Které mobilní telefony se vyplatí?

Trh s mobilními telefony doznal během prázdninových měsíců výrazných změn. Je načase zhodnotit ceny novinek i starších modelů, jejichž ceny pod tlakem konkurence klesají na velmi příjemné hodnoty.
Které mobilní telefony se vyplatí?

Podobně jako prací prášek či tenisky, i mobilní telefon můžeme koupit výhodně či nevýhodně. Záleží na tom, co chcete. Preferujete-li mobil nabušený funkcemi za příjemnou cenu, jste na správném místě. Na následujících řádcích se podíváme na aktuální trh s mobilními telefony, omrkneme cenově zajímavé novinky (zejména SonyEricsson) a nezapomeneme i na starší modely, jejichž ceny se pod tlakem novinek snižují na velmi příjemné hodnoty.

Stejně jako v přehledu na jaře, i nyní si zvolíme tři cenové kategorie. Do pěti tisíc (nazval bych tuto kategorii low-end ale do této ceny se vlezou i přístroje, které si toto označení nezaslouží), od pěti do deseti tisíc a od deseti tisíc korun výše. Všechny ceny budou brány s DPH.

Výhodné koupě do pěti tisíc korun

Tato cenová kategorie je celkem nudná, mobilní telefony s výhodným poměrem cena/výkon sem většinou padají z vyšších kategorií. Cenově zajímavá novinka se nekoná.

Nokia 3310

Když se začala Nokia 3310 prodávat, mnozí ji považovali za kata slávy stařičké 5110. Co myslíte – povedlo se? Já myslím, že ano. Nokii 3310 (či 3330) vidíme opravdu na každém rohu a nesmíme se divit. Pro cílovou skupinu je ideální, a to díky kvalitní klávesnici, české T9, výměnným krytům a v neposlední řadě i povedeným hrám. V dnešní době jsou již téměř vyléčeny porodní bolístky s baterií či firmwarem. Vezmeme-li v potaz cenu kolísající kolem čtyř tisíc korun, myslím, že Nokii 3310 lze za výhodnou koupi označit.

Prodejci:

Alcatel OT 311

Alcatel OT 311 je mobilem pro každý den. Jednoduchý, malý a zároveň i elegantní (i když můj názor jistě nesdílí každý). Já vím – chybí hry, paměť na textovky a další vcelku důležité funkce, nenáročný uživatel však bude spokojený. Přístroj dostanete nejlevněji u Oskara – internetové obchody jsou vždy dražší.

Prodejci:

Nokia 5510

Do pěti tisíc korun se vlezla i druhá Nokie, která si zaslouží naši pozornost. Jde o kontroverzní model 5510 s plnohodnotnou klávesnicí a Mp3 přehrávačem. Pětpětdesítka mne i přes počáteční skepsi překvapila. Nutno podotknout, že plnohodnotná klávesnice nadchne spíše ty uživatele, kteří dobře znají rozmístění klasické klávesnice počítače a vědí, kam palec směřovat. Mp3 přehrávač se může hodit i když absence slotu pro rozšiřující karty je trochu omezující. Osobně si Nokii představuji jako ideální walkman pro cesty do školy a zpět či pro krátkou projížďku na kole. Mobilní telefon s Mp3 přehrávačem se však neuchytil, což dokazuje i rapidně se snižující cena. Nyní Nokii 5510 pořídíte za zhruba 4500 Kč, tedy cenu třetinovou oproti počátku prodeje. Tento pokles ceny je u Nokie dosud nevídaný.

Prodejci:

Cenové „omyly“ této kategorie

Cenová kategorie do pěti tisíc korun je celem nezáživná a novinek je poskrovnu. Jako nevýhodnou koupi se odvážím označit Twist Siemens A40 za 3 499 Kč - za podobný či mírně vyšší obnos lze pořídit lepší mobil.

Výhodné koupě od pěti do desíti tisíc korun

V této cenové kategorii je opravdu živo. O hemžení se postaral zejména SonyEricsson, a to nejen svými cenově velmi zajímavými novinkami. V této kategorii je i několik starších modelů, jejichž ceny byly ještě před několika měsíci i dvojnásobné. Začneme však novinkami od SonyEricsson.

