Krok za krokem: jak rozchodit Javu na Nokii 9210

Nová Nokia 9210i je nejen rychlejší, ale obsahuje také nativní podporu Javy. Tu ale můžete doinstalovat i do staršího komunikátoru, 9210. Není to sice úplně ono, ale funguje to. Chtělo to ale trošku pátrání...

Nokia 9210 po naformátování paměti je jako holátko - všechno ji musíte naučit. Všechny programy, které potřebujete, najdete na webu Nokie. Je tam i speciální instalační soubor, který by měl přidat do systému podporu spouštění javových programů. Bohužel, ani po instalaci není možné tyto programy, které najdete např. na webu midlet.org spustit; nepřidá se nic do složky Extra, nic nového není ani v Ovládacích panelech. Soubory JAD sice jdou otevřít, nicméně se pouze ve webovém prohlížeči ukáže jejich obsah s popisem instalace. Toť vše.

Zapátral jsem tedy na webu forum.nokia.com, který je určen především vývojářům aplikací pro Nokie. Z tohoto důvodu je také zaheslovaný, tj. musíte si neprve vytvořit svůj účet. To většinu lidí odradí, přitom právě na tomto webu najdou majitelé Nokií tisíce zajímavých a důležitých informací. Mimo jiné zde najdete návod, jak spustit javové programy v Nokii 9210.

Existují celkem dva způsoby, jak toho docílit. Ten první je docela složitý a myslím, že i zbytečný. Dle zveřejněného návodu v sekci Documents/Java můžete javové programy překompilovat do souborů SIS, které pak normálně nainstalujete. Druhý, o mnoho pohodlnější postup, pak počítá s instalací „interpreta“ javových aplikací, programu MIDP UI, který zatím existuje pouze v betaverzi. Jde o běžný SIS soubor a najdete jej v sekci Java/Download. Po instalaci se přidá do složky Extra a po spuštění vypadá jako na obrázku, jen nejsou vidět žádné instalované Java prográmky.

Klepněte pro větší obrázek

Nyní potřebujete nějaké Java aplikace, na kterých si můžete funkčnost vyzkoušet. Běžte třeba na již zmíněný midlet.org a stáhněte si nějakou „generic“, tedy obecnou Java aplikaci. K dispozici jsou dva soubory, JAD a JAR, dle mého zkoumání stačí stáhnout jen JAR, malý archív, který obsahuje vlastní data programu. Tento soubor zkopírujte do komunikátoru a odklepnutím ve Správci souborů spusťte - aplikace se nainstaluje na kartu či do paměti, dle libosti. Poté se její ikona přidá do seznamu instalovaných aplikací v MIDP UI tak, jak to vidíte výše na obrázku. A můžete program vesele spustit.

Klepněte pro větší obrázek
Hra BrickCC, kterou najdete na midlet.org. Je opravdu velmi pomalá.

Klepněte pro větší obrázek
Podstatně rychlejší gameska na styl známého Pacmana.

Programy z midlet.org jsou určeny pro mobilní telefony, nemůžete tedy počítat s maximálním využitím grafických možností komunikátoru, půjde většinou o černobílé programy běžící v malých čtverečcích.

Váš názor Další článek: Vyjádření Paegasu ke včerejšímu výpadku

Témata článku: Nokia, Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Krok


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10