Konečně v tom máme jasno. Záření telefonů vás „pravděpodobně“ nezabije

Konečně v tom máme jasno. Záření telefonů vás „pravděpodobně“ nezabije | Phonearena

Americká agentura NTP (National Toxicology Program) pro americkou vládu vypracovala studii dlouhodobého vlivu záření mobilních telefonů na zdraví jejich uživatelů. Ze studie vzešel očekávaný výsledek - používání smartphonů je bezpečné za použití zdravého rozumu a všeobecně známých základních zásad. Vedoucí výzkumný pracovník NTP, dr. John Bucher, doslova uvedl, že „Pokud je zde nějaké zdravotní riziko, je malé“.

V rámci testovacího procesu byly laboratorní myši a krysy dlouhodobě vystavovány radiofrekvenčnímu záření, které je typické pro smartphony a pro mikrovlnné trouby. Při porovnání se skupinou myší, která vyzáření vystavena nebyla, bylo zjištěno, že se obě skupiny těší stejnému zdraví. Některé dlouhodobě „ozařované“ myši dokonce žily o něco déle. Dr. Bucher však naznačuje, že k významné redukci míry ozáření stačí, abyste při volání svůj telefon doslova „netlačili“ do ucha.

Bucher dále ve studii doporučuje, aby lidé spali, aniž by měli ve své absolutní blízkosti mobilní telefon. V rámci výzkumu se sice objevily určité nálezy, zejména důkazy určitých karcinogenních aktivit, ovšem Bucher dodává, že pro uživatele by to bylo zdravotní riziko až tehdy, pokud by se vysokému záření z mobilů vystavovali dlouhodobě a takřka neustále. Z výsledků testování navíc nešlo určit přímou vazbu mezi karcinogeny a ozářeními. Některé ze skupin ovlivněny byly, jiné byly zcela zdravé.

K obdobnému stanovisku došel v USA i Národní Institut pro Rakovinu, který vydal toto prohlášení: „V současné době nic nenasvědčuje tomu, že by neionizující záření nějak zvyšovalo riziko rakoviny.  Používání hands-free technologií, jako jsou drátové a bezdrátové headsety, je na vzrůstající úrovni, a může snižovat vystavení radiofrekvenčního záření hlavy a mozku.“ Podle americké agentury FDA, která vychází z výše zmiňovaných studií, „jsou současné bezpečnostní limity telefonů dostatečné pro ochranu veřejného zdraví“. ,

A co vy, jak používáte „zdravý rozum“? Spíte s telefonem hned u hlavy nebo jej v noci dále alespoň na dosah ruky? Pánové, nosíte telefon v kapse u džín nebo trochu dále od intimních partií? Podělte se o váš názor v diskusi pod článkem.

Via Phonearena

Diskuze (15) Další článek: Garmin Tactix Charlie: Když se ke sportu přidají seskoky z letadla a režim pro noční vidění

Témata článku: Smartphony, Bezpečnost, Telefony, USA, Ochrana, Zdraví, Studie, Rakovina, Laboratorní myš, Současná doba, Výzkumný pracovník, Národní Institut, Americká vláda, Neionizující záření, Agentura, Mikrovlnná trouba, Telefon, Zdravý rozum, Záření, Testovací proces, Mobilní telefon, Jasno, Bezdrátový headset, Zář, Známý základ


Určitě si přečtěte

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

** Huawei nás na tiskové konferenci zahltil novinkami ** Jednou z nich jsou kruhové chytré hodinky Watch GT ** Mají GPS, vlastní systém a nabité vydrží až 2 týdny.

Filip Kůžel, Jan Láska, Martin Miksa | 39

RECENZE: Huawei Nova 3i — když se po hvězdě zrodí i hvězdička

RECENZE: Huawei Nova 3i — když se po hvězdě zrodí i hvězdička

** Levnější odvozenina od Huawei Nova 3 má jen málo ústupků ** Zařadila se však do plného rybníka konkurence, včetně té vlastní ** Doufejme, že jí to nesrazí vaz, jedná se o povedený smartphone

Jakub Vrbacký | 31