SonyEricsson T200

SonyEricsson T200 je novinkou na našem trhu. Přístroj je svými funkcemi i vzhledem velmi podobný modelu T65. Umí datové přenosy GPRS i HSCSD, nabízí velkou paměť na čísla i textovky, modré podsvícení displeje, malé rozměry i hmotnost. Jeho cena je z trojice T65, R600s a T200 nejvyšší, změny ve funkcích jsou minimální. Úvodní cena je velmi příjemná a přístroj by se mohl objevit v předplacených sadách.

Podejci:

Ericsson R600s

Ericsson R600s je jedním z posledních modelů samotného Ericssonu, na který čekáme už několik měsíců. Přístroj je řazen do kategorie low-end, svými funkcemi však uspokojí i náročnějšího uživatele: velká paměť a vícepoložkový seznam, dobrý kalendář a v neposlední řadě datové přenosy GPRS. První uživatelé naříkají na klávesnici a celkově podprůměrnou úroveň dílenského zpracování. Cena je vzhledem k funkcím příjemná, před koupí však zvažte alternativy v podobě téměř stejně vybavených modelů Ericsson T65 či SonyEricsson T200.

Prodejci:

Ericsson T66

Ericsson T66 byl hodně kontroverzní mobilní telefon. Na Ericsson neobvykle nekvalitní podsvícení displeje, nepohodlná klávesnice i slabší funkční výbava nevyvážila miniaturní rozměry i hmotnost. Snad právě proto klesla jeho cena na polovinu – zpočátku stával přes patnáct tisíc. Nyní jde o zajímavou volbu – chcete-li stylový a hlavně miniaturní mobilní telefonek.

Prodejci:

Alcatel OT 511 a OT 512

S příchodem nového modelu OT 512 klesla i cena modelu staršího a méně vybaveného. Oba telefony nejsou nijak funkčně vyspělé, to však nebylo cílem výrobce. Jde o malé, lehké a stylové telefony s dobrou výdrží baterie a kvalitní klávesnicí. Za cenu mírně přesahující pět tisíc korun jde o dobrou koupi.

Prodejci:

 • OT 511: Cybex - 5 593 Kč
 • OT 511: Kasa - 5 290 Kč
 • OT 512: Kasa - 5 490Kč

Siemens ME45

Siemens ME45 je zajímavý mobil. Jde o funkčně velmi vydařenou S45 oblečenou do odolnějšího kabátku. Díky této změně se podstatného zlepšení dočkala i klávesnice. Z hlavních funkcí jmenujme rychlé datové přenosy GPRS, vícepoložkový seznam, hlasový záznamník a další. „Hrubou sílu funkcí“ doplňuje nespočet drobností, které zpříjemní každodenní používání. Za cenu necelých osmi tisíc korun jde o velmi dobrou koupi.

Prodejci:

Cenové „omyly“ této kategorie

Nevýhodné koupě nabízí zejména operátoři se svými předplacenkami. Eurotel i T-Mobile nereagují na podstatně sníženou cenu Alcatelu OT 511 a svou předplacenku stále nabízí za vysokou cenu 6852 Kč (Go) a 7499 Kč (Twist). Go sada s Nokii 3510 stojí 9496 Kč - na internetových obchodech je tato Nokie neblokovaná k mání za cenu o několik tisíc nižší. U Twistu je zase drahá Nokie 3410 - 7999 Kč je částka opět o několik tisíc vyšší, než samostatného odblokovaného mobilu.

Výhodné koupě od deseti tisíc výš

V této cenové kategorii se výrazných propadů cen nedočkáváme. Všechny telefony stojí přesně tolik, kolik se očekává a pád cen je jen velmi pozvolný.

Siemens SL45i

Původní Siemens SL45 ve své době zaujal representativním designem a hlavně vestavěným Mp3 přehrávačem na paměťové karty. Inovovaný model s přidaným íčkem značí přítomnost podpory mobilní Javy. Siemensu SL45i tak k dokonalosti chybí snad jen datové přenosy GPRS a modrozub. Cena je však velmi příjemná a chcete-li mobil líbivého vzhledu s Mp3 přehrávačem, může být SL45i pro vás ideální.

