Levná líbivost láká: Sony Ericsson J220i, J230i a Z300i (první pohled)

Sony Ericsson včera představil tři nové levné telefony. Neoplývají funkcemi, nosí ale slušivá šasi a nevyrostly do obřích rozměrů. Véčko má vnější kulatý displej a dekorační prvky, J230i se inspiruje designem „walkmanů“.
Levná líbivost láká: Sony Ericsson J220i, J230i a Z300i (první pohled)
Novinky v portfoliu značky Sony Ericsson jsou telefony z kategorie, které říkáme „low-end“. Značka ovšem docela dobře ukazuje, že i za malé peníze se dá pořídit telefon, který vzbudí zájem okolí. Tři novinky budou tedy určeny zejména mladým a uživatelům, kteří si potrpí na vzhled, přitom nechtějí za mobil vydat astronomickou sumu. Podobně si dovedu některý z nových modelů představit v rukách seniorů.

Dvě vajíčka, jedno se žloutkem

Nejlevnější z trojice budou telefony začínající stejným písmenem. Sony Ericsson J220i a J230i mají naprosto shodné rozměry, konkrétně 102 × 44 × 18 milimetrů. Hmotnosti se liší o dva gramy, hodnotově 83 a 85.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Sony Ericsson J220i na oficiálních fotografiích

Záda obou telefonů se designově liší jen minimálně. Po celé pravé straně jsou dekorační výběžky, v horní třetině pak mřížka hlasitého reproduktoru. Škoda, že na bočních stranách ani jednoho z modelů nenajdeme alespoň kolébku ovládání hlasitosti, která by potom šla použít i k jiným účelům. Vpravo ani vlevo tedy nic, dole se setkáme s nejnovějším konektorem Fast-Port.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Šedá barevná varianta J220i

Na hlavě nemají J220i ani J230i ani očko pro poutko, to si našlo místo v západce zadního krytu. Dokonce ani hlavní vypínač tady není. Jeho funkci převzalo tlačítko vpravo pod displejem; funkční část klávesnice se totiž u nových levných modelů Sony Ericssonu vrací ke starým kořenům a místo kontextových kláves nabízí klasické zelené a červené sluchátko. I tolik typická „vracečka“ pro poskočení o úroveň zpět je ta tam, nahradil ji přímý přístup do adresáře. Jediné netknuté zůstává korekční tlačítko „C“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Displeje byly použity nové, klasické pasivní STN byly nahrazeny modernějšími UBC (ultra bright color) s 65 tisíci barvami a 128 × 128 pixely. Vestavěný fotoaparát v obou případech chybí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson J230i v bílé variantě

Součástí výbavy dvojčat bude budík, kalendář, úkolovník, kalkulačka a stopky. Nechybí podpora EMS i zpráv multimediálních, pro přístup k interntovému obsahu je přichystán wap ve verzi 1.2.1 a GPRS osmé třídy. Vnitřní paměť je ale velmi slabá, pouhá polovina jednoho megabajtu. Proto možná nebude tolik trápit, že přenášení souborů je prakticky neuskutečnitelné – ani základní infraport totiž novinky nemají.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Modrý J230i

Odlišovat se od sebe budou oba modely nepatrně cenou i vzhledem, její zvýšení bude mít u J230i na svědomí vestavěný přijímač radiového vysílání. V případě barevného výměnného krytu nezapře tento telefon inspiraci u špičkových modelů výrobce – walkmanů s oranžovými prvky na bílém základě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
A nakonec i s červenými kryty

Sony Ericsson J220i a současně J230i by se na náš trh měly dostat v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku, ceny zatím nejsou známy. Odhadujeme, že by mohlo jít v případě J220i o 2 700 korun, s větší částkou už by konkuroval mnohem lepší J300i od stejného výrobce. Model s rádiem bude stát pravděpodobně o polovinu tisícovky více.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Všechny zatím známé parametry Sony Ericssonu J220i najdete v katalogu mobilů, podrobnosti k J230i najdete v katalogu na tomto místě;

Specification od Sony Ericsson J220i which is known till nowadays is also sorted in English mobile phones catalogue, you can find also specification of J230i there.

Otevřete, bude to lepší

Třetím představeným byl Sony Ericsson Z300i. Kulaté véčko s tělem o rozměrech 86 × 45 × 23 a hmotností 91 gramů. Jeho předchůdce Z200 se už sice neprodává, vzhledové rysy však zůstaly zachovány. Mohutné ucho antény se teď schovalo pod pryž, která nepatrně vyčnívá z úrovně zadního krytu. Bude tak sloužit jako dobrá opora prstům při držení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální fotografie Z300i

Na levé straně je kolébka hlasitosti, vespod bohužel ještě starý konektor s krátkými noži. Přední strana přivítá kulatým displejem s 64 × 64 obrazovými body. Je jen černobílý, po nedobrých zkušenostech s barevným vnějším displejem jinak velmi povedeného modelu Z520i však můžeme jen doufat, že monochromatické zobrazení nebude na škodu, nýbrž ku prospěchu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V barevné variantě "ametystová fialová"

Po otevření telefonu se ukáže rozlehlé sklíčko horního křídla. Přesahuje pasivní STN displej se 128 obrazovými body na výšku i na šířku až ke krajům těla telefonu. Klávesy jsou vyrobeny z tvrdého průhledného plastu, hlavní tlačítka jsou lemována lesklými linkami. Stejně jako u dvou výše uvedených modelů však nehledejme klasické funkční klávesy.

Paměť sice poskočila, stále je to ale slabých 650 kB. Barvy jsou atraktivní – žulová šedá a ametystová fialová. Součástí každého balení bude i sada, které Sony Ericsson říká „Crystal Décor“. Jsou to nalepovací broušená sklíčka, kterými se dá kryt telefonu ozvláštnit. Dobře je to vidět na ilustrační fotografii.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Funkční výbava je rovněž jenom základní, nepočítejte s příliš propracovaným kalendářem nebo hlasovým ovládáním či diktafonem. Absenci si rovněž nenahradí Java ani wap ve verzi 2.0, ty budeme postrádat. O hry však uživatelé nepřijdou, stejně jako o podporu GRPS nebo klasický diář či jednoduchý adresář. Vyzvánění má dvaatřicet hlasů.

Sony Ericsson Z300i se u nás objeví také až v novém roce. Počítáme, že cena bude začínat pod hranicí čtyř tisíc korun a půjde velmi rychle dolů. Konkurence – obzvláště Samsung, který má s véčky největší zkušenosti – totiž nabízí při takové ceně daleko vybavenější modely.

Všechny zatím známé parametry Sony Ericssonu Z300i najdete v katalogu mobilů;

Specification od Sony Ericsson Z300i which is known till nowadays is also sorted in English mobile phones catalogue.

Diskuze (6) Další článek: Alcatel OT S853: exkluzivně z lahůdkářství (test)

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Sony Ericsson J220i, Sony Ericsson J230i, Sony Ericsson Z300i, První pohled, Starý konektor, Son, Pohled


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31