017 | časopis Computer, Michlovský Jakub

V srpnovém ceníku T-Mobilu najdeme Xperii L1 a Samsungy J3 a J5 (2017)

V srpnovém ceníku T-Mobilu najdeme Xperii L1 a Samsungy J3 a J5 (2017)

** V druhé půlce letních prázdnin bodují telefony střední třídy ** Pokud fandíte výhodným nákupům, zaostřete na Huawei ** Za dvouletý úpis vám operátor sleví až 4 000 Kč z ceny

3.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

** V červnu jsme nejvíc kupovali modely s cenovkou do 7 tisíc ** Ze značek převládá Samsung a Huawei ** Nejoblíbenějším smartphonem od Applu je iPhone SE

21.  7.  2017 | Láska Jan | 8

Aukce skončila. Pásmo 3,7 GHz si rozdělí dva stávající a dva noví operátoři

Aukce skončila. Pásmo 3,7 GHz si rozdělí dva stávající a dva noví operátoři

** Frekvence pro „městské“ LTE vydražili O2, Vodafone a dva nováčci ** Jmenovitě Poda a Nordic Telecom, který má největší kus spektra ** Cena za frekvence se nelíbila T-Mobilu, a tak se z aukce stáhl

11.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 73

Srovnali jsme tarify a odhalili tři zlatá pravidla našich operátorů. Která to jsou?

Srovnali jsme tarify a odhalili tři zlatá pravidla našich operátorů. Která to jsou?

** Tři zlatá operátorská pravidla: komplikovaně, draze, připlať ** Operátoři letos změnili nabídku tarifů, ušetřit vás ale nenechají ** Ceny už sice nemají úplně stejné, ale rozdíly jsou minimální

10.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 56


komerční sdělení

Komerční sdělení