Korejský deníček: továrna na Samsungy v Gumi

Na programu byl celodenní výlet do města Gumi, které je zajímavé především obrovskou průmyslovou zónou. Její součástí je továrna Samsungu - největší podnik pro výrobu mobilních telefonů na světě.
Korejský deníček: továrna na Samsungy v Gumi

Město Gumi má přibližně 360 tisíc obyvatel, je tedy asi stejně velké jako Brno. Ještě před deseti lety ale bylo velmi malé, šlo téměř o takovou vesnici. Vše se změnilo poté, co tehdejší prezident rozhodl o zřízení průmyslové zóny. V současné době se v této zóně nachází 691 firem, které dohormady zaměstnávají přes sedmdesát tisíc lidí. Nejvíc firem v průmyslové zóně má LG, cestou jsme míjeli několik továren s logem LG Phillips, které najdete i u nás, v Hranicích na Moravě.

Samsung je v Gumi zastoupen pěti firmami, které provozují celkem šest továren. Z nich dvě patří divizi Samsung Electronics, která mimo jiné vyrábí mobily. Zatímco první ze dvou uvedených továren se věnuje výrobě síťové infrastruktury, tiskáren a faxů, druhá je specializovaná na mobily všeho druhu, pevné disky a optická vlákna. Dohromady Samsung v Gumi zaměstnává 9 216 lidí, z toho je kupodivu většina žen. Mužů pracuje pro Samsung na všech pozicích jen 4 081, jejich věkový průměr je 25,4 let. Ženy jsou oproti tomu zastoupeny 5 135 zaměstnankyněmi, jejichž věkový průměr je 21,3 let.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Továrna Samsungu

Výroba mobilních telefonů probíhá pásovým způsobem. V továrně najdete 190 linek, které každý měsíc dohromady produkují přes pět miliónů telefonů pro sítě GSM, CDMA a TDMA. V současné době hodlá Samsung téměř zdvojnásobit výrobu na devět milionů mobilů měsíčně, k čemuž bude potřeba přijmout přes dva tisíce nových zaměstnanců.

Nejlepší mají vlajku

Firemní kultura je velmi odlišná od té evropských zvyklostí. Trochu mi připomínala doby komunismu. Zaměstnanci jsou rozděleni do malých týmů asi po dvaceti lidech, každý tým tvoří jedna směna pracující na určité lince. Na velké nástěnce jsou fotky všech týmů, u každé fotky graf sledující počet zlepšovacích návrhů, dotazů a připomínek, které tým v posledním roce podal. Tým, který dosáhne nejlepších výsledků podle  počtu vyrobených kusů a jejich kvalitě, získá na určitou dobu čestnou vlajku. Při příchodu do zaměstnání si ji může vyvěsit nad svou linkou. A věřte tomu, že to dělá.

Samotná práce je velmi ubíjející. Celý den zvedáte telefony, provedete jednoduchou operaci a zase je položíte. Sledoval jsem jednu korejskou slečnu: zvedla dva telefony (Samsung SGH-E700), zkontrolovala, zda u nich funguje fotoaparát (asi dva stisky tlačítek) a vyzvánění (nějaká divná kombinace tlačítek) a potom je položila zpět na pás. Pro zlepšení efektivity je dopravník opatřen značkami, na kterých musí telefony ležet.

Většina zaměstnanců navštěvuje po práci ještě vzdělávací kurzy, které jim společnost nabízí. Prací a aktivitami, které jsou s ní spojené, tak zaplní většinu dne. Plat se v závislosti na produktivitě práce a množství let odpracovaných u Samsungu pohybuje mezi osmnácti a dvaceti pěti miliony korejskými wony ročně. Měsíčně to podle aktuálního kurzu činí něco mezi 1 000 až 1 500 eury každý měsíc. To není špatné na české, ani korejské poměry.


Moje cesta do Koreje skončila a v době, kdy čtete tyto řádky, už letím domů. Podrobné informace o celé akci najdete v červnových Mobilitách, které vycházejí 3. června.
Diskuze (2) Další článek: Půl roku vězení za nahaté fotky z fotomobilu (přehled bleskovek)

Témata článku: Samsung, Továrna, Den, Phillips


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34