Korejský deníček: Korejci a telefony

Jižní Korea je kolébka mobilního telefonování. Technologie, které jsou zde běžné, se do Evropy dostanou až za několik let. Ale víte, že naprostá většina lidí mobil používá stejně jen pro práci se zprávami a pro telefonování?
Korejský deníček: Korejci a telefony

Zdravím vás ze Soulu, hlavního města Jižní Koreje. Samsung naší redakci nabídl exkluzivní možnost navštívit jeho zdejší výrobní závody a vývojová střediska - a tak jsem tady. Denně se na MobilManii budu hlásit se svými postřehy a příště už přidám i obrázky.

V Koreji najdete mobil doslova na každém rohu. Kdekoli vidíte někoho stát, drží u ucha mobilní telefon a většinou je to véčko od Samsungu. Jižní Korea je jedinou zemí, kde je Samsung bezkonkurenční jedničkou a porazil zde dokonce i Nokii. Starosti mu dělá například Motorola a samozřejmě LG Electronics. Telefony LG jsou zde výrazně levnější, takže je svým rodinám tajně kupují i zaměstnanci Samsungu. V Česku je to zatím naopak - LG je o něco dražší.

Všichni Korejci mají telefony s barevným displejem a jsou nadšeni z toho, co my považujeme za trošku kýčovité - animace, zvuky a tak podobně. Však to vidíme i na evropských modelech Samsungu. Je zajímavé, že řada lidí má telefon starý dva a více let a přitom vypadá stále dobře. Samsungy prostě stárnou trochu jinak než ostatní značky. V průběhu let příliš nemění design ani funkce a lidé stále kupují i starší modely.

Podle krátkých rozhovorů, které jsem vedl s několika Korejci, se chování místních uživatelů mobilů nijak zvlášť neliší od používání mobilu u nás. Velmi rádi využívají textové zprávy, telefonování je až na druhém místě. Špatně je na tom wap a datové přenosy vůbec.

Operátoři podobně jako u nás nabízejí vlastní portály plné animací a vyzváněcích melodií. Cena je dokonce zhruba stejná – asi 0,75 eura, tedy přes dvacet korun za jednu vyzváněcí melodii. Připočíst ovšem musíte cenu datových přenosů. Ty jsou v Koreji výrazně dražší, protože dostatečně rychlý pevný internet je dostupný prakticky kdekoli. S datovými přenosy vyjde jedna vyzváněcí melodie asi na 2,5 až 3 eura (přibližně tedy 80 až 100 korun). To už Korejci nejsou ochotni akceptovat, protože jejich plat je jen mírně nad úrovní našich příjmů.

Počet lidí, kteří se v Koreji připojují přes mobil k internetu, se prý blíží téměř k nule (s výjimkou portálů s javovými hrami či obrázky). Když jsem se Korejců ptal na neomezený datový tarif typu Eurotel Data Nonstop, jen se zdvořile usmívali (to oni dělají prakticky pořád) a krčili rameny. Něco takového prostě k životu nepotřebují a asi nikdy potřebovat nebudou. Nepodařilo se mi zatím vyzkoumat, jaká je cena širokopásmového připojení pro domácnosti, v Soulu je ale několik internetových kaváren s internetem zcela zdarma.

Dnes budu mít k dispozici telefon určený pro místní sítě CDMA, který si budu moci důkladně osahat a prakticky vyzkoušet. Snad už zítra se tedy můžete těšit na osobní zkušenosti. Mezi tím alespoň jeden tip pro samostudium: korejský web Samsungu.

Diskuze (9) Další článek: Hlídači mobilních sítí: reportáž z dohledového centra

Témata článku: Samsung, Telefony, Korejský web, Telefon, Den


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39