Korejský deníček: Korejci a telefony

Jižní Korea je kolébka mobilního telefonování. Technologie, které jsou zde běžné, se do Evropy dostanou až za několik let. Ale víte, že naprostá většina lidí mobil používá stejně jen pro práci se zprávami a pro telefonování?
Korejský deníček: Korejci a telefony

Zdravím vás ze Soulu, hlavního města Jižní Koreje. Samsung naší redakci nabídl exkluzivní možnost navštívit jeho zdejší výrobní závody a vývojová střediska - a tak jsem tady. Denně se na MobilManii budu hlásit se svými postřehy a příště už přidám i obrázky.

V Koreji najdete mobil doslova na každém rohu. Kdekoli vidíte někoho stát, drží u ucha mobilní telefon a většinou je to véčko od Samsungu. Jižní Korea je jedinou zemí, kde je Samsung bezkonkurenční jedničkou a porazil zde dokonce i Nokii. Starosti mu dělá například Motorola a samozřejmě LG Electronics. Telefony LG jsou zde výrazně levnější, takže je svým rodinám tajně kupují i zaměstnanci Samsungu. V Česku je to zatím naopak - LG je o něco dražší.

Všichni Korejci mají telefony s barevným displejem a jsou nadšeni z toho, co my považujeme za trošku kýčovité - animace, zvuky a tak podobně. Však to vidíme i na evropských modelech Samsungu. Je zajímavé, že řada lidí má telefon starý dva a více let a přitom vypadá stále dobře. Samsungy prostě stárnou trochu jinak než ostatní značky. V průběhu let příliš nemění design ani funkce a lidé stále kupují i starší modely.

Podle krátkých rozhovorů, které jsem vedl s několika Korejci, se chování místních uživatelů mobilů nijak zvlášť neliší od používání mobilu u nás. Velmi rádi využívají textové zprávy, telefonování je až na druhém místě. Špatně je na tom wap a datové přenosy vůbec.

Operátoři podobně jako u nás nabízejí vlastní portály plné animací a vyzváněcích melodií. Cena je dokonce zhruba stejná – asi 0,75 eura, tedy přes dvacet korun za jednu vyzváněcí melodii. Připočíst ovšem musíte cenu datových přenosů. Ty jsou v Koreji výrazně dražší, protože dostatečně rychlý pevný internet je dostupný prakticky kdekoli. S datovými přenosy vyjde jedna vyzváněcí melodie asi na 2,5 až 3 eura (přibližně tedy 80 až 100 korun). To už Korejci nejsou ochotni akceptovat, protože jejich plat je jen mírně nad úrovní našich příjmů.

Počet lidí, kteří se v Koreji připojují přes mobil k internetu, se prý blíží téměř k nule (s výjimkou portálů s javovými hrami či obrázky). Když jsem se Korejců ptal na neomezený datový tarif typu Eurotel Data Nonstop, jen se zdvořile usmívali (to oni dělají prakticky pořád) a krčili rameny. Něco takového prostě k životu nepotřebují a asi nikdy potřebovat nebudou. Nepodařilo se mi zatím vyzkoumat, jaká je cena širokopásmového připojení pro domácnosti, v Soulu je ale několik internetových kaváren s internetem zcela zdarma.

Dnes budu mít k dispozici telefon určený pro místní sítě CDMA, který si budu moci důkladně osahat a prakticky vyzkoušet. Snad už zítra se tedy můžete těšit na osobní zkušenosti. Mezi tím alespoň jeden tip pro samostudium: korejský web Samsungu.

Témata článku: Samsung, Telefony

9 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Stanley 21. 5. 2004 6:39:48
    Reportaz z Ciny radsi ani nechtej cist, hanba psat. Korea je trosku jinde,...
  • coolio 21. 5. 2004 0:23:49
    "...Samsungy prostě stárnou trochu jinak než ostatní značky. V průběhu let...
  • Michal 19. 5. 2004 19:04:30
    super, dekuji za info. skoda, ze tedy neni reportaz z ciny ci japonksa...
Určitě si přečtěte

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

** Nenápadný navenek, povedený uvnitř ** Lenovo Moto G5 potěší výbavou, ale hlavně čistým Androidem ** Díky speciální úpravě přežije déšť i polití

16.  8.  2017 | Miksa Martin | 16

Xiaomi Mi 5X: Foťák s optickým zoomem i pro střední třídu

Xiaomi Mi 5X: Foťák s optickým zoomem i pro střední třídu

** Xiaomi dostává optický zoom i do vyšší střední třídy ** Smartphone nabízí skvělý poměr výkonu a ceny ** LTE v pásmu 800 MHz zatím chybí

26.  7.  2017 | Miksa Martin | 5

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

** Asus Zenfone AR vás přenese do rozšířené i virtuální reality ** Nekompromisní výbava uspokojí i ty nejnáročnějí uživatele ** Celkový dojem kazí jen vyšší cena

23.  7.  2017 | Miksa Martin | 4

360° kamerky se stanou běžnou součástí smartphonů. První modely už se prodávají

360° kamerky se stanou běžnou součástí smartphonů. První modely už se prodávají

** Dnes pro natáčení VR obsahu používáme samostatné 360° kamerky ** ProTruly a HT Optical ji implementovali do telefonu ** Během pár let by mohly být běžnou součátí telefonů

18.  7.  2017 | Miksa Martin | 9

Vernee Thor E: Přepněte na černobílou a vydrží tři dny

Vernee Thor E: Přepněte na černobílou a vydrží tři dny

** Za 3 500 Kč se chlubí třídenní výdrží ** Dosáhne na ni díky 5 020 mAh akumulátoru a Endurance módu ** Chcete ale používat Android bez barev?

15.  7.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan, Miksa Martin | 23


komerční sdělení

Komerční sdělení