Letecký den PalmPilotů

Pilot, PalmPilot, Palm …jak se v nich vyznat?
Martin Brachtl: Oblíbené kapesní počítače společnosti 3Com prošly během krátké doby nejen vývojem, ale také častou změnou svých názvů. Málokdo přesně ví, čím se jednotlivé modely, z nichž téměř všechny je možné dnes spatřit, liší.

Historie Pilotů či lépe produktů řady Palm sahá až k roku 1994. Tehdy se v hlavách vizionářů zrodila myšlenka zkonstruovat malé a jednoduché kapesní zařízení. Pod hlavičkou firmy US Robotics se během roku 1996 podařilo uvést na trh první PDA s operačním systémem PalmOS.

Pilot 1000, jak se toto zařízení jmenovalo, můžeme nazvat praotcem všech dnešních Palmů. A upřímně řečeno, mnoho rozdílů mezi tehdejším Pilotem a dnešními přístroji nenajdeme.

Operační systém verze 1.0 se vešel do 0,5 MB paměti ROM, pro data bylo k dispozici pouhých 128 kB operační paměti. Displej byl nepodsvětlený a méně kontrastní než u dnešních modelů.

Téměř souběžně s Pilotem 1000 se na trhu objevil jeho vyspělejší bratříček Pilot 5000. Jediný rozdíl spočíval v tom, že obsahoval 512 kB paměti RAM. Piloty bylo také možné dovybavit originálním modemem.

Do dlaní
V průběhu roku 1997 se objevily dva nové modely, tentokráte již s obměněným jménem PalmPilot. Marketingoví pracovníci se také rozhodli odlišit jednotlivé varianty názvy Personal a Professional. Inovace proti předchozím modelům sice nebyla na první pohled patrná, protože byl použit stejný vnější design, nový byl však podsvětlený displej, přibyla i paměť – PalmPilot měl tedy celkem 1 MB ROM a 512 kB (Personal) nebo 1 MB (Professional) operační paměti. Profesionální varianta se vyznačovala také tím, že díky implementaci TCP/IP umožnila přístup k Internetu a k elektronické poště. Téměř se však nezměnila sada čtyř základních aplikací a kalkulačka.

Zajímavá byla také možnost upgradu starých Pilotů na PalmPiloty. Ten se řešil výměnou paměťové karty, a tak kromě podsvíceného displeje mohl mít vlastník Pilota 1000 za pár dolarů PalmPilot Professional.

O fenomenálním úspěchu Pilotů a PalmPilotů si tou dobou povídaly i špičky počítačového průmyslu. Firma IBM nezůstala stranou a začala svým zákazníkům dodávat licencované PalmPiloty s logem IBM a názvem WorkPad. V duchu designu IBM se změnila barva WorkPadu na kombinaci černá, červená; zbytek zůstal zcela identický s původními PalmPiloty.

Jak se měnily dějiny
V tomto období dochází také k fůzi firem US Robotics a 3Com. Nová firma 3Com/US Robotics pokračuje v produkci PalmPilotů a inovuje je.

Dochází ke při o název Pilot mezi 3Com a producentem psacích potřeb stejné značky. Propisky zde žel byly déle, a tak se další model jmenuje Palm III. Ale ani název Palm nebyl zcela bez problémů – termín Palm PC si totiž zvolil Microsoft pro své počítače do dlaně. Soud rozhodl a Windows CE nyní najdeme na Palm-size PC.

A dnes je zastaralý!

Palm III přišel na trh v roce 1998. Oproti Pilotům se změnil design a Palm dostal oblejší a ergonomičtější tvar. Novinkou byla implementace infračerveného rozhraní a zvětšila se také paměť. Palm OS 3.0 byl umístěn do 2MB FlashROM, paměť RAM se zvětšila na 2 MB.

Vlastníci starších modelů opět nezůstali na holičkách, protože nabízený upgrade pro všechny přecházející modely nejen vyrovnal rozdíl v množství paměti a ve verzi PalmOS, ale dodal také rozhraní IrDA. Majitel stařičkého (celé dva roky!) Pilota 1000 se opět mohl vyrovnat těm, kteří sáhli až po Palm III.

Piloty ke strojům
Na bázi Palm III vzniklo a vzniká mnoho originálních zařízení. Pro ilustraci sáhnu do tří oborů: průmysl, multimedia a komunikace.

Zástupcem průmyslových zařízení je modifikovaný Palm III od firmy Symbol (www.symbol.com). Do SPT 1500, jak se přístroj jmenuje, je umístěna laserová čtečka čárových kódů spolu s programovým zázemím. Pro průmyslové použití firma Symbol také nabízí velkoobjemové kolébky, ve kterých je možné synchronizovat až 8 Palm III najednou.

Mezi multimediální počiny lze počítat produkt firmy Pilot Island Publishing (www.pilotparadise.com), Palm Parrot. Jedná se o krabičku, kterou lze připojit podobně jako modem k Palm III a která ač je rozměry malá, dokáže mnohá kouzla se zvukem.

Americká firma Qualcomm (www.qualcomm.com) vyrábějící mobilní telefony představila telefon založený na Palm III. Nazvala jej pdQ smartphone. Standardní funkce Palm III jsou ve spojení s telefonem obhaceny o možnost vytáčení telefonních čísel přímo z adresáře, o odesílání a přijímání elektronické pošty, ale i prohlížení webových stránek pomocí interního prohlížeče. Uvedení telefonu se očekává ve druhé polovině roku 1999.

Jen pro vybrané
Mezi komunikačně propojená zařízení lze zařadit také nejnovější z ohlášených členů rodiny Palm s pořadovým číslem VII. Našemu evropskému srdci jsou však bližší dva poslední modely uvedené na trh. Jedná se o inovovaný Palm IIIx a zcela nový Palm V. Mezi společná vylepšení patří zcela nový vysoce kontrastní displej, nový procesor a o desetinku vyšší verze operačního systému. Palm IIIx nově obsahuje 4 MB operační paměti.

Největší rozdíl je v designu. Zatímco Palm IIIx je vzhledově shodný s předchozím modelem, Palm V oblékl zcela nový kabát. Revoluční jsou zejména rozměry, které se při zachování velikosti displeje podařilo podstatně zmenšit. Palm V je v porovnání s Palm III poloviční v tloušťce a o více než 2 cm je užší a kratší. Kompaktnější design se vyznačuje tím, že akumulátor není výměnný a lze jej s výhodou dobíjet přímo z kolébky, ale také tím, že není k dipozici výměnný paměťový modul a slot. Budoucí upgrade je tedy velmi ztížen. Mnozí uživatelé však jistě tuto vlastnost oželí a budou se raději kochat opravdu zdařilým designem.

Co bude dál?
Koncem letošního dubna oznámil Palm Computing, což je dceřinná společnost 3Comu zaměřená pouze na vývoj produktů Palm, že se otevírá dalším výrobcům hardwaru. Vidím to jako jasnou reakci na smršť nových zařízení s Windows CE a prakticky to znamená, že se brzo setkáme s „Piloty“, které budou vypadat zcela jinak než dnešní zařízení a neponesou již nálepku 3Com.

Jistě by bylo zajímavé vědět, jak by vypadal dnešní trh s kapesními zařízeními, kdyby 3Com tento krok udělal před dvěma lety.

Zdroj: Mobility

Váš názor Další článek: Legenda ThinkPad ožívá

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Den, Dějiny, Zdařilý design, Let


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39