Které mobilní telefony se vyplatí?

Trh s mobilními telefony doznal během prázdninových měsíců výrazných změn. Je načase zhodnotit ceny novinek i starších modelů, jejichž ceny pod tlakem konkurence klesají na velmi příjemné hodnoty.
Které mobilní telefony se vyplatí?

Podobně jako prací prášek či tenisky, i mobilní telefon můžeme koupit výhodně či nevýhodně. Záleží na tom, co chcete. Preferujete-li mobil nabušený funkcemi za příjemnou cenu, jste na správném místě. Na následujících řádcích se podíváme na aktuální trh s mobilními telefony, omrkneme cenově zajímavé novinky (zejména SonyEricsson) a nezapomeneme i na starší modely, jejichž ceny se pod tlakem novinek snižují na velmi příjemné hodnoty.

Stejně jako v přehledu na jaře, i nyní si zvolíme tři cenové kategorie. Do pěti tisíc (nazval bych tuto kategorii low-end ale do této ceny se vlezou i přístroje, které si toto označení nezaslouží), od pěti do deseti tisíc a od deseti tisíc korun výše. Všechny ceny budou brány s DPH.

Výhodné koupě do pěti tisíc korun

Tato cenová kategorie je celkem nudná, mobilní telefony s výhodným poměrem cena/výkon sem většinou padají z vyšších kategorií. Cenově zajímavá novinka se nekoná.

Nokia 3310

Když se začala Nokia 3310 prodávat, mnozí ji považovali za kata slávy stařičké 5110. Co myslíte – povedlo se? Já myslím, že ano. Nokii 3310 (či 3330) vidíme opravdu na každém rohu a nesmíme se divit. Pro cílovou skupinu je ideální, a to díky kvalitní klávesnici, české T9, výměnným krytům a v neposlední řadě i povedeným hrám. V dnešní době jsou již téměř vyléčeny porodní bolístky s baterií či firmwarem. Vezmeme-li v potaz cenu kolísající kolem čtyř tisíc korun, myslím, že Nokii 3310 lze za výhodnou koupi označit.

Prodejci:

Alcatel OT 311

Alcatel OT 311 je mobilem pro každý den. Jednoduchý, malý a zároveň i elegantní (i když můj názor jistě nesdílí každý). Já vím – chybí hry, paměť na textovky a další vcelku důležité funkce, nenáročný uživatel však bude spokojený. Přístroj dostanete nejlevněji u Oskara – internetové obchody jsou vždy dražší.

Prodejci:

Nokia 5510

Do pěti tisíc korun se vlezla i druhá Nokie, která si zaslouží naši pozornost. Jde o kontroverzní model 5510 s plnohodnotnou klávesnicí a Mp3 přehrávačem. Pětpětdesítka mne i přes počáteční skepsi překvapila. Nutno podotknout, že plnohodnotná klávesnice nadchne spíše ty uživatele, kteří dobře znají rozmístění klasické klávesnice počítače a vědí, kam palec směřovat. Mp3 přehrávač se může hodit i když absence slotu pro rozšiřující karty je trochu omezující. Osobně si Nokii představuji jako ideální walkman pro cesty do školy a zpět či pro krátkou projížďku na kole. Mobilní telefon s Mp3 přehrávačem se však neuchytil, což dokazuje i rapidně se snižující cena. Nyní Nokii 5510 pořídíte za zhruba 4500 Kč, tedy cenu třetinovou oproti počátku prodeje. Tento pokles ceny je u Nokie dosud nevídaný.

Prodejci:

Cenové „omyly“ této kategorie

Cenová kategorie do pěti tisíc korun je celem nezáživná a novinek je poskrovnu. Jako nevýhodnou koupi se odvážím označit Twist Siemens A40 za 3 499 Kč - za podobný či mírně vyšší obnos lze pořídit lepší mobil.

Výhodné koupě od pěti do desíti tisíc korun

V této cenové kategorii je opravdu živo. O hemžení se postaral zejména SonyEricsson, a to nejen svými cenově velmi zajímavými novinkami. V této kategorii je i několik starších modelů, jejichž ceny byly ještě před několika měsíci i dvojnásobné. Začneme však novinkami od SonyEricsson.

SonyEricsson T200

SonyEricsson T200 je novinkou na našem trhu. Přístroj je svými funkcemi i vzhledem velmi podobný modelu T65. Umí datové přenosy GPRS i HSCSD, nabízí velkou paměť na čísla i textovky, modré podsvícení displeje, malé rozměry i hmotnost. Jeho cena je z trojice T65, R600s a T200 nejvyšší, změny ve funkcích jsou minimální. Úvodní cena je velmi příjemná a přístroj by se mohl objevit v předplacených sadách.

Podejci:

Ericsson R600s

Ericsson R600s je jedním z posledních modelů samotného Ericssonu, na který čekáme už několik měsíců. Přístroj je řazen do kategorie low-end, svými funkcemi však uspokojí i náročnějšího uživatele: velká paměť a vícepoložkový seznam, dobrý kalendář a v neposlední řadě datové přenosy GPRS. První uživatelé naříkají na klávesnici a celkově podprůměrnou úroveň dílenského zpracování. Cena je vzhledem k funkcím příjemná, před koupí však zvažte alternativy v podobě téměř stejně vybavených modelů Ericsson T65 či SonyEricsson T200.

Prodejci:

Ericsson T66

Ericsson T66 byl hodně kontroverzní mobilní telefon. Na Ericsson neobvykle nekvalitní podsvícení displeje, nepohodlná klávesnice i slabší funkční výbava nevyvážila miniaturní rozměry i hmotnost. Snad právě proto klesla jeho cena na polovinu – zpočátku stával přes patnáct tisíc. Nyní jde o zajímavou volbu – chcete-li stylový a hlavně miniaturní mobilní telefonek.

Prodejci:

Alcatel OT 511 a OT 512

S příchodem nového modelu OT 512 klesla i cena modelu staršího a méně vybaveného. Oba telefony nejsou nijak funkčně vyspělé, to však nebylo cílem výrobce. Jde o malé, lehké a stylové telefony s dobrou výdrží baterie a kvalitní klávesnicí. Za cenu mírně přesahující pět tisíc korun jde o dobrou koupi.

Prodejci:

  • OT 511: Cybex - 5 593 Kč
  • OT 511: Kasa - 5 290 Kč
  • OT 512: Kasa - 5 490Kč

Siemens ME45

Siemens ME45 je zajímavý mobil. Jde o funkčně velmi vydařenou S45 oblečenou do odolnějšího kabátku. Díky této změně se podstatného zlepšení dočkala i klávesnice. Z hlavních funkcí jmenujme rychlé datové přenosy GPRS, vícepoložkový seznam, hlasový záznamník a další. „Hrubou sílu funkcí“ doplňuje nespočet drobností, které zpříjemní každodenní používání. Za cenu necelých osmi tisíc korun jde o velmi dobrou koupi.

Prodejci:

Cenové „omyly“ této kategorie

Nevýhodné koupě nabízí zejména operátoři se svými předplacenkami. Eurotel i T-Mobile nereagují na podstatně sníženou cenu Alcatelu OT 511 a svou předplacenku stále nabízí za vysokou cenu 6852 Kč (Go) a 7499 Kč (Twist). Go sada s Nokii 3510 stojí 9496 Kč - na internetových obchodech je tato Nokie neblokovaná k mání za cenu o několik tisíc nižší. U Twistu je zase drahá Nokie 3410 - 7999 Kč je částka opět o několik tisíc vyšší, než samostatného odblokovaného mobilu.

Výhodné koupě od deseti tisíc výš

V této cenové kategorii se výrazných propadů cen nedočkáváme. Všechny telefony stojí přesně tolik, kolik se očekává a pád cen je jen velmi pozvolný.

Siemens SL45i

Původní Siemens SL45 ve své době zaujal representativním designem a hlavně vestavěným Mp3 přehrávačem na paměťové karty. Inovovaný model s přidaným íčkem značí přítomnost podpory mobilní Javy. Siemensu SL45i tak k dokonalosti chybí snad jen datové přenosy GPRS a modrozub. Cena je však velmi příjemná a chcete-li mobil líbivého vzhledu s Mp3 přehrávačem, může být SL45i pro vás ideální.

Prodejci:

Nokia 6510

Nokia 6510 je určena rovnou dvěma skupinám zákazníků: těm, co chtějí malý a velmi hezký mobil, a také těm, kteří chtějí manažerské funkce. Šestpětdesítka je opravdový prcek – ergonomie tedy musí ustoupit. Funkčně je telefon nadprůměrný: Datové přenosy GPRS i HSCSD, vícepoložkový seznam, velká paměť či časově nastavitelné profily. Cena klesla z necelých šestnácti tisíc na zhruba jedenáct tisíc. Mějte na paměti, že jde o Nokii starou necelý půlrok.

Prodejci:

Cenové „omyly“ této kategorie

Trošku nevyrovnaná je cena slabšího modelu Siemens SL42, který je jen o pár stokorun levnější, než SL45i, který má větší paměťovou kartu a hlavně Javu. Připlaťte si. V cenících nám také stále straší staré Nokie 8850 (8890) za zhruba dvanáct tisíc korun-cena opravdu vysoká.

Celkový vývoj?

Vývoj našeho „mobilního trhu“ je uspokojivý. Starší, byť funkčně vybavené novinky, jsou levnější, a tak se i do těch nejnižších kategorií dostávají manažerské funkce. Zároveň jsou i z těch nejnižších cenových kategorií vytláčeny takové přežitky, jako Ni-MH baterie či absence některých funkcí. Jedině my - zákazníci - na tomto vývoji vyděláme.

Znáte ještě nějaký cenově zajímavý mobil? Podělte se s ostatními čtenáři v diskusním fóru.

Diskuze (71) Další článek: Letní lásky, další kolo Oskarnevalu, hrajte o Nokii 8310

Témata článku: Telefony, Ericsson T65, Ericsson T66, Nokia 3310, Nokia 5510, Nokia 6510, Siemens A40, Siemens ME45, Siemens SL42, Siemens SL45, Siemens SL45i, Telefon, Cenová kategorie, Mobil, Prací prášek, Mobilní telefon


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34