Kouzelný design – Bosch 909 Dual S

Rozhodně budete středem pozornosti. Jestliže se tak nestane díky stříbrnému vzhledu a některým výtvarným detailům telefonu Bosch 909 Dual S, stačí stisknout jakékoli jeho tlačítko a displeji zalitému modrým světlem nikdo neodolá.
Rozhodně budete středem pozornosti. Jestliže se tak nestane díky stříbrnému vzhledu a některým výtvarným detailům telefonu Bosch 909 Dual S, stačí stisknout jakékoli jeho tlačítko a displeji zalitému modrým světlem nikdo neodolá.

Jenom trošku historie
Asi před rokem a půl se u nás objevil mobilní praotec s označením Bosch 908. Tehdy šlo o velice zajímavý přístroj. Jeho design sklízel pochvaly i kritiku, nebylo mu ale možné upřít osobitost a v mobilním pravěku byl rozhodně dobře vidět. Jako jeden z mála telefonů se mohl chlubit hardwarovým modemem, byl malý a nezvykle levný.

Leč přesto se našla místa, která si zasloužila dořešení. Největší bolístkou byla absence času a s ním souvisejících funkcí, také baterie by si zasloužily vylepšit. A proto Bosch přišel s novou verzi 909 Dual, která kromě podpory času byla také duální a také výdrž na baterie byla vyšší; přesto však stále podprůměrná. Pro neznalé oko byl Bosch 909 od svého předchůdce rozeznatelný jen světlejším povrchem.

Teď nastane guláš
Ačkoli testovaný telefon, který se rok po svém představení konečně dostal na trh, vypadá zcela jinak než dva předešlé modely, má téměř stejné označení. Až na nenápadné písmenko „S“ na konci. Když se proto dnes s někým budete bavit o mobilu Bosch 909, dejte pozor, abyste nemluvili o voze, zatímco druhý o ... Přesto lze krok německého výrobce pochopit. Odhlédnete-li od designu, jsou možnosti a funkce obou telefonů s označením 909 až na mikroskopické změny naprosto stejné a kdyby Bosch mobily pojmenoval jinak, možná by dnes čelil ještě větší kritice.

Nevadí, že je svůj
Abych držel napětí až do konce článku, ještě několik odstavců zapomenu na hlavní lákadlo telefonu a podívám se na funkce. Nechci opisovat recenzi předchůdce 909 Dual, kterou jsme zveřejnili v loňských Mobilitách číslo 10 a nyní ji najdete také na webu Mobilit, proto jen krátce.

Na Bosch 909 Dual (bez S) padaly velké výtky kvůli výdrži na baterie. Tehdy jsme ještě výdrž telefonů neměřili testem Mx a v subjektivním hodnocení se mobilu vedlo dost špatně. Ale ani Esko není možné příliš chválit – i když vydrželo devadesát minut testovacího hovoru, na pohotovostní dobu už moc nezbylo. Ukazateli stavu baterie se nedá moc věřit – jakmile zmizí jedna čárka ze čtyř, už se s telefonem nevydávejte na delší cestu, protože za nedlouho už budete potřebovat nabíječku.

Stejně jako design, i ovládání telefonu je osobité. Zvykl jsem si ale velice snadno a myslím si, že menu rozdělené do dvou částí (do méně a více používané) je velmi užitečné. Přes již zmíněný hardwarový modem se lze po dokoupení kabelu jednoduše připojit k Internetu.

Co všechno udělá pár modrých diod
Zatímco ze všech stran s výjimkou přední by se na nejnovější model dalo usuzovat jen podle drobných znaků, čelní plocha je zcela nová. Je z velké části pokryta stříbrným plechem a zdá se, že jde opravdu o kov a ne jen o postříbřený plast jako u mnohých jiných telefonů. Velice elegantní je mřížka sluchátka z jemného sítka (Bosch má mimochodem velice dobrý zvuk), oválná tlačítka, která mají ideální velikost a výborně se na nich píší textovky a korunu všemu nasadí displej. Rozměry má stejné jako předchůdci telefonu v řadě 90x, rovněž písmo je stejné, ale ta barva ... nemá konkurenci.

Rozpolcená osobnost
Bosch 909 Dual S je možné postavit do vitríny vedle skvostů typu Nokia 8850, Ericsson T28, Motorola V a rozhodně by mezi nimi nebyl outsiderem. Vypadá skvěle a když před ním bude cedulka s cenou, zdravý rozum by nemohl rozhodnou jinak než pro německou značku. Jenže design není vše a v možnostech Bosch na luxusní konkurenci ztrácí. Samozřejmě, že všechny základní funkce potřebné pro telefonování mobil zvládá, ale v této třídě to nestačí. Očekával bych třeba paměť v telefonu, vibrační vyzvánění, profily a skupiny volajících a těmito funkcemi Bosch nedisponuje.

Bosch 909 Dual S neoslňuje novými technologiemi. Je to však velmi dobrý přístroj a svým designem zaujme každého.

Tento článek byl napsán pro časopis Mobility

Diskuze (72) Další článek: Duální dvojče – Benefon Twin Dual SIM

Témata článku: Baterie, Design, Výdrž, Nokia 8850, Související funkce, Hardwarový modem, Velká část, Ideální velikost, Skupina volajících, Testovací hovor, Subjektivní hodnocení, Německá značka, Mobilní pravěk, Pohotovostní doba, Testovaný telefon, Nová technologie, Mobil, Bosch, Vibrační vyzvánění, Stříbrný plech, Esca, Stříbrný vzhled, Dobrý zvuk, Stejné označení, Neznalé oko

Určitě si přečtěte