Koupí Oskar licenci na UMTS levněji než Eurotel a Paegas?

Dvě licence na sítě UMTS jsou již rozděleny. Zbývá ještě jedna, o kterou nikdo neprojevil v nedávno skončené aukci zájem. To ovšem neznamená, že jsou dveře pro případné zájemce uzavřeny, ČTÚ totiž předpokládá, že si ji časem stejně někdo koupí. Bude to Oskar?
Koupí Oskar licenci na UMTS levněji než Eurotel a Paegas?

V současné době má ČTÚ (Český telekomunikační úřad) dost práce s tím, aby dokončil rozdělení licencí Eurotelu a Paegasu, kteří za ni zaplatili 3,54 resp. 3,86 miliardy korun. Celkový výnos do státního rozpočtu tedy činil jen 7,4 miliardy oproti plánovaným dvaceti. Třetí licence je tedy stále volná a ČTÚ ji nabídne v budoucnu dalšímu zájemci; tím by klidně mohl být i Oskar, který ji v aukci za vyvolávací cenu 3,5 miliardy odmítnul.

Tip: Pokud nevíte, co je UMTS, přečtěte si náš vysvětlující článek, v němž popisujeme výhody a nevýhody této sítě oproti sítím GSM.

Alespoň 3,5 miliardy

Cena za třetí licenci však nemůže být nižší, než byla aukční vyvolávací cena, protože pak by oba operátoři mohli požadovat finanční kompenzaci; v tomto smyslu se vyjádřil i generální ředitel Paegasu Roland Mahler. Stejné stanovisko se dá rovněž očekávat i od Eurotelu. Není tedy příliš pravděpodobné, že by Oskar koupil licenci levněji než jeho konkurenti, na druhou stranu o ni nebude mít v případě stejné ceny, jako byla ta aukční, pravděpodobně zájem (jinak by nakoupil už nyní). V současné době se totiž zaměřuje zejména na splácení dluhů z rozvoje jeho sítě GSM - zde už mají konkurenti velký náskok a jejich sítě GSM dnes vydělávají.

Tip: Přečtěte si náš komentář výsledků aukce a dalšího postupu operátorů a ČTÚ.

Desítky zájemců? Kdepak asi jsou?

ČTÚ i ministr dopravy a spojů Schling přitom nedávno uvedli, že zájemců o licence na UMTS je dostatek. Proč se ale neukázali v aukci? Že by nechtěli dávat tolik peněz? ČTÚ si však nebude moci dovolit nabídnout licenci levněji ani jim, protože i v tomto případě by Eurotel a Paegas mohli požadovat již zmíněnou finanční náhradu. A představa, že bude vláda něco vracet, se mi zdá jako nesmyslná.

Co se ale stane, když se nakonec třetí licence neudá? Bude mít Oskar problémy, protože bude nabízet pouze běžné služby v sítích GSM nebo naopak bude nabízet nejvíce služeb, protože se bude soustředit pouze na jednu síť a ne na dvě? Zatím mohu těžko spekulovat, protože UMTS bude startovat nejdříve v roce 2005, přičemž pokryta budou jen největší města (pokrýt celou republiku by totiž některých zdrojů mohlo přijít operátora až na 35 miliard korun), kde lze očekávat nejvíce zákazníků ochotných rozhazovat peníze za mobilní video a rychlé připojení k Internetu. Mobilní terminály přitom budou totiž stát několik desítek tisíc korun a ani ceny za služby nebudou zrovna nízké (hovoří se o tisícových tarifech); návratnost celé investice do UMTS je tedy hodně vzdálená a poměrně nejistá.

Tip: Přečtěte si náš článek, který porovnává dvě konkureční technologie UMTS a EDGE. Ta druhá může fungovat i ve stávajících sítích GSM.

UMTS ano či ne?

Bohužel, udílení licencí na UMTS přišlo v Česku v ekonomicky naprosto nevhodné době. Zahraniční operátoři za licence zaplatili miliardy v tamních měnách, čímž se dostali do finančních problémů, akcie telekomunikačních firem neustále klesají a banky nechtějí telekomům půjčovat peníze jenom pro jejich krásné oči a jakési podivné zkratce UMTS. Nakonec tedy udělal Oskar možná dobře. Za pět let, kdy bude UMTS reálně využitelné pro běžné uživatele, se totiž může přihodit spousta věcí a prioritou operátora určitě není spokojený uživatel, který si posílá videa s kamarády, ale maximalizace zisku, stejně jako u jakéhokoliv podnikatele. A je jedno, zda to bude z kvalitních služeb v síti GSM nebo UMTS.

Na každý pád se dá budoucnost UMTS v Česku velmi špatně odhadnout. věřím tomu, že sítě GSM v době nástupu UMTS budou umět prakticky totéž, jako UMTS, takže i mezi GSM a UMTS bude panovat opravdu silná konkurence. A rovněž věřím tomu, že v sítích GSM budou srovnatelné služby levnější.

A jaký je váš názor na budoucnost UMTS?

 

 

Diskuze (14) Další článek: Vánoce, Vánoce přicházejí... i na MobilManii

Témata článku: Operátoři, Vodafone, Ostatní, O2, T-Mobile, EU, UMTS, Paegas, Oskar, Zákazník ochotný, Euro

Určitě si přečtěte