Kouzelný balíček: udělejte z Nokie pořádný MP3 přehrávač

Nokia včera představila zajímavý produkt: balíček Nokia Music Pack. Je určen především pro modely s operačním systémem Symbian a vylepšuje možnosti těchto telefonů v oblasti přehrávání hudby. Vyzkoušeli jsme ho na vlastní uši. Nokie se Symbianem jsou sice přehrávačem hudby standardně vybaveny, je však co zlepšovat.
Kouzelný balíček: udělejte z Nokie pořádný MP3 přehrávač

Není drát jako drát

Asi největším lákadlem na celém balíčku je redukce ze systémového konektoru na klasický jack 3,5 mm, který se používá u běžných sluchátek. Jedná se o již dříve představený adaptér s označením AD-15. K telefonu tak můžete připojit libovolná sluchátka a výrazně vylepšit zvukovou reprodukci. Poslech hudby standardními špuntovými sluchátky dodávanými s telefonem se stane nezáživným a nudným zážitkem pokud si jednou zkusíte některá kvalitní sluchátka z produkce ostřílených výrobců jako například Sennheiser nebo Koss. Ani nebudete věřit, že posloucháte svůj telefon, sluchátka dělají opravdu hodně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Záhadná krabička • a tohle v ní najdete

Připomeňme fakt, že se jedná o přibližně deseticentimetrový kabel zakončený patřičnými konektory. Ten pro sluchátka je nepříjemně veliký, přitom se běžně vyrábí jako malý váleček. Výrobce zřejmě chtěl větší plochu pro svoje logo.

Více si o sluchátkovém adaptéru AD-15 můžete přečíst v samostatné recenzi

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Redukce umožní k telefonu připojit jakákoli sluchátka

V balení pak ještě najdete další kabel, tentokrát opatřený konektorem jack 3,5 mm jako u běžných sluchátek a na druhé straně s konektory typu cinch. Signál ze svého telefonu tak můžete dostat například do svého domácího audiosystému a „empétrojky“ poslouchat pořádně nahlas. Potřebnými vstupními konektory Cinch jsou vybavena i některá autorádia.

Klepněte pro větší obrázek 
Tímto kabalem můžete telefon připojit k domácímu hi-fi systému nebo k autorádiu

V krabičce však nejsou jen kabely, najdete zde také paměťovou kartu RS-MMC s kapacitou 256 MB. Konkurence v podobě Sony Ericssonu W800i nebo nová Motorola Rokr nabízí dvojnásobek paměti, ale i na kartu z Music Packu se vejde hudby docela dost. Karta je dodávána s redukcí na plnou velikost MMC.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Paměťová karta RS-MMC s redukcí a USB čtečka

Pro rychlé přenášení dat je navíc přibalena malá USB čtečka paměťových karet. Ta je vskutku miniaturní a můžete do ní zasunou i samostatnou kartu RS-MMC bez redukce. V případě plné velikosti jen více vystupuje ven.

Zapomeňte na RealPlayer

Na paměťové kartě je přichystáno překvapení v podobě dvou aplikací – Music a Sensor. Program Sensor je určený ke komunikaci s ostatními mobilními zařízeními vybavenými bezdrátovou technologií Bluetooth. Můžete si tak posílat zprávy zdarma s uživateli v okruhu několika metrů (jediné využití mě napadá ve škole při písemce). Tato aplikace není nová a už jsme o ní psali dříve.

Novinkou je program Music, který má zefektivnit práci s hudebními soubory v telefonu. Standardní přehrávač RealPlayer je přece jen značně nešikovný. Uživatel musí hudbu řadit do seznamů a není možné prohlížet záznamy rozdělené například podle interpreta. Program Music je krok správným směrem a ovládání se přibližuje běžným MP3 přehrávačům.

