Který operátor má nejvýhodnější GPRS?

Od včerejška již nabízejí datové přenosy GPRS všichni naši mobilní operátoři. Připravili jsme proto přehled jejich nabídek, které jsme doplnili o několik přehledných grafů. Chcete vědět, co je GPRS a kdo ho má nejlevnější?
Který operátor má nejvýhodnější GPRS?

Tak a máme to komplet. Každý z našich operátorů již má GPRS ve své síti, takže každý majitel paušálních programů již může vesele datovat a wapovat. Na předplacených kartách zatím neumí wapovat ani datovat Oskar, Eurotel pouze wapuje a Paegas kromě wapování nabízí možnost připojit se přes Internet na jeho firemní stránky (Click). Lze očekávat, že GPRS data na Go budou k dispozici velmi brzy, na Oskartě pak do konce roku. Ale dost obecných keců, jdeme dále.

Poznámka: Srovnávat GPRS na předplacených kartách v tomto článku nebudeme, protože jsme to již udělali dříve.

Každý operátor nabízí pro paušály dva cenové programy. První má vždy dražší poplatky za WAP a data, ale nemusíte platit měsíční poplatek. Tyto programy se jmenují:

  • Paegas GPRS Basic,
  • Eurotel GPRS WAP
  • a Oskar Basic.

Druhý program nabízí lepší ceny, ale už musíte měsíčně platit částku lehce převyšující 200 korun. Jména jsou:

  • Paegas GPRS Pro,
  • Eurotel GPRS Data
  • a Oskar Standard.

Oskar nabízí ještě tarif Business, který má stejné ceny jako Standard, ovšem už nemusíte platit paušál; je dostupný ale jen pro firemní zákazníky.

A nyní už přehled cen:

Služba Paegas GPRS Basic Paegas GPRS Pro Eurotel GPRS WAP Eurotel GPRS Data Oskar Basic Oskar Standard
Měsíční paušál (Kč) - 209 - 205 - 205
Volná data (kB) - - - - - 1024
Cena WAP (za kB v Kč) 0,525 0,32 0,525 0,42 0,42 0,32
Cena Internet (za kB v Kč) 0,525 0,032 0,525 0,032 0,42 0,026
Cena za připojení na stránky operátora (za kB v Kč) zdarma zdarma 0,525 0,032 0,42 0,026

Všechny ceny jsou uvedeny včetně DPH.

Abyste si udělali lepší přehled, kolik zaplatíte s jednotlivými operátory a jejich programy za Internet a WAP, udělali jsme velmi jednoduché a přehledné grafy. U Internetu jsme porovnávali cenu za 10 MB dat, což může být běžná dvouhodinová seance, u WAPu pak stažení 1 MB; to už budete nahánět podstatně déle.

Nejprve data se základními programy: 

Klepněte pro větší obrázek

Tento graf je pouze teoretický, protože nepředpokládáme, že by někdo využíval základní tarif pro připojení k Internetu - hodí se jen na wapování. Internet je příliš drahý.

Následuje graf datování s dražším tarifem:

Klepněte pro větší obrázek

Zde je už cena za data lepší, ale stále dost vysoká. I když Oskar jednoznačně vede (započítán je i 1 MB zdarma), dial-up stále nenahradí.

Wapování se základním programem:

Klepněte pro větší obrázek

Výhoda Oskara je evidentní, stejně jako v následujícím případě, wapování s dražším tarifem:

Klepněte pro větší obrázek

Zde má Oskar výhodu, protože platíte jen základní paušál, protože výhodu 1 MB zdarma využijete je i zde.

Nejvýhodnějším operátorem co se GPRS týče je tedy Oskar, který nyní navíc nabízí do konce dubna jeden kB za halíř, 1 MB zdarma a nulový poplatek. A to je nabídka, která teprve nemá konkurenci.


Pokud víte, co je GPRS, můžete zbytek článku klidně přeskočit. Je určen pouze mobilním začátečníkům.

Co je GPRS?

Technologie GPRS jsou paketové datové přenosy, kdy neplatíte za čas strávený připojením, ale za přenesená data. Pokud při wapování nebo internetování přenesete třeba 20 kB dat, zaplatíte pouze a jen těchto 20 kB, nikoliv tu hodinu, co jste byli připojeni. Výhoda je evidentní a GPRS se hodí pro čtení článků, e-mailů apod. Pro rychlé klikání už ale ekonomické není - je to logické. Docela podrobný článek o GPRS jsme zveřejnili již koncem roku 2000, kdy GPRS spustil Eurotel. Zajímají-li vás podrobnosti o této technologii, můžete se nás ptát v diskusi. 

Další zajímavé články na MobilManii o GPRS:

Jak nastavit GPRS?

Protože si jsme vědomi toho, že nastavit GPRS na mobilu není zrovna jednoduché, připravili jsme pro vás sérii článků, které nadete v sekci Profi. Zde jsou články, jak nastavit GPRS na kapesních počítačích s Windows CE, PocketPC, PalmOS a Epoc, dále na stolních počítačích s Windows 98, XP a Linuxem. Budete-li mít s GPRS problémy, neváhejte, a napište do diskuse k tomuto článku, případně ke zmíněným článkům uvedených v rubrice Profi. Pomoc můžete rovněž najít na adrese www.gprsforum.cz; i když jde o web Oskara, třicítka technoidů má dost zkušeností, které se vám budou hodit i u ostatních operátorů.

Diskuze (31) Další článek: Rozhovor Motorola: „Odblokování je poškozování autorských práv!“

Témata článku: Operátoři, Vodafone, O2, T-Mobile, Ostatní, Následující případ, GPRS, Operátor

Určitě si přečtěte