Kvalitní čtyřproudová dálnice skoro bez aut. Tak vypadají mobilní datové sítě v ČR

  • Máme nejlepší LTE sítě, nebo jsou nejlepší proto, že jsou prázdné?
  • 1,4 milionu Estonců prodatuje stejný objem jako 10,4 milionu Čechů
  • Drahá data = nízká spotřeba? Nebo jsme prostě národ „wifinářů“?
Kvalitní čtyřproudová dálnice skoro bez aut. Tak vypadají mobilní datové sítě v ČR

Máme nejlepší sítě v Evropě, hlásají v posledních měsících operátoři a možná mají pravdu. Kdo ví, skoro nikdo je totiž nepoužívá. To je samozřejmě přehnané, jen je prostě využíváme „vocamcaď pocamcaď“. Čili odbavit to nejdůležitější, prolistovat Facebook, vyřídit pár nejdůležitějších mailů a rychle sjet z mobilní datové dálnice na nejbližším Wi-Fi exitu.

Nebo to snad máte jinak? Statistika říká, že v globále máme hodně nízkou spotřebu, že si vystačíme s málem. A příčina? Možná jen nehodláme platit nekřesťanské peníze za něco, co jsme roky používali zdarma (internet přes Wi-Fi), protože 3G prakticky neexistovalo a jiná možnost nebyla. Tak či onak, co do objemu přenesených dat jsme na chvostu Evropy, uvádí Tefficient.

Výrazně hůř jsou na tom statisticky jen na Islandu (ale pozor, to jen proto, že je jich málo), Estonsko, Maďarsko a Belgie jsou na tom skoro stejně bídně jako my a de facto se tak dělíme o poslední místo. Mimochodem není bez zajímavosti, že právě v Maďarsku vládne prakticky stejná „velká trojka“ jako v ČR (Telekom, tzn. náš T-Mobile, Telenor – naše O2, a Vodafone). Teprve od září má v Maďarsku spustit služby čtvrtý operátor Digi Mobil, který snad rozvíří stojaté vody slepých ramen Dunaje v Panonské nížině.

Korelace mezi vysokými cenami a nepoužíváním datových služeb se znovu potvrzuje (ačkoli operátoři to vehementně odmítají), což dokazuje analýza Evropské komise, která vyhodnotila jako extrémně drahé trhy právě Maďarsko i Českou republiku. Belgie s prakticky stejným počtem obyvatel a také třemi „zakonzervovanými“ operátory je také drahá, ale je na tom relativně cenově líp díky vyšší kupní síle. Estonců je 1,4 milionu, Lotyšů zhruba dva miliony a prodatují stejně jako desetimilionové Česko.

Operátoři to mohou komentovat, jak chtějí, poukazovat na „jiné“ spotřebitelské chování Čechů („2 GB stačí všem“), odvádět pozornost poukazováním na překážky k výstavbě ze strany státu, ale tyhle řádové rozdíly mezi Českem a většinou ostatních evropských zemí prostě nezakryjí. Jsou drazí a nejúčinnějším lékem proti jejich drahotě by byl 4. operátor. Příští rok proběhne aukce 700 MHz, která snad nového hráče konečně přiláká.

Příští rok bude poslední šance na vstup 4. operátora do Česka:

Diskuze (91) Další článek: Další fotografie Samsungu Galaxy Note 9. Vyčnívá žlutý S Pen a hnědá varianta

Témata článku: Operátoři, Mobilní data, Srovnání, Statistika, Facebook, Evropská komise, Předražené služby, Analýza, Digi Mobil, Evropa, Stejný objem, Nový hráč, Island, Tefficient, Belgie, Estonsko, Velká trojka, Poslední šance, Sít, Operátor, Dunaj, Nejlepší LTE, Spotřebitel, Drahé data, Maďarsko


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

** Nokia 7.1 je povedená stylovka vyšší střední třídy ** Znovu láká na čistý systém zapojený do programu Android One ** Lákavou funkcí může být i podpora HDR10 u videa.

Martin Miksa | 23

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 78

RECENZE: Motorola One — iPhone X s Androidem One

RECENZE: Motorola One — iPhone X s Androidem One

** Střední třída bez zastaralých řešení ** Povedený design dává svou inspiraci hodně najevo ** Zajímavá alternativa, pokud vás Nokie neoslovují

Martin Herodek | 18