Kousek historie: mobily, co vám podstatně vylepší image

Hodně lidí si vybírá mobil proto, aby s ním mohli volat, psát textovky, wapovat, případně posílat e-maily. Existují ale i takoví uživatelé, především z řad něžného pohlaví, pro které je mobilní telefon také vkusným módním doplňkem.
Kousek historie: mobily, co vám podstatně vylepší image

Motorola - legenda pokračuje

Pravděpodobně nejelegantnější řadou mobilních telefonů byla řada Motorola StarTac, kterou později v Evropě nahradila ještě populárnější a, dle mého názoru, o něco hezčí V series. Koncept „mobilní pudřenky“ se ujal prakticky od prvního okamžiku. Co na tom, že telefon, jehož cena se u nás ve své době pohybovala okolo 40 tisíc Kč, téměř nic neuměl (nebo spíše nic, co by ho řadilo funkcemi do kategorie manažerských telefonů) a že měl malou výdrž baterie. Telefon se prostě líbil a velice rychle se na světových trzích rozšířil. První modely ale trpěly obrovským neduhem - ona revoluční koncepce vyklápějícího se sluchátka (StarTac) a později celého displeje (V36xx) vedla k tomu, že tento drobeček dříve nebo později končil v servisech pro přelámané kontakty.

Klepněte pro větší obrázek

Nicméně společnosti Motorola se povedlo celý problém vyřešit, a tak se novější Véčka již v servise příliš neohřála. Zatím posledním útokem na náš vkus a peněženky se pak stala Motorola V.66, která již konečně prolomila pověst krásného telefonu, který nic neumí. V.66 má vše, co by správný telefon měl mít, a to včetně GPRS - více se dozvíte v tomto článku.

Motorolyřady V mají však na svém kontě ještě jednu „V“ýjimečnost - verzi pro ty, kteří svůj telefon opravdu považují za módní doplněk. Motorola V.3688 zdobená diamanty a lemovaná 24karátovým zlatým pruhem s platinovým nápisem Motorola funkcemi a tvarem identická se svoji podstatně levnější sestřičkou. Cena této zakázkově vyráběné krasavice se pohybuje v řádu desítek tisíc dolarů (přesnou cenu bohužel neznáme, neboť se jedná o výrobu na zakázku).

Je libo oheň?

Motorola ale nebyla jediná, kdo přišel s „módním telefonem“. Další doslova legendu představila společnost Nokia v podobě své Nokie 8810 alias zapalovače. Do té doby nevidaně mrňavý a nevídaně bezanténový telefon byl doslova „pastvou pro oči“. Na první pohled působil a dodnes ještě stále působí impozantně a velice elegantně. A kde byl háček? Telefon měl velice špatný příjem signál, což bylo dáno pravděpodobně tím, že to byl první telefon s integrovanou anténou a tak u něj Nokia nedokázala správně odhadnout vysílací výkon. To z tohoto drobečka také udělalo „nejzdravější“ telefon v historii. 8810 měla ještě jeden neduh - její kovově lesklý povrch se co chvíli o něco upatlal, a tak jste ji museli stále otírat.

Klepněte pro větší obrázek

Jako nástupce zapalovače se objevila Nokia 8850, která byla o něco lehčí, přibližně stejně velká, ale designově poměrně dost upravená. Její kryt je ze slitiny hořčíku, což sice přispívá k menší náchylnosti k zamazání, ale podstatně to snižuje lesk. Nokia 8850 se dočkala ještě sestřičky 8890, která podporuje americké pásmo 1900 MHz. Jako takovou třešničku pak Nokia představila edici Nokii 8850 Gold, která představila starý dobrý známý telefon v nové zlaté barvě.

Roztomilý drobeček

Do poměrně vysoké společnosti se však dostal ještě jeden přístroj, jehož výrobce nepatří zrovna mezi značky proslulé v mobilních komunikacích, ale spíše se s ním setkáte v oblasti spotřební elektroniky. Ano, řeč je o firmě Sony a jejím CMD-Z5. „Zetpětka“ byla totiž při svém příchodu něčím, co velká část uživatelů hledala - pěkným telefonem, který něco uměl (a ve své době, asi tak před tři čtvrtě rokem, toho uměl dokonce nejvíce). Z5 má hned několik výhod - kromě elegantního vzhledu a miniaturních rozměrů nabízí také velice propracované a intuitivní ovládání. Z5 se tak stal miláčkem i té části mobilistů, kteří si s telefony a jejich ovládáním většinou moc nerozumí.

Když mobil, tak elegantní

Samozřejmě, že jsme do našeho článku nezařadili všechny mobilní telefony, jejichž vzhled by si to třeba zasloužil. Nicméně, výše uvedené přístroje patří opravdu mezi legendy. Není na nich ani tak zajímavá cenové kategorie, do které spadají, ale jejich design a vůbec celkový koncept. V series společnosti Motorola se snaží napodobit snad každý výrobce na světě, včetně Nokie a jejího J-phonu pro japonskou síť FOMA. Nokia 8810 pak dokázala ve své době šokovat svými rozměry a její vzhled ne nepodobný zapalovači, po kterém také dostala přezdívku, byl ve své době něčím nevídaným. A konečně Sony CMD-Z5, který se svou originální koncepcí zakrytí části displeje ukázal, že i malý telefon může mít velký displej a umět velké věci.

 

Témata článku: Historie, Nokia 8850, Sony CMD-Z5, Mobil, Kousek

Určitě si přečtěte

Mobilní revoluce není jen iPhone. Také Android už je s námi 10 let

Mobilní revoluce není jen iPhone. Také Android už je s námi 10 let

** V příštích dnech oslavíme 10 let od veřejné premiéry Androidu. ** Spoluutvářel to, co dnes považujeme za moderní smartphone... ** ...ale inspiraci iPhonem v počátcích popře jen těžko.

28.  10.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 10

Co je mechanismus z Antikythéry

Co je mechanismus z Antikythéry

22.  9.  2017 | VTM.cz

Mobilem v Česku voláme 26 let. Podívejte se, čím se tehdy volalo

Mobilem v Česku voláme 26 let. Podívejte se, čím se tehdy volalo

** Pro střední Čechy stačil jeden vysílač. ** První „mobil“ pendloval od zásuvky k zásuvce. ** Ze začátku si mohli zavolat pouze milionáři.

16.  9.  2017 | Kůžel Filip, Korb Kryštof | 26

Jak Apple iPhone za 10 let změnil svět

Jak Apple iPhone za 10 let změnil svět

** 9. ledna 2007 Steve Jobs představil první iPhone. Přesně před 10 lety ** Vyvolal pozdvižení. To ještě nikdo nevěděl, že tenhle mobil změní svět ** Provedeme vás dekádou evoluce a inovacemi jednotlivých modelů

12.  9.  2017 | Kůžel Filip, Miksa Martin | 161

První smartphone slaví 23 let. Některé jeho triky používáme dodnes

První smartphone slaví 23 let. Některé jeho triky používáme dodnes

** Uměl neuvěřitelné věci, nebyl drahý, přesto díru do světa neudělal ** Simon měl některé prvky, které dodnes používají moderní smartphony ** Začal se prodávat v létě 1994, tedy před 23 lety

22.  8.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 2