Korejci mají řidičské průkazy v mobilu. Technologie je připravená i v Česku, ale čekáme na legislativu

Korejci mohou už nějaký čas používat mobilní aplikaci Pass, která slouží k identifikaci, digitálnímu podpisu, potvrzování plateb a přihlášení do klíčových služeb. Nově mohou do aplikace nahrát i řidičský průkaz. Když pak budou vyzváni k jeho kontrole, stačí vytáhnout mobil, spustit aplikaci a zobrazí se fotografie a QR/čárový kód pro strojové ověření čtečkou.

Pass má přitom hromadu ochranných prvků. Neumožňuje vytvořit snímek obrazovky, QR/čárové kódy se neustále mění, takže jejich hodnota je pro případné záškodníky k ničemu a všemožné poletující prvky znesnadňující záznam displeje mobilu. V nitru pak celý systém chrání blockchainová technologie, která má databázi identit ochránit před neautorizovaným zápisem.

V tomto tématu výrazně nezaostává ani Česko. Česká Státní tiskárna cenin vytvořila prototyp aplikace, ve které by si lidé mohli uchovávat elektronické kopie dokladů a používat je ke komunikaci s úřady. Státní podnik je připraven aplikaci eDokladovka spustit, záleží ale na podobě příslušné legislativy. Podle poslanců je zatím nejblíže využití aplikace pro nahrání právě řidičského průkazu. 

Tiskárna cenin se vývojem aplikace zabývala kvůli tomu, že se jedná o celosvětový trend. „Jsme v podstatě technologicky připraveni, abychom službu poskytovali a na základě legislativy spustili,“ uvedl obchodní ředitel tiskárny Radek Muška. Zabezpečení aplikace kladně ohodnotil Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), dodal. To, co je dnes realitou v Jižní Koreji, může být brzo „na stole“ i v tuzemsku. 

Diskuze (15) Další článek: Utajované zásoby. Samsung do Česka přivezl několik tisíc kusů Galaxy S10e

Témata článku: Mobilní aplikace, Aplikace, Pro řidiče, Korea, Legislativa, NÚKIB, Mobil, Passo, Korejec, Česká republika, Jižní Korea, Řidičský průkaz, Čárový kód


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 107

RECENZE: Samsung Galaxy M21 má krásný AMOLED, obří baterii a slušnou cenovku

RECENZE: Samsung Galaxy M21 má krásný AMOLED, obří baterii a slušnou cenovku

** Samsung Galaxy M21 nabízí zajímavý poměr výkon/cena ** Telefon vsází zejména na AMOLED displej a obří akumulátor ** 6 000 mAh baterie je papírově obrovská, v praxi však výdrž nijak závratně neprodlouží

Martin Chroust | 39

Xiaomi Mi Band 5 má větší displej, pohodlnější nabíjení a pořád skvělou cenu

Xiaomi Mi Band 5 má větší displej, pohodlnější nabíjení a pořád skvělou cenu

** Náramek dostal větší, jemnější a jasnější displej ** Xiaomi zpřesnilo měřič tepu i spánku ** Cena je pořád skvělá, ale snížila se výdrž

Lukáš Václavík | 30