Lenovo P70 a P90: duo maratonců [recenze]

Ze stejné stáje, přesto se liší – střední třída s velkou baterií ve dvou různých podáních. To jsou Lenovo P70 a P90.

Rozlišit jednotlivé modely některých výrobců není vůbec snadné. Podobají se jako vejce vejci a ani ve specifikaci nenajdete mnoho odlišností. U Lenova je to mnohem jednodušší. P70 a P90 sice spadají do stejné řady, nebýt stejného systému, klidně byste každý z nich přisoudili jinému výrobci. Neliší se pouze velikostí, ale i v řadě dalších klíčových parametrů. Spojuje je téměř identické softwarové prostředí, velká baterie a příslušenství, které najdete v krabičce.

Klepněte pro větší obrázek

První dojmy

  • Velmi bohaté příslušenství v balení
  • Stejná modelová řada, přesto místy výrazné rozdíly
  • Nadprůměrná baterie, výdrž by nemusela být pouze jednodenní
  • Intel versus Mediatek, jak moc se budou lišit?

Lenovo P70
rozměry a hmotnost: 142 × 72 × 8,9 mm, 149 g
displej: 5'', kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 294 PPI
sítě: GSM, WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA, LTE (150|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 2 048 MB, baterie: 4 000 mAh
procesor: Mediatek MT6752 (8× Cortex-A53, 1,7 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4,4 (Kitkat)
fotoaparát: 13MPx (4 160 × 3 120), video (1 920 × 1 080), blesk
68 %
vybavenost
?
výhodnost
cena: už se neprodáváPořiďte si podobný model na Alza.cz

Lenovo P90
rozměry a hmotnost: 150 × 77 × 8,5 mm, 156 g
displej: 5,5'', kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 401 PPI
sítě: GSM, WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA (42,2|5,76 Mb/s), LTE (150|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/ac/b/g/n, Bluetooth 4,1, GPS
paměť: 32 GB, RAM: 2 048 MB, baterie: 4 000 mAh
procesor: Intel Atom Z3560 (4× Silvermont, 1,8 GHz, 22nm)
operační systém: Google Android 4,4 (Kitkat)
fotoaparát: 13MPx (4 160 × 3 104), video (1 920 × 1 080), blesk
74 %
vybavenost
?
výhodnost
cena: už se neprodáváPořiďte si podobný model na Alza.czDesign, konstrukce

Z hlediska designu lze nalézt na obou modelech podobné prvky, ve většině rysů se však liší. Zatímco větší P90 je nerozebíratelný, menší P70 má odnímatelný zadní kryt, který zpřístupní sloty pro karty a také odhalí baterii. Ta by sice na první pohled šla vyměnit, nicméně nápisy přímo na ní i na přelepce od toho důrazně odrazují.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Odnímatelný kryt P70 a přístup ke slotům na karty

Plastová konstrukce obou telefonů odolává pokusům o ohyb či zkrut, je pevná, u P90 i naprosto tichá. U P70 se vám při promačkání podaří z krytu baterie dostat slabé lupání, při běžném provozu na něj ale nenarazíte. Velká baterie se podepsala na vyšší hmotnosti (149 gramů u P70, 156 u P90) a téměř devítimilimetrové tloušťce, za delší výdrž je to ale akceptovatelná daň.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Telefony s krabičkami
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zadní strany telefonů • Fotoaparát P70 • Fotoaparát P90

Přestože jsou telefony sourozenci nejen z pohledu výrobce, ale dokonce i modelové řady, vizuálně je spojuje poměrně málo. Lenovo si očividně neláme hlavu s jednotným designem, jako například konkurenční Sony. Telefony spojuje vystouplé krycí sklo displeje, ve tvaru těla a rozmístění jednotlivých ovladačů se už liší.

Menší P70 má tlačítka umístěná na pravém boku, konektor microUSB uprostřed spodní strany obklopený dvojicí mřížek (pouze jedna patří reproduktoru, tedy žádné stereo), konektor sluchátek je umístěn na horní straně nalevo. Čočka fotoaparátu nijak nevystupuje z těla telefonu, ba naopak, je mírně zapuštěná a díky tomu alespoň mírně krytá před poškozením. Při focení jí pomáhá přisvětlovací dioda. Po sejmutí zadního krytu se zpřístupní dvojice slotů pro microSIM a také slot pro paměťovou kartu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
P70: Tlačítka na pravém boku • MicroUSB na spodní straně • Konektor sluchátek na horní straně

Větší P90 má tlačítka pro změnu na boku levém. Sluchátka připojíte na stejném místě, konektor microUSB se posunul do levého spodního rohu a hlasitý reproduktor pak na záda telefonu. Jeho unibody konstrukce umožňuje vložení pouze jediné karty (microSIM) a to do šuplíčku na pravé straně, který otevřete obvyklou jehlou (najdete ji v krabičce). Čočka fotoaparátu vystupuje asi o milimetr nad úroveň těla zad, doplňuje ji dvoudiodový blesk.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
P90: Tlačítka na levém boku • MicroUSB na spodní straně • Konektor sluchátek na horní straně

Tlačítka na bocích obou telefonů jsou dobře hmatově odlišená a poskytují jasnou zpětnou vazbu. Hlavní vypínač u P70 působil lehce gumově, jeho odezva byla nejasná, jednalo se ale spíše o vadu testovaného kusu. Při přímém srovnání vycházejí tlačítka P90 nepatrně lépe, ovšem ani P70 se nemá za co stydět. Kromě hlavního vypínače můžete u obou modelů zapnout displeje i regulátorem hlasitosti, u P70 lze navíc aktivovat i probouzení poklepáním na displej.

Oba modely příjemně překvapí obsahem krabičky. Vzhledem k nadprůměrně velkým bateriím nepřekvapí nabíječky s výstupním proudem 2 A. USB kabel chybí v balení málokdy a u unibody P90 se pochopitelně nezapomnělo na jehlu zpřístupňující šuplíček pro SIM. V dnešní době již ne zcela běžnou součástí jsou sluchátka (pecky u P70, špunty u P90) a trojice dalšího příslušenství, na kterou narazíte opravdu ojediněle.

Prvním kouskem je plastový kryt zadní strany telefonu. Jednoduše ho nacvaknete a poté kryje nejen záda, ale i boky a hlavně rohy. Kryt nijak zásadně nezvětšuje tělo a zejména u P70 si na první pohled ani nemusíte všimnout, že je na telefonu nasazen. Druhým kouskem je krycí fólie na displej a třetím pak krátký kablík USB OTG. Pomocí něj lze k telefonům nejen připojit další příslušenství (nejčastěji flash disk), můžete je s ním použít i v roli powerbanky, kdy nabíjí např. další telefon. Přestože se jedná o zajímavou funkci, berte ji spíše jako doplněk, ne se všemi připojenými zařízeními si telefon porozumí a začne je nabíjet.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Plastový kryt u P70
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Plastový kryt u P90
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Příslušenství (sluchátka, USB OTG, microUSB, nabíječka) • Špuntová sluchátka (P90)

Témata článku: Lenovo, Android, Recenze, Smartphony, DualSIM, Plastová konstrukce, Huawei P9, Lenovo P70, Lenovo P90, Lenovo P90 Pro, Vyzvánějící telefon, Hlavní plocha, Duo, Celkové vnímání, Jednodenní výdrž, Vysoká hladina, Herní telefon, Největší rozlišení, Dvoudiodový blesk, Velký počet, Atraktivní poměr, Hladina, Průměrný fotoaparát, Nadprůměrná baterie, Klíčový parametr


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 142

RECENZE: Huawei P Smart (2019) — lákavá skořápka s překvapením uvnitř

RECENZE: Huawei P Smart (2019) — lákavá skořápka s překvapením uvnitř

** Huawei P Smart (2019) nabízí 6,21palcový FullHD+ IPS displej ** Baterie s kapacitou 3 400 mAh by měla zaručit dobrou výdrž ** Duální fotoaparát disponuje 13Mpx a 2Mpx (hloubkovým) snímači

Milan Měchura | 9

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 126