Kronika Symbianu: báje, pověsti i současnost

Symbian je absolutně nejpoužívanější operační systém chytrých telefonů. Jako každý jiný systém ale musel do dnešních dnů projít řadou vývojových verzí, z nichž každá mu přinesla něco nového. Víte, čím se liší současné Symbiany?
Kronika Symbianu: báje, pověsti i současnost

Bylo nebylo

Operační systém Symbian začal existovat pod původním jménem Epoc a používal se v mobilních zařízeních Psion. Své jméno si připsal až později v roce 1998, kdy se zformovala společnost Symbian. Korporace, která má své hlavní sídlo v Londýně, vznikla jako sdružení předních výrobců a dodavatelů mobilních technologií. Jejími původními vlastníky byli Ericsson, Nokia, Panasonic, Psion, Siemens a Sony Ericsson, přičemž zhruba třetinové podíly ve společnosti držela Nokia a Psion. Společnost Ericsson měla podíl přibližně 17% a zbytek se rozdělil mezi ostatní podílníky. Dnes je situace poněkud jiná. Největší slovo ve společnosti má Nokia s podílem 48%, za ní jsou pak ostatní podílníci. Ze skupiny zmizela společnost Psion.

Původní operační systém Epoc, ze kterého Symbian OS vznikl, byl do skupiny zařazen, rozvinut a přestavěn s ohledem na zpracování a přenos hlasu i dat. Operační systém Symbian je 32bitový víceúlohový operační systém, který je stejně jako jeho předchůdce napsán v objektově orientovaném programovacím jazyce C++. Je koncipován jako modulární tak, aby byl přenositelný mezi různými typy mobilních zařízení. 

Jak šel vývoj

První verze operačního systému Symbian byla uvolněna v roce 1999. Jednalo se o verzi 3, která se také zkráceně označuje jako v3. Používal ji např. Psion Series 5, jež je je na obrázku níže. Ve verzi 3 byla obsažena podpora základních kancelářských aplikací. Po verzi 3 by logicky měla následovat verze 4, která ale u Symbianu jaksi prošuměla, byla-li kdy vůbec nějaká.

Klepněte pro větší obrázek
Psion Series 5

Další v pořadí byla verze 5, která ale ještě nezaznamenala významnější vliv. Symbian v páté verzi používal např. Psion Series 5mx nebo Psion Revo. Oproti verzi 3 přinesla pátá verze operačního systému novinky v podobě podpory aplikací pro správu kontaktů, Media Server, práci se zprávami, podporu Javy a hlavně funkce pro telefonování. Po verzi 5 přišla ještě verze v5.1, kterou používal třeba zajímavý Ericsson R380.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Psion Series 5mx • Psion Revo • Ericsson R380

Průlomová šestka

Zásadní změny ve vývoji přinesla až verze 6.0, která byla představena v první polovině roku 2001. Rozšířila funkce telefonování přes GSM a nabídla také podporu wapu. Symbian ve verzi 6.0 používala Nokia 9210. Pro zpracování e-mailových zpráv přibyla podpora protokolů IMAP, POP3 a SMTP. Tato verze obsahovala také podporu bezpečnostních mechanismů jako HTTPS nebo SSL. Pro ukládání dat pak Symbian v6.0 nabízí souborový systém VFAT.

Těsně poté ve čtvrtém kvartále téhož roku byla představena vrze 6.1, která znamenala další průlom v používání operačního systému Symbian. Souviselo to s představením platformy pro mobilní telefony označované jako Series 60, kterou připravila Nokia na listopad 2001. Prvním představitelem této platformy byl legendární fotomobil Nokia 7650. Symbian v6.1 dodnes používá třeba originální Siemens SX1 nebo Nokia 3650. Na vrstvový model operačního systému Symbian verze 6.1 se můžete podívat na následujícím obrázku.

Klepněte pro větší obrázek
Vrstvový model Symbianu v6.1

Tmavě modrá vrstva představuje jádro, prostředky pro práci s paměťmi, paměťovými kartami a se souborovým systémem, a také procedury pro zabezpečení. Následující světle modrá vrstva představuje komunikační rozhraní, tedy třeba Bluetooth, infraport nebo wap. Žlutá vrstva nad ní zahrnuje aplikace a aplikační protokoly. Úplně nahoře je šedou barvou vrstva, která má na starosti např. převod formátů dat apod. Symbian verze v6.1 nabídl uživatelům datové přenosy prostřednictvím GPRS a dokázal využívat možnosti systému Bluetooth.

Další verze Symbianu, tentokrát už v pořadí sedmá, byla uvedena v první polovině roku 2002. Podporovala nové aplikační protokoly, např. hypertextový protokol HTTP, díky kterému mohl být do mobilních zařízení implementován internetový prohlížeč. Přibyla také synchronizační technologie SyncML. Na operačním systému Symbian v7.0 pracují například telefony Nokia 6600, 7610 nebo 6260. Z produkce Sony Ericssonu jsou to např mobilní telefony P800 a P900, přičemž tady ještě přichází ke slovu grafické prostředí UIQ.

Sedmá verze Symbianu se dočkala ještě jedné inovace, která se označuje jako v7.0s. Byla uvolněna ve čtvrtém čtvrtletí roku 2002. S toto verzí pracují např. komunikátory Nokia 9300 a 9500. Hlavní rozdíl spočívá ve změnách při práci s multimédii, a navíc je tady třeba i USB klient. Zatím poslední verzí Symbianů je v8.0, je použita v novém telefonu Nokia 6630. Asi nejvýznamnější rozdíl je podpora komunikace v sítích třetí generace se vším, co s tím souvisí. Důležité je poznamenat, že Symbian i přes poměrně pestrý výčet verzí počítá s zpětnou kompatibilitou.

Symbian má navrch

Díky Nokii, která se jako přední podílník Symbianu snaží telefony s tímto operačním systémem prosazovat a produkuje symbianové telefony jako na běžícím pásu, má tento systém mezi chytrými telefony drtivou převahu. Ostatní operační systémy za Symbianem co do podpory výrobců, množství aplikací a počtu uživatelů pokulhávají a jinak tomu asi v nejbližší době nebude.

Diskuze (16) Další článek: Zavádí Eurotel veřejné IP adresy u CDMA?

Témata článku: Ostatní, Nokia 3650, Nokia 6600, Nokia 6600 fold, Nokia 6600 slide, Nokia 6630, Nokia 7650, Nokia 9300, Siemens SX1, Hlavní sídlo, Pátá verze, Kronika, Psion Series, Současnost


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31