Krize v Nokii: Jak to vidí MobilMania

Nokia musí udělat zásadní rozhodnutí. Zůstane na svých platformách, začne spolupracovat s konkurencí, nebo se nakonec vrátí k výrobě pneumatik?
Krize v Nokii: Jak to vidí MobilMania

Nokia na pátek ohlásila mimořádný strategický briefink. Na přetřes v Londýně přijdou neuspokojivé finanční výsledky, současná pozice Nokie na trhu a hlavně celková strategie společnosti. O závažnosti probíhající finské krize nás přesvědčil otevřený dopis ředitele Stephena Elopa adresovaný zaměstnancům. Celý mobilní svět nyní očekává, s čím vedení Nokie přijde, jaké změny ohlásí. Také u nás v MobilManii jsme oslovili několik kolegů, kteří mají nebo měli s mobily co do činění, aby si zkusili tipnout, kterým směrem se kolos jménem Nokia vydá.

Klepněte pro větší obrázek


David Polesný, šéfredaktor Živě.cz, dříve MobilMania.cz:

Symbian ani Ovi nepovažuju za dílo hodné roku 2011. A jsou to zjevně hlavní průšvihy Nokie, které z kdysi věhlasné značky z technologické špičky udělaly tuctového výrobce obyčejných mobilů. Dobré telefony přitom ještě vyrobit umí, potřebuje tedy jen systém a k němu navázané služby. A k tomu cíli teoreticky vedou tři cesty: MeeGo, Android nebo Windows Phone 7.

Platformě MeeGo už moc nevěřím. Nokia sice má sílu a prostředky na to, aby vybudovala vlastní systém i koncept služeb, podobně jako Apple. Ale to by se musel vývoj MeeGo radikálně urychlit a co nejdříve přinést zralý, vyspělý koncept. To ale jednoduše nejde, jak ukázal vývoj iOS nebo aktuálně Windows Phone 7. Navíc by to byl risk, protože se další nový systém vůbec nemusí uchytit. Na druhou stranu by se Nokia nemusela nikomu podřizovat a těžila by i z dostupných služeb.

Android by Nokii mohl pomoci, ale má i řadu nevýhod. To Windows Phone 7 nabízí větší příležitost. Nokia i Microsoft, to jsou dva molochy, které zaspaly a snaží se o nový nástup. Nokia umí hardware, Microsoft se naučil software. Jde to dohromady a vzájemně si mohou pomoci. Vidím to tedy na novou třídu high-end Nokií s Windows Phone 7, blízkou spolupráci s Microsoftem, udržování Symbianu ve střední třídě mobilů a v pozadí pokračování vývoje MeeGo.


Tomáš Doseděl, šéfredaktor časopisu Mobility:

Nový ředitel se ve firmě rozkoukal a teď je čas, aby přišel s nějakými názory. Pravděpodobně se nemusíme bát přestěhování Nokie do Křemíkového údolí, na to je přece jen příliš srostlá s finským ekosystémem. Na druhou stranu se možná dočkáme jiného operačního systému. Příklad Samsungu nebo HTC ukázal, že úspěšný výrobce může klidně ve svých modelech střídat více systémů. Pokud by Nokia ponechala svůj systém, např. zjednodušený Symbian, v mobilech střední a nižší třídy, a do těch špičkových instalovala Android (klidně s vlastním uživatelským prostředím připomínajícím Symbian), rozhodně by to dávalo smysl. Třeba už jen kvůli široké vývojářské základně.


Marek Lutonský, dříve šéfredaktor MobilMania.cz:

Představte si spojení Nokie s Applem, tedy s operačním systémem iOS, který používají iPhony. Vidím samozřejmě spoustu překážek a důvodů, proč tímto směrem ani nemyslet, ale současně i výhody.

  • Pro Nokii: ušetří hromadu eur za vývoj vlastního operačního systému; bude mít telefony s ovládáním o generaci lepším než dnes; uživatelé budou její systém milovat; otevře si vrátka k obrovskému množství aplikací; je dostatečně velká, aby si mohla vyskočit i na Steva Jobse a domluvit rozumné podmínky.
  • Pro Apple: výnosy z licencí z více než stovky milionů chytrých telefonů, které Nokia za rok prodá; podíl z aplikací stažených z App Store; podíl z hudby a dalšího obsahu v iTunes.

Jasně, jsou to myšlenky z říše snů. Jako nejpravděpodobnější možnost vidím, že Nokia v pátek nepředstaví žádné strategické partnerství a uslyšíme spíš jen o vnitřní reorganizaci, o nových směrech, na které se bude soustředit, a jak to teď bude všechno mnohem lepší a jiné než dřív. Na druhou stranu se zdá, že Stephen Elop se odhodlal skočit z ropné plošiny, tak nás třeba překvapí.


Jan Láska, redaktor MobilMania.cz:

Že vlak jménem Nokia zamrzl někde na půl cesty mezi osvědčeným finským přístupem a inovátorským pojetím moderních mobilních platforem, asi dnes už netřeba dokazovat. Už to nejsou jen nepodložené výkřiky těch škarohlídských novinářů-iphonistů a androidistů. Otevřený dopis Stephena Elopa zaměstnancům Nokie dal problémům konkrétní a značně zachmuřenou tvář. Krize v Nokii vrcholí. Dokáže ji ještě někdo zvrátit? Osobně tomu příliš nevěřím.