Prodejci:

Nokia 6510

Nokia 6510 je určena rovnou dvěma skupinám zákazníků: těm, co chtějí malý a velmi hezký mobil, a také těm, kteří chtějí manažerské funkce. Šestpětdesítka je opravdový prcek – ergonomie tedy musí ustoupit. Funkčně je telefon nadprůměrný: Datové přenosy GPRS i HSCSD, vícepoložkový seznam, velká paměť či časově nastavitelné profily. Cena klesla z necelých šestnácti tisíc na zhruba jedenáct tisíc. Mějte na paměti, že jde o Nokii starou necelý půlrok.

Prodejci:

Cenové „omyly“ této kategorie

Trošku nevyrovnaná je cena slabšího modelu Siemens SL42, který je jen o pár stokorun levnější, než SL45i, který má větší paměťovou kartu a hlavně Javu. Připlaťte si. V cenících nám také stále straší staré Nokie 8850 (8890) za zhruba dvanáct tisíc korun-cena opravdu vysoká.

Celkový vývoj?

Vývoj našeho „mobilního trhu“ je uspokojivý. Starší, byť funkčně vybavené novinky, jsou levnější, a tak se i do těch nejnižších kategorií dostávají manažerské funkce. Zároveň jsou i z těch nejnižších cenových kategorií vytláčeny takové přežitky, jako Ni-MH baterie či absence některých funkcí. Jedině my - zákazníci - na tomto vývoji vyděláme.

Znáte ještě nějaký cenově zajímavý mobil? Podělte se s ostatními čtenáři v diskusním fóru.

Témata článku: Telefony, Ericsson T65, Ericsson T66, Nokia 3310, Nokia 5510, Nokia 6510, Siemens A40, Siemens ME45, Siemens SL42, Siemens SL45, Siemens SL45i

71 komentářů

Nejnovější komentáře

 • MIK 6. 9. 2002 19:48:49
  http://freemobil.webpark.cz
 • H.d.m. 5. 9. 2002 15:30:33

  Alcatel je vergl, je to skaredy mobil a krom hands-free ma stejne...

 • hanako 5. 9. 2002 15:16:05

  Jo, taky jsem to tam viděla. Jenom se tomu vcelku divím, protože ten...

Určitě si přečtěte

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

** Nenápadný navenek, povedený uvnitř ** Lenovo Moto G5 potěší výbavou, ale hlavně čistým Androidem ** Díky speciální úpravě přežije déšť i polití

Včera | Miksa Martin | 14

Xiaomi Mi 5X: Foťák s optickým zoomem i pro střední třídu

Xiaomi Mi 5X: Foťák s optickým zoomem i pro střední třídu

** Xiaomi dostává optický zoom i do vyšší střední třídy ** Smartphone nabízí skvělý poměr výkonu a ceny ** LTE v pásmu 800 MHz zatím chybí

26.  7.  2017 | Miksa Martin | 5

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

** Asus Zenfone AR vás přenese do rozšířené i virtuální reality ** Nekompromisní výbava uspokojí i ty nejnáročnějí uživatele ** Celkový dojem kazí jen vyšší cena

23.  7.  2017 | Miksa Martin | 4

360° kamerky se stanou běžnou součástí smartphonů. První modely už se prodávají

360° kamerky se stanou běžnou součástí smartphonů. První modely už se prodávají

** Dnes pro natáčení VR obsahu používáme samostatné 360° kamerky ** ProTruly a HT Optical ji implementovali do telefonu ** Během pár let by mohly být běžnou součátí telefonů

18.  7.  2017 | Miksa Martin | 9

Vernee Thor E: Přepněte na černobílou a vydrží tři dny

Vernee Thor E: Přepněte na černobílou a vydrží tři dny

** Za 3 500 Kč se chlubí třídenní výdrží ** Dosáhne na ni díky 5 020 mAh akumulátoru a Endurance módu ** Chcete ale používat Android bez barev?

15.  7.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan, Miksa Martin | 23


komerční sdělení

Komerční sdělení