Korejský deníček: jak se volá z 3G mobilu

Slunce nad Soulem už dávno zapadlo a já místo abych spal, sedím před počítačem, trávím asi kilo kimchi, co nám dali k večeři, a chystám se sepsat své další zkušenosti s mobilním telefonováním v Jižní Koreji.
Korejský deníček: jak se volá z 3G mobilu

Podařilo se mi upřesnit včerejší informace týkající se využívání telefonů Jihokorejci. Je pravda, že většina lidí využívá jen hlasová volání a textové zprávy. Platí to ale spíše u starší generace. Mládež je naopak velmi hravá a každý mladý Jihokorejec údajně minimálně jednou denně stáhne nové vyzvánění či animaci. Co by za to naši mobilní operátoři dali…

Zaujala mě také životnost telefonů Samsung na zdejším trhu. Zatímco v Jižní Koreji je mobil velmi dobře prodejný asi čtyřicet měsíců po uvedení, v Evropě bývá stahován již po šestnácti až osmnácti měsících. Dalo by se tedy říct, že jsme na mobilní telefony mnohem náročnější.

Pan C. R. Chun odpovědný za marketing nám vysvětlil, proč se Samsung zaměřuje hlavně na mládež (stylové telefony, fun club plný log a melodií) a necílí spíše na manažery, kteří mají víc peněz. Podle výzkumů, které Samsung po celém světě uspořádal, nejsou manažeři ochotní trávit čas stahováním mobilního obsahu ani různými jinými hrátkami s telefonem.

V každém případě ale Samsung nehodlá oblast manažerských telefonů ponechat zcela pustou. Již v září se v Evropě objeví Samsung s operačním systémem Symbian a ještě do konce roku 2004 jeho obdoba s Microsoft Windows Mobile. Připravují se mobilní telefony s podporou Bluetooth, e-mailovými klienty a podobnými vymoženostmi. V Česku by se mohly objevit přibližně za rok.

Mám telefon pro CDMA

Měl jsem možnost vyzkoušet práci s místním telefonem. Samozřejmě to byl Samsung, konkrétně typ SCH-V410. Po stránce designu vypadá úplně stejně jako naše evropské mobily stejné značky. Pomíjím samozřejmě korejské popisky některých tlačítek a také to, že se potvrzuje pravou funkční klávesou. Některé málo používané znaky (Q a Z) přesunuli vývojáři na klávesu 1, což je docela nezvyk.

  

Hlavní funkce i podoba nabídky jsou prakticky stejné jako u Samsungů prodávaných v Česku. Najdete tady dokonce psaní textových zpráv a e-mailů, při jejichž tvorbě je možné použít jakousi korejskou obdobu T9. Nepochopil jsem přesně, jak funguje, i když se mi to snažili postupně vysvětlit asi tři domorodci. Pro mě se na displeji naprosto chaoticky měnily nějaké čárky. Ale věřím jim, tvářili se opravdu přesvědčivě.

Korejci si rádi hrají

Telefon má vestavěný fotoaparát s bleskem (rozlišení VGA, 640 × 480 bodů), dokáže také natáčet videoklipy až do celých dvou hodin (!) délky. Zatím se mi podařilo natočit jen asi dvacetisekundový záznam, ale s korejským návodem se ještě poperu a třeba na něco přijdu. Natočená videa můžete okamžitě odeslat e-mailem, který je velmi rychlý a na rozdíl od textové zprávy se mi ho podařilo poslat i do Česka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zatímco v Evropě by jednoduše dorazil soubor v příloze e-mailu, Korea na to musí jít jinak. Příjemce dostal krásně formátovaný e-mail s textem a videem v rámečku. Podívejte se na následující obrázek.

Video nahrané telefonem jinak najdete na této adrese (snad tam ještě vydrží). Kvalita je stejně hrozná jako u evropských mobilů, i když na druhou stranu natáčím o půlnoci v tmavém hotelovém pokoji. Venku to možná bude lepší, stejně tak i u obrázků z vestavěného fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Je to 3G mobil

Telefon podporuje datové přenosy o rychlosti až 2 Mb/s. Tuto rychlost se mi ještě nijak nepodařilo využít, zkusím ale zjistit, jestli bych se mohl připojit s notebookem. Zatím se chovám jako Korejec: píšu zprávy a telefonuji.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pro volání do České republiky se nepoužívá mezinárodní předvolba +420, vytáčí se divný kód 001 420. Při pokusech o spojení s Českou republikou jsme se navzájem slyšeli docela dobře, občas byl hovor mírně zpožděný a tu a tam se objevily výpadky. Mobil má běžné telefonní číslo, na které se dá dovolat i z České republiky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zajímavé jsou funkce telefonu pro přehrávání hudby. Mobil bez problémů zvládne přehrávat hudební soubory MP3 a díky několika tlačítkům na vnější straně se při tom nemusí ani rozvírat. Samozřejmostí jsou dva displeje, vnější je typu OLED, vnitřní na rozlišení 176 × 220 bodů dokáže zobrazit až 262 tisíc barev.


Dnes by měl být trochu volnější den, takže předpokládám, že se dostanu k sepsání zajímavých informací, které jsme se dozvěděli na zdejších prezentacích

Diskuze (5) Další článek: Handsfree Trust BT210: nízká cena, velký dosah (recenze)

Témata článku: Samsung, 3G, Mezinárodní předvolba, Jihokorejec, Korejec, Zdejší trh, Mobil, Den


Určitě si přečtěte

MEGATEST: Srovnání 18 přenosných reproduktorů

MEGATEST: Srovnání 18 přenosných reproduktorů

** Bezdrátové reproduktorů jsou mraky. Jak se nespálit? ** Některé se hodí spíše na doma, jiným si líbí i venku ** Časopis Computer otestoval 18 modelů s cenami do 4 a 6 tisíc

Jakub Michlovský | 15

RECENZE: Sony Xperia XZ3 — Japonci jsou zpátky v extralize

RECENZE: Sony Xperia XZ3 — Japonci jsou zpátky v extralize

** Sony výrazně zmodernizovalo vlajkový model ** OLED displej patří mezi nejlepší na trhu ** Opět se zlepšil i fotoaparát

Jan Láska | 102

Vybrali jsme 12 nejlepších levných smartphonů do 6 tisíc. Který si nadělíte?

Vybrali jsme 12 nejlepších levných smartphonů do 6 tisíc. Který si nadělíte?

** I když je cena limitem, dá se vybrat rozumný smartphone ** Levný smartphone umí víc než obyčejný mobil ** Připravte si alespoň 2 tisíce korun

Jan Láska | 32