Ladíme kytaru pomocí symbianového mobilu

Díky běžnému operačnímu systému lze do chytrých telefonů nahrát i programy, které nemají vůbec nic společného s telefonováním. Smartphony mohou sloužit třeba i jako ladička kytary. Prozkoumali jsme a srovnali aplíkace, které pro tento účel můžete použít.
Ladíme kytaru pomocí symbianového mobilu
Kapitoly článku

Naladit kytaru je pro někoho velmi jednoduché, pro někoho jiného téměř neřešitelný problém, ale i profesionálové raději než na svůj sluch spoléhají na ladičky. Pro získání referenčního tónu – komorního A s frekvencí 440 Hz – může dobře posloužit jednoduchá kovová vidlička a od jedné správně naladěné struny se naladí i ostatní. To je ale často málo, proto se používají speciální hardwarová zařízení, která ručičkou na stupnici nebo řadou LED ukazují, nakolik se frekvence tónu liší od správné hodnoty.

Přesně tuto funkčnost můžete získat i s chytrými mobilními telefony. Oproti hardwarovým ladičkám jim sice chybí vstup (velký jack), takže se s nimi dají ladit jen akustické kytary a navíc v přiměřeném tichu, pokud vám ale toto omezení nevadí, udělají smartphony stejně dobrou službu.

Našel jsem několik programů pro operační systém Symbian, které můžete pro ladění kytar použít. Jsou mezi nimi jak nástroje pro Series 60, tak pro prostředí UIQ, které používají Sony Ericssony řady P. Programů zatím není mnoho a s některými jsou problémy, přesto ale lze najít aplikaci, která splní všechny důležité požadavky.


Symbian Series 60

Pro symbianové telefony Nokia a Siemens SX1 najdeme čtyři programy, které lze použít pro ladění kytary.

GuitarTuner 1.1

typ: třicetidenní demoverze (stáhnout)
cena: 15 dolarů (koupit)
web výrobce: symbian.flyerone.com

Program na pohled nepůsobí nijak atraktivně. Po volbě Tune z úvodní nabídky se úkáže půlkruh – stupnice s nulou uprostřed. Brnknutím na strunu se v půlkruhu objeví název tónu a ručička ukáže odchylku od správného tónu v centech (to je menší část z půltónu nebo jiných intervalů). Tento údaj program ukáže i číselně a navíc zobrazí i přesnou frekvenci zvuku. Tyto informace na displeji zůstanou až do dalšího brknutí na strunu.

  
Úvodní displej • kontextová nabídka • ladička neslyší žádný zvuk

GuitarTuner spolehlivě funguje ve vzdálenosti, kdy na telefon pohodlně vidíte, kvalitu ladění nepoznamenal ani hluk z rádia. Stejně jako s ostatními programy jsem změřil frekvenci kovové vidličky kdysi dávno naladěné na komorní A. Program zjistil frekvenci 437,7 Hz.

   
Ladění prvních tří strun • pokud je struna velmi rozladěná, program ukáže tón, který je jí nejbližší

Program okamžitě reaguje na zvuk a indikační ručička se při otáčení kolíku a ladění plynule posunuje – stejně jako u hardwarových ladiček. Ladění kytary s GuitarTunerem je velmi pohodlné.

HandDee GTuner 1.1.1

typ: minutová demoverze (stáhnout)
cena: 8,80 dolarů (koupit)
web výrobce: www.phonature.com

Prostředí programu je graficky atraktivnější než u předchozí aplikace, demoverzi se mi ale ani na jednom z telefonů (jeden se Symbianem 6.0, druhý 7.0) nepodařilo spustit. GTuner ale existuje i ve verzi pro telefony Sony Ericsson, která fungovala a můžete si o ní přečíst níže. Na internetu je ke stáhnutí demoverzi, kterou lze spustit vždy pouze na minutu – to je dostatek času na to, abyste se podívali, jak program vypadá, a přesně tolik, abyste nestihli nic naladit.

Při ladění se ukáže aktuální tón a ručička na kulaté stupnici prozradí, o kolik se struna odchyluje od přesné frekvence.

 
Ani na jednom z testovacích telefonů se ručička nehnula •
ukázka průběhu ladění (obrázek ze stránek výrobce)

Slyzer 1.0.0

typ: minutová demoverze (stáhnout)
cena: 15 dolarů (koupit)
web výrobce: www.kanitti.com

Slyzer je novinka, která byla představena před několika dny, a ladička je jen jednou ze tří hlavních funkcí programu. Vedle ní Slyzer funguje jako spektrální analyzátor zvuku a osciloskop.

  
Spektrální analyzátor • osciloskop • ladička

Ladička opět na kruhové stupnici ručičkou ukazuje, jak se tón struny liší od správné frekvence. Je zde přímá hodnota frekvence, odchylka v centech, oktáva i označení tónu. Oproti předchozím programům lze volit i citlivost mikrofonu.

  
Barvami se vyznačuje stav ladění • stupnice na levém boku ukazuje citlivost mikrofonu

Při minutových pokusech – demoverze totiž víc nedovolí – se se Slyzerem pracovalo hůře než s prvním popisovaným programem. Ručička se chovala velmi nevypočítatelně, často í na jednom stejném tónu kolísala tak, že ladění nebylo možné. Na některé tóny potom téměř vůbec nereagovala. Při změření frekvence vidličky s komorním A Slyzer ukázal 438,05 Hz.

Ještě upozorňuji na chybu, kterou se program hlásil na Nokii 7610 se Symbianem verze 7.0. Na N-Gage se bez problémů spustil.


Článek je dosti dlouhý, proto jsme ho rozdělili do dvou kapitol. V druhé kapitole najdete pokračování programů pro Symbian Series 60 a aplikace pro prostředí UIQ (Sony Ericssony P800/P900)

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Nokia N-Gage, Siemens SX1, Oktáva, Pomoc, Předchozí aplikace, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39