Elop jistě nebude mít problém „odvolat, co odvolal a slíbit, co slíbil“ jeho předchůdce Kallasvuo. Odříkaného chleba největší krajíc, říká se. Ale v této fázi už je lhostejné, jestli Nokia nakonec přistoupí na Android, domluví se s Microsoftem na použití Windows Phone 7, přistoupí na sci-fi dohodu s Applem, nastíněnou v předchozím příspěvku, nebo konečně představí už celý rok slibované MeeGo. Vždy bude začínat od píky. U dosud odmítaných systémů zaostává za značkami, které na hru „cizích“ platforem už dávno přistoupily, u vlastního MeeGo nemá pořádnou základnu vývojářů. Časem prověřený Symbian zatím nepřesvědčil, že by se mohl měřit s platformami „nové generace“.

Nokia na mě vždy působila jako sebevědomá a vyrovnaná firma. Jako k takové by se mi proto nejvíce hodila strategie vlastního ekosystému s využitím vlastních zdrojů (tedy něco, čím už dávno mělo být MeeGo spolu se službami Ovi). Takový luxus si však kdysi mrštná finská ještěrka dnes přerostlá v neohrabaného dinosaura, zdá se, nemůže nebo nechce dovolit. Tipuji proto sázku na užší spolupráci s Microsoftem, který má do určité míry v mobilním byznysu podobné postavení jako Nokia. Při své velikosti si ani jeden z nich nesmí dovolit usnout na vavřínech. Rozjíždět zastavený obrovský kolos dá totiž mnohem větší úsilí, než skočit vedle do malého vozíku a rozjet se s ním. A tím asi myslel Stephen ten skok do vod ledového oceánu. 


Kryštof Korb, NokiaMania.cz:

Já bych tady měl zastupovat toho skalního fanouška Nokie, když už nějaký ten rok vedu NokiaManii.cz. Ale nemyslete si, že díky tomu nevidím reálný pohled na situaci, ve které teď (ještě pořád) největší výrobce telefonů je. Nokia posledních pět let nebyla schopna vydat dostatečný „wow produkt“, který by rozvířil stojaté vody. To, myslím si, je hlavním problémem, protože produkty, ať už mluvíme o hardwaru nebo softwaru, má Nokia dobré, někdy i vynikající. Jenže začala mít problém je prodávat, což se jí za celou historii nikdy nepřihodilo – vždyť byla téměř synonymem pro mobilní telefon. 

A teď přišel Stephen Elop z Microsoftu a v Nokii se dějí věci, které se nikdy neděly. A tak nemluvme o Windows Phone 7 nebo Androidu. Zásadní je totiž to, že se razantně mění přístup, jaký v Nokii doposud byl. Samozřejmě, to, jak se mění, hraje také důležitou roli, ale hlavně, že se mění. Koneckonců jak se stejně dozvíme až zítra. Takže otázkou zůstává jen to, jestli se tak neděje příliš pozdě. Já, ač nerad, myslím, že ano.


Filip Kůžel, šéfredaktor MobilMania.cz

Nokia byla velmi tvrdohlavá v setrvávání na svých vlastních řešeních. Elopův dopis je ostrý, a tak očekávám i radikální řešení a změnu právě v tomto přístupu.

Světové agentury se předhání s informacemi o tom, jak Nokia už zastavila MeeGo. Jen přemýšlím, o čem bude v Barceloně mluvit Intel, druhá polovina projektu MeeGo. Také se hodně píše o spolupráci s Microsoftem. Věřím tomu. Myslím, že Microsoft a Nokia si ve svých současných situacích mohou hodně prospět. BlackBerry OS a iOS jsou rodinným zlatem svých výrobců, tudy cesta nepovede. Nikdo z mých kolegů nezmínil HP a webOS. Ten systém je skvělý a podpora ze strany Nokie by mu prospěla.

 

Tedy… Symbianu se Nokia nezbaví, jen půjde do levnějších pater. Co se pátečního překvapení týče, vsadím si na Windows Phones 7 a mým černým koněm je HP webOS.

 

Svou strategii odhalí Nokia zítra v 11 hodin, sledujte MobilManii.

Diskuze (170) Další článek: HP Pre3 a Veer: klasika a miniatura s duchem Palmu

Témata článku: Nokia, Kauzy, Průšvihy, MobilMania, Krize, Nový ředitel, Celý mobil, Mobil, Otevřený dopis


Určitě si přečtěte

Online přenos: Apple představil tři nové iPhony a Watch 4

Online přenos: Apple představil tři nové iPhony a Watch 4

** Čekáme tři nové iPhony navazující na loňský model X ** Víme o nich hodně. Má Apple v rukávu utajený trumf? ** Tim Cook vstoupí na pódium v 19:00

Filip Kůžel, Martin Miksa | 235

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 117

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

** Nova 3 je smartphone pro mladé a náročnější uživatele ** Obsahuje špičkovou výbavu, nešetřilo se skoro nikde ** Potěší hlavně baterie s dobrou výdrží a 3,5mm jack

Jan Láska | 22

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 14

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

** Mapy Googlu nabízí nespočet užitečných funkcí ** Vybrali jsme 24 těch méně známých a skrytých ** Využijete je na počítači i v mobilu

Computer časopis, Jiří Kuruc | 7