Král je mrtev, ať žije král: iPAQ 5450 (recenze)

iPAQ 5450 je v současné době nejvybavenějším kapesním počítačem na platformě Pocket PC. Vedle špičkového technologického základu disponuje několika finesami, které bychom u konkurence hledali marně.
Král je mrtev, ať žije král: iPAQ 5450 (recenze)
Kapitoly článku

HP iPAQ 5450 můžeme v současné době označit za nejvybavenější kapesní počítač na platformě Pocket PC. Vedle dobrého procesorového a paměťového základu či technologií bezdrátového přenosu dat, disponuje iPAQ několika finesami, které bychom jen stěží hledali u konkurenčních PDA. iPAQ opět dokazuje, kdo vede trh s kapesními počítači Pocket PC.

Do pořádných rukou

Nový iPAQ se od svých předchůdců příliš nezměnil. Koncepce založená modelem 3630 zůstává zachována z důvodu kompatibility rozšiřujících kabátků – tzv. Jacketů. Co se rozměrů týče, nemůžeme iPAQ 5450 řadit mezi mrňouse, jako brášku iPAQ 1915. Myslím však, že to není na škodu. Typickými uživateli jsou: muž středních let vysokého postavení, který své PDA potřebuje ke správě času či kontaktů, ale také k reprezentaci. Druhou skupinu tvoří opět muži, tentokrát techničtí fandové, kteří naplno využijí všechny funkce iPAQu. První skupina se nespokojí s titěrným iPAQem 1915, který se ve velké ruce lehce ztratí, druhá skupina nepovažuje rozměry za prioritu.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
iPAQ v celé své kráse.

iPAQy vždy bývaly velmi reprezentativní. Může za to povedený design, použité materiály a v neposlední řadě kvalitní zpracování. Šasi je jako vždy vyvedeno ve stříbrné barvě, a jako vždy rádo uchovává otisky prstů. Použitý materiál má ještě jednu nevýhodu, klouže. Většina uživatelů však své PDA chrání plastovým či koženým pouzdrem, ve kterých je držení jistější. Matnou stříbrnou doplňují lesklá tlačítka a černá „vyboulenina“ v horní části.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
Srovnání iPAQu 5450 a iPAQu 1915: David proti Goliáši.

Dokolečka dokola

Přední straně dominuje jako vždy velký dotekový barevný displej. Jeho kvalitám se budeme podrobněji věnovat v další kapitole. Nad displejem je nepřehlédnutelná černá část s integrovaným reproduktorem, tlačítko pro zapnutí PDA a tři kontrolky. Ta vedle vypínače signalizuje režim nabíjení (oranžová) a upozorňuje na události (zelená). Na události můžete být upozorněni vedle diody či zvukového signálu i vibracemi. Na druhé straně jsou diody signalizující funkci Bluetooth (modrá) a WiFi (oranžová).

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
V černé části je integrován kvalitní reproduktor.

Pod displejem se nachází čtyři tlačítka: kalendář, kontakty, pošta a iTask. iTask je jednoduchá aplikace umožňující rychlé zavření všech nebo vybraných aplikací a rychlý přístup k důležitým položkám menu. Mezi tlačítky je pětisměrový D-PAD, jehož zpracování je výborné. Překlepy se nekonají. Nelze jej však ovládat perem a možná si jej nezamilují větší prsty. Pod ovladačem je drobná ploška. Jde o skener otisku prstů. Právě tato finesa je u kapesních počítačů novinkou (podrobněji v další kapitole).

Mikrofon má netypicky dva otvory: jeden na přední straně a druhý na spodní hraně. Společnost HP oznámila spolu s modelem 5450 další dva typy. Jedním z nich má být plnohodnotný komunikátor, o kterém však zatím není ani vidu, ani slechu. Otvor mikrofonu ve spodní části má zajistit kvalitnější snímání hlasu při telefonování s komunikátorem. Jde tedy o šetření nákladu, kdy se pro tři různé modely postaví jedna linka a mění se jen „vnitřnosti“.

Klepněte pro větší obrázek
Zpracování D-PADu je velmi dobré.

Spodní strana je na konektory bohatá: synchronizační dvaadvaceti pinový konektor, velký 100-pinový konektor pro připojení kabátku (Jacketu) a konečně konektor 3,5 mm Jack. Tento Jack však není obyčejným konektorem pro připojení linkového výstupu či sluchátek. K tomuto konektoru můžete připojit i externí mikrofon pro dosažení větší kvality nahrávky (další funkce, kterou u ostatních PDA nenajdete). Nechybí samozřejmě ani drobný otvor pro soft-reset.

Klepněte pro větší obrázek
Velký konektor pro připojení kabátku.

Levá hrana přístroje obsahuje zajímavé tlačítko rozdělené na dvě části. Dole je mínus, nahoře plus. První pohledy jsou rozpačité, tato tlačítka vnucují myšlenku, že je iPAQ 5450 komunikátorem. Opět důsledek universálnosti šasi. Stiskem kolébkového tlačítka uprostřed spustíte diktafon. Jsme ochuzeni o kolébkový ovladač pro příjemnější čtení eknih či dokumentů. Z mého pohledu je to škoda, HP však možná zjistilo, že cílovou skupinou nejsou náruživí čtenáři eknih.

Klepněte pro větší obrázek
Anténu nelze přehlédnout.

Horní strana je velmi zajímavá. Nepřehlédnutelná je malá anténa bezdrátové síťové karty. Nechybí rozšiřující slot SDIO, infraport se zvýšeným dosahem (tzv. CIR – Customer InfraRED, o tom opět později) a uložení ovládacího pera. Když na něj zatlačíte, trošku povyskočí.

Klepněte pro větší obrázek
V horní části je slot na SD karty.

Stylus je vcelku dlouhý, souměrný podle svislé osy a účelně rozšířený v místě držení. Ergonomie za jedna, design a nápaditost však za pět. Černý špalek z plastu, bez elegance, který reprezentativnosti celku moc nepřidá. Vždyť i mnohá levnější PDA (iPAQ 1915) disponují hezkými pery z kombinace plastu a kovové slitiny.

Klepněte pro větší obrázek
Pohodlný stylus, černá bez nápadu.

Velkou část zadní strany zaujímá vyměnitelný akumulátor typu Li-Pol o kapacitě 1250 mAh. Jestliže nebudete s výdrží PDA spokojeni, můžete zdroj energie vyměnit za druhý o dvojnásobné kapacitě. Pod baterií je další stopa, vedoucí k mylnému domnění, že jde o komunikátor. Je zde místo pro SIM kartu, a to dokonce s kontakty. Na internetu se objevují ohlasy jedinců, kterým se údajně podařilo s daty na SIM kartě pracovat. Drtivá většina uživatelů však shledala slot „mrtvým“.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana iPAQu. Pod baterií je "slot" na SIM kartu.

Zevnějšek iPAQu působí velmi dobrým dojmem. Kvalitní zpracování, použitý materiál, design. Větší rozměry zřejmě nebudou pro cílovou skupinu překážkou. V druhé kapitole zhodnotíme displej, výkon a technologie Bluetooth a WiFi.

Témata článku: Windows, Smartphony, Software pro mobily, MR, Ericsson T39m, Poklona, Malá anténa, Starý procesor, První skupina, Král, Nápaditost, Výborný kontrast


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15