Krok za krokem: jak rozchodit Javu na Nokii 9210

Nová Nokia 9210i je nejen rychlejší, ale obsahuje také nativní podporu Javy. Tu ale můžete doinstalovat i do staršího komunikátoru, 9210. Není to sice úplně ono, ale funguje to. Chtělo to ale trošku pátrání...
Krok za krokem: jak rozchodit Javu na Nokii 9210
 

Nokia 9210 po naformátování paměti je jako holátko - všechno ji musíte naučit. Všechny programy, které potřebujete, najdete na webu Nokie. Je tam i speciální instalační soubor, který by měl přidat do systému podporu spouštění javových programů. Bohužel, ani po instalaci není možné tyto programy, které najdete např. na webu midlet.org spustit; nepřidá se nic do složky Extra, nic nového není ani v Ovládacích panelech. Soubory JAD sice jdou otevřít, nicméně se pouze ve webovém prohlížeči ukáže jejich obsah s popisem instalace. Toť vše.

Zapátral jsem tedy na webu forum.nokia.com, který je určen především vývojářům aplikací pro Nokie. Z tohoto důvodu je také zaheslovaný, tj. musíte si neprve vytvořit svůj účet. To většinu lidí odradí, přitom právě na tomto webu najdou majitelé Nokií tisíce zajímavých a důležitých informací. Mimo jiné zde najdete návod, jak spustit javové programy v Nokii 9210.

Existují celkem dva způsoby, jak toho docílit. Ten první je docela složitý a myslím, že i zbytečný. Dle zveřejněného návodu v sekci Documents/Java můžete javové programy překompilovat do souborů SIS, které pak normálně nainstalujete. Druhý, o mnoho pohodlnější postup, pak počítá s instalací „interpreta“ javových aplikací, programu MIDP UI, který zatím existuje pouze v betaverzi. Jde o běžný SIS soubor a najdete jej v sekci Java/Download. Po instalaci se přidá do složky Extra a po spuštění vypadá jako na obrázku, jen nejsou vidět žádné instalované Java prográmky.

Klepněte pro větší obrázek

Nyní potřebujete nějaké Java aplikace, na kterých si můžete funkčnost vyzkoušet. Běžte třeba na již zmíněný midlet.org a stáhněte si nějakou „generic“, tedy obecnou Java aplikaci. K dispozici jsou dva soubory, JAD a JAR, dle mého zkoumání stačí stáhnout jen JAR, malý archív, který obsahuje vlastní data programu. Tento soubor zkopírujte do komunikátoru a odklepnutím ve Správci souborů spusťte - aplikace se nainstaluje na kartu či do paměti, dle libosti. Poté se její ikona přidá do seznamu instalovaných aplikací v MIDP UI tak, jak to vidíte výše na obrázku. A můžete program vesele spustit.

Klepněte pro větší obrázek
Hra BrickCC, kterou najdete na midlet.org. Je opravdu velmi pomalá.

Klepněte pro větší obrázek
Podstatně rychlejší gameska na styl známého Pacmana.

Programy z midlet.org jsou určeny pro mobilní telefony, nemůžete tedy počítat s maximálním využitím grafických možností komunikátoru, půjde většinou o černobílé programy běžící v malých čtverečcích.

Diskuze (1) Další článek: Nový český web Sony Ericssonu radí uživatelům

Témata článku: Nokia, Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Krok

Určitě si přečtěte