 
Původní přehrávač RealPlayer • výběr hudebních souborů do seznamu skladeb • přehrávání

Z hlavní nabídky si můžete vybrat, zda chcete zobrazit seznam všech uložených skladeb, seznam interpretů nebo jejich alb. Struktura se vytváří podle ID3 tagů souborů, na paměťové kartě mohou být rozdělné ve složkách podle libosti. Po výběru stačí zvolit Přehrát a začne hrát celé album, není nutné vytvářet playlisty. Možnost tvorby seznamů oblíbených skladeb však samozřejmě zůstává zachována.

Nic není dokonalé, což už se stává u smarphonů Nokie takřka pravidlem, a tentokrát se nevyhnulo ani softwaru. Při výběru interpreta již nemůžete pokračovat ve výběru dále podle alb. Alba od všech interpretů jsou seřazena zvlášť.

   
Výběr hudby podle interpreta nebo alba • můžete i vyhledávat stejně jako v telefonním seznamu

 
Vlastní seznamy oblíbených skladeb • po nahrání nové hudby na kartu je nutné seznam aktualizovat • nápověda nechybí

Při přehrávání je možné samozřejmě přeskakovat skladby tam i zpět a rychle je přetáčet na obě strany. Seznam skladeb můžete nechat přehrávat náhodně nebo s opakováním. Možnost úpravy zvuku bohužel chybí, k dispozici je pouze regulace hlasitosti. Ještě více zamrzí absence informace o přehrávané skladbě na pohotovostním displeji při minimalizované aplikaci. RealPlayer přitom tuto užitečnou funkci nabízí.

 
RealPlayer na pozadí • program Music na pozadí

Překvapilo nás provázání programu s původním přehrávačem. Pokud v RealPlayeru otevřete nějaký hudební soubor, začne se přehrávat v prostředí aplikace Music. Po ukončení přehrávání se však ocitnete opět v RealPlayeru.

 
Přehrávání souborů v apikaci Music

V této souvislosti jsme narazili na jednu vlastnost. Chtěli jsme vyzkoušet původní RealPlayer, abychom mohli aplikace porovnat, a proto jsme program Music z telefonu odinstalovali. Pozor, zároveň se však vymaže z paměťové karty! Proto je dobré si obsah nové paměťové karty nejprve zálohovat, Nokia vám jistě nepošle aplikaci e-mailem znovu jako nám.

Kvalitněji, ale něco to stojí

Při porovnání obou přehrávačů jsme se v redakci shodli, že došlo ke zlepšení zvuku. Přestože jsme používali stále stejnou Nokii 6681, s novým přehrávačem Music byl zvuk plnější a přirozenější. Test jsme prováděli se sluchátky Sennheiser PX-100 a Koss Porta Pro. Kvalitativní rozdíl oproti poslechu s MP3 přehrávačem Apple iPod je jen minimální.

Co to bude stát? Sada bude k dostání za 1 790 Kč, což není málo. Nabízí se také otázka, zda se nevyplatí koupit jednotlivé součásti zvlášť. Samostatná paměťová karta RS-MMC s kapacitou 256 MB a podporou Dual Voltage vyjde v internetovém obchodě přibližně na 850 Kč. Samostatný kabel AD-15 by se měl prodávat přibližně za 400 Kč a pokud byste využili kabel s konektory Cinch, jistě jej seženete v jakémkoli obchodě s elektronikou za necelou stokorunu. Zbývá tedy 440 Kč na pokrytí nákladů na čtečku paměťových karet a aplikace Music.

Spolu s balíčkem Nokia Music Pack představil výrobce také již zavedený telefon 6630 v nové řadě Music Edition. Telefon se od běžného modelu bude lišit barvou krytu a také výbavou obohacenou o Music Pack. Více zde...

Klepněte pro větší obrázek Nokia 6630 Music Edition
Diskuze (13) Další článek: Symbian: kompletní přehled všech smartphonů u nás i ve světě

Témata článku: Nokia, Příslušenství, Nokia 6630, Balíček, Přehrávač


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34