Letos u nás bylo odcizeno přes 11 tisíc mobilů

Policie ČR od počátku roku 2001 eviduje krádeže mobilních telefonů a nyní zveřejnila statistiku počtu mobilů, které byly letos odcizeny - a jejich odcizení bylo samozřejmě nahlášeno. Celkové číslo od ledna do konce srpna dosahuje k jedenácti tisícům telefonům.

Následující tabulka ukazuje počty kusů odcizených telefonů od 1. ledna do 23. srpna 2001. Je seřazena podle četnosti od nejčastějších krádeží až po téměř kuriózní případy:

Druh krádeže

Počet

prosté krádeže: v jiných objektech

3 546

prosté krádeže: věcí z aut

2 595

prosté krádeže: kapesní

1 184

prosté krádeže: jiné na osobách

770

prosté krádeže: ostatní

723

prosté krádeže: v bytech

561

vloupání: ostatní objekty

465

vloupání: byty

281

vloupání: obchody

175

vloupání: rodinné domy

160

prosté krádeže: na pracovišti zaměstnanci

137

prosté krádeže: motorových vozidel

74

prosté krádeže: během jízdy v DP

62

vloupání: výkladní skříně

50

vloupání: restaurace a hostince

40

vloupání: ubytovací objekty

35

vloupání: školy

30

prosté krádeže: na nádražích

21

vloupání: chaty

19

prosté krádeže: jizdních kol

12

prosté krádeže: součástek aut

9

vloupání: kiosky

8

vloupání: poklady, sejfy

5

vloupání: kulturní objekty

4

prosté krádeže: při pohlavním styku

2

Celkem

10 968

Vysoké číslo na prvním místě, u prostých krádeží v jiných objektech, ukazuje, že mobily se kradou úplně všude a připravené kolonky jsou na ně krátké. Zajímavé je ale druhé místo krádeží z automobilů: škoda, že mobily v handsfree na sebe po vytáhnutí klíčku zapalování neupozorní podobně jako například vyjímatelné panely autorádií. Kdybych měl sám tipnout, kde se mobily kradou nejvíce, nejspíš bych vsadil na kapesní krádeže. Ty jsou ale ve statistice až na třetím místě.

Uvedená statistika je však zatížená docela velkou chybou, protože při odcizení mobilního telefonu se na Policii ČR obrátí jen zlomek poškozených. Předem je jasné, že nestane-li se zázrak, s telefonem se už nikdy nesetkáte, tak proč k tomu přidávat ještě ztrátu času spojenou se sepisováním protokolu na policejní stanici. Praktický smysl to má jen tehdy, jste-li zákazníky Eurotelu, a mobil chcete dát na blacklist, aby si s ním jeho nový „majitel“ již v síti Eurotelu nezavolal. K tomu ale potřebujete znát IMEI mobilu, a tedy mít v pořádku „papíry“.

Policie s mobilními operátory sice při vyhledávání telefonů spolupracuje, ale jak zpráva uvádí: „… nikoli však v případě jednotlivých kusů, ale jen ve výjimečných případech závažné, výhradně násilné trestné činnosti. V případech závažné majetkové trestné činnosti je tato spolupráce omezena kapacitními možnostmi operátorů. To platí zejména v případech početně velkých krádeží mobilních telefonů přímo z prodejen. Pracovníci jednotlivých, místně příslušných služeb kriminální policie – oddělení pátrání po věcech, provádějí namátkové kontroly bazarů. Pravidelné kontroly v bazarech by se míjely účinkem.

Hlavní zbraní proti krádežím mobilních telefonů proto ještě dlouho zůstane hlavně prevence.

Diskuze (18) Další článek: Vyplatí se přejít ze starých tarifů Paegasu na nové?

Témata článku: Ostatní, Kapacitní možnost, Mobil, Tis, Let, Pohlavní styk, Tisíc

Určitě si přečtěte