Letos se má prodat skoro 200 milionů 5G smartphonů. Koronaviru navzdory

Letos se má prodat skoro 200 milionů 5G smartphonů. Koronaviru navzdory

I když se v letošním roce téměř jistě celkový objem distribuovaných smartphonů sníží, bude jedna kategorie, která výrazně poroste. Mají to být 5G smartphony. Podle Strategy Analytics se jich letos prodá až 199 milionů, což je zhruba 10× víc než za celý rok 2019. Telefony s podporou sítí páté generace tak na trhu získají až 15% podíl.

Klepněte pro větší obrázek

Analytici uvádějí, že nebýt koronavirové pandemie, byl by nástup 5G telefonů letos ještě masivnější. Trhy s největší penetrací 5G mobilů budou ve Spojených státech, Číně, Jižní Koreji, Japonsku a také Německu. Celkem se zde prodá 9 z 10 smartphonů s 5G konektivitou. V ostatních zemích má být nástup spíše pozvolný a jsou i regiony, kde se 5G mobily ještě rok dva vůbec neobjeví (např. Indie, Indonésie nebo Afrika).

Analytici očekávají, že první polovina letošního roku bude v segmentu všech smartphonů prodejně slabá, propad má ale částečně srovnat zvýšená poptávka zákazníků ve druhém pololetí. I tak je ale očekávaný meziroční pokles z 1,41 miliardy na 1,36 miliardy prodaných kusů spíše optimistickou variantou prognózy.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou od základu vymyšlené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku bude opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (5) Další článek: Jak fotí Samsung Galaxy S10 Lite

Témata článku: Smartphony, 5G, Koronavirus, Čína, USA, Indie, Predikce, Prognózy, Strategy Analytics, Analytik, Afrika, Jižní Korea, Letošní rok, Nástup, Telefon, Mobil, Indonésie, Německo, Japonsko


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme nejmenší chytrý telefon na trhu. Jako bonus dostanete zvýšenou odolnost

Vyzkoušeli jsme nejmenší chytrý telefon na trhu. Jako bonus dostanete zvýšenou odolnost

** Levný, odolný a hlavně malý smartphone. ** Není bez chyb, ale vzhledem k ceně mu nechybí nic zásadního. ** Na konci článku najdete kód na 10% slevu

Filip Kůžel, Jan Láska | 16

Jak fotí Samsung Galaxy S20 Ultra? Máme pro vás první ukázkové fotografie!

Jak fotí Samsung Galaxy S20 Ultra? Máme pro vás první ukázkové fotografie!

** 108 MPx v mobilu a k tomu 100× Space Zoom - jak to vlastně funguje dohromady? ** Vůbec poprvé jsme si mohli vyzkoušet focení se Samsungem Galaxy S20 Ultra ** I když do uvedení na trh zbývá ještě dost času, a možná se objeví ještě nějaký update firmwaru, máme pro vás ochutnávku fotografických dovedností nového topmodelu od Samsungu

Martin Chroust | 52