Legenda se vrací: komunikátor Hagenuk s Palm OS

Pamětníci by nyní měli zbystřit. Na světě se znovu vynořila prastará značka Hagenuk. A hned s komunikátorem S200, který používá operační systém Palm OS. Nabídne megapixelový fotoaparát, Bluetooth, přehrává MP3. Zní to téměř ideálně.
Legenda se vrací: komunikátor Hagenuk s Palm OS

Historie je už značně zamlžená. Když se u nás v polovině devadesátých let rozjížděly mobilní sítě GSM, mezi několika telefony, které tehdy byly v prodeji, se objevila i neznámá značka Hagenuk. Nemá nic společného s Eskymáky, telefon se vyráběl v Německu. Byl to celkem normální mobil, až na jednu vlastnost: měl integrovanou anténu; pár let před tím, než s ní přišla třeba Nokia. Hagenuk zmizel stejně rychle, jako se objevil. Už takových sedm let o něm nebylo ani slechu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hagenuk S200

Letos v březnu však Hagenuk vstal z mrtvých. Na CeBITu představil nový komunikátor S200 (a teď nás mrzí, že jsme ho tam neobjevili). Výrobcem je německá firma ITM Technology AG

Malý komunikátor 

S komunikátory se obvykle pojí větší rozměry a méně snesitelná hmotnost. Hagenuk S200 ale měří jen 50 × 109 × 23 milimetrů a udávaná hmotnost je 125 gramů. Protože používá operační systém Palm OS, nabízí se srovnání s komunikátorem Treo 650 a jeho 178 gramy. Hagenuk má integrovanou anténu, takže vypadá velmi kompaktně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Další barevné varianty

Komunikátor pracuje v sítích 900, 1800 a 1900 MHz. Displej má na Palm OS velmi netypické rozlišení 160 × 220 bodů, je aktivní a zobrazí až 65 tisíc barev. Podle všech informací však není dotykový. Součástí mobilu je integrovaný digitální fotoaparát s rozlišením 1,3 Mpx, který zvládá natáčet video ve formátu MPEG4. Soubory můžete ukládat do interní paměti o velikosti 32 MB nebo na paměťové karty SD/MMC.

Přístroj nabízí možnost posílat SMS, EMS i multimediální zprávy. Při psaní pomáhá slovník T9. Na příchozí hovor upozorní čtyřicetihlasé polyfonní vyzvánění a vibrace, případně i zvuk MP3 souborů. Hagenuk S200 nabídne i funkci Push to talk. Lithium-iontový akumulátor o kapacitě 1 300 mAh podle výrobce zajišťuje pohotovostní režim až 300 hodin, nebo stačí na hovor o délce 240 minut.

Přímo v komunikátoru jsou připraveny čtyři hry a MP3 přehrávač. Pro přenos dat poslouží Bluetooth, s počítačem se Hagenuk spojí také pomocí datového kabelu, podporuje GPRS třídy 10.

Hagenuk S200 se měl do prodeje dostat už v dubnu. Má však zpoždění a objeví se proto asi až v červnu. Očekává se, že bude stát 499 eur, což je v přepočtu na naše koruny patnáct tisíc korun. Nelze příliš očekávat, že se komunikátor objeví v českých obchodech, do Německa je to ale kousek.

Diskuze (7) Další článek: AKTUÁLNĚ: Nová Nokia 770 s Linuxem! (+ fotografie)

Témata článku: Palm, Palm Treo 650, Netypické rozlišení, Udávaná hmotnost, Palm OS, Legenda, Komunikátor, Neznámá značka


Určitě si přečtěte

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 113

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

** Ano, pro kartu s neomezeným tarifem musíte za hranice ** U nás byste se nedoplatili, v Polsku je to ale jiné, pohádkové ** Jak může být tak levný? Ptejte se, jak jinde můžou být tak drazí...

Aleš Pospíšil